Új utakon a dinamikus várostervezés
Kamerák nem csupán az autóban, de már minden utcasarkon vannak, és a mobil lézeres letapogató rendszerek (LIDAR) segítségével nem csupán az előttünk lévő útrészt figyelhetjük meg, hanem folyamatosan feltérképezhetjük környezetünket is. Ez nem csak a vezetést segítheti, megvizsgálhatjuk egy nagyobb terület forgalmát, felmérhetjük a közlekedési táblák és akár az útfestések állapotát is, bemérhetjük a környező házfalak távolságát, háromdimenziós felületét.
Az MTA SZTAKI Elosztott Események Elemzése Kutatólaboratórium (EEE) sikeresen alkalmazza a fent említett érzékelőket és modellező eljárásokat a városi biztonság növelésére, a közlekedés és az utcakép háromdimenziós modellezésére. Az intézet kutatói nemcsak elősegítik a telepített kamerarendszerek és a mozgó háromdimenziós lézeres letapogatók adatainak összekapcsolását, de egyesítik a levegőből vagy űrből készült felvételek információit is a földfelszíni nézőpontból kinyert két- vagy háromdimenziós adatokkal. A mérési adatokat dinamikusan feldolgozzák, majd időben és térben egyaránt változó modelleket készítve úgynevezett négydimenziós letapogató és felismerő eljárásokat hoznak létre.
Fejlesztései során az EEE laboratórium a legkorszerűbb eszközöket alkalmazza, a projektben részt vevő legtöbb munkatársnak legalább tízéves kutatási és fejlesztési tapasztalata van a számítógépes látás szakterületén. Nemzetközi projektjeik elsősorban a szenzorhálózatokon alapuló biztonsági felügyeletet és a háromdimenziós városmodellezést célozzák. A jelenlegi képi eljárások fő kérdése a fúzió, a sok információ együttes kiértékelése mérnöki és matematikai szempontból egyaránt izgalmas kihívást jelent, s ez mind több tehetséges fiatalt vonz a kutatásba.•