Tűzálló kompozit méhsejt panel alkalmazásai
Így született meg a kompozit anyagból készült FuranFlex kéménybéléscső, amelyet saját szabadalom alapján fejlesztünk és gyártunk, illetve partnereinken keresztül értékesítünk Európában és Észak-Amerikában. Ennek alapanyaga egy adalékokkal módosított, fenolalapú gyantával impregnált, több rétegből álló, üveg- vagy más szálakkal erősített, nem teljesen kikeményített műgyanta, szakmai nevén prepreg. Kikeményített (térhálósított) állapotában nagy szilárdságú szerkezeti anyag, a műgyantából készült kompozitok között egyedülálló. Hő- és lángállósága mellett kiváló a korrózió- és vegyszerállósága is. Nem ég, füst képződése minimális, és az egészségre ártalmatlan. A három vagy négy egymásra préselt műgyanta réteg vastagsága 1-2 milliméter. Az 1000 °C hőmérsékletű szúrólángnak 120 percig ellenáll.
A még lágy, feltekercselt prepreg anyagot fából készült lapokra (hozzáadott ragasztóanyag nélkül) préselve és hővel kikeményítve (térhálósítva) olyan szendvicsszerkezetet kapunk, ahol a fa-műgyanta lapok vastagsága 1-4 milliméter. A falapok felületét a rápréselt kompozit réteg megvédi a külső vegyi hatásoktól, tűzállóvá teszi, és nagyságrenddel növeli a szilárdságát. Ilyen rétegrend található a többi között a Gresham-palota tűzgátló ajtóiban és a kisföldalatti szerelvényeiben.
Hajlításra alkalmazott panelek esetében a nagy merevséget és a kis tömeget (súlyt) úgy lehet elérni, hogy a panel belső anyaga nagy nyomószilárdságú, könnyű alumínium méhsejt. Ennek mindkét felületén üveg- vagy más szálakkal erősített prepreg műgyanta réteg van. Ezt nem ragasztással, hanem a prepreg réteg sajtolásával lehet nagy szilárdsággal rögzíteni. Az így készült panelek tulajdonságai:
- korrózióálló,
- könnyű,
- mindkét oldala sima,
- tűzálló (1. kép),
- festhető.
A panel megnevezése HoneyKomp méhsejt panel.
Építőipari felhasználás
Az épületek külső-belső felületeinek díszburkolatához használt márványlapok tömegének és árának mérséklése méhsejt panelek felhasználásával megoldható. A 10-15 milliméter vastagságú márványlapok a legkisebb ütésre vagy tűz hatására eltörnek. A vágott márvány vagy egyéb kövek hátsó oldalára ragasztott műgyanta szendvics panel megnöveli a szilárdságot, kismértékben rugalmasságot is biztosít a burkolatnak. Tűz esetén azonban az erre a célra alkalmazott epoxi alapú ragasztóanyag, valamint a méhsejt panel elvesztik szilárdságukat, a kőlapok pedig lehullanak.
A HoneyKompra egy márványpaneleket gyártó cég (EDM-Paris) figyelt fel, mert így lehetségesnek találta az egyes épületekben előírt EN13501 szabvány szerinti A2-es tűzállósági besorolás elérését.
A közös fejlesztés során az alábbi eredményeket sikerült elérni:
- A kőlapokat az 1000 °C-os hőmérsékletnél is 1 órán keresztül megtartó ragasztó neve Marfix+. A szobahőmérsékleten (az EN 2243-4 szerint) mért tapadás meghaladta 2 MPa értéket. A HoneyKomp fedőlemezeinek színe fekete, ami a vékonyított márványlapon keresztül kissé átlátszik, beszürkíti fehéres színét. Ennek kiküszöbölésére figyelemmel kell lenni a ragasztó színére, és olyan világos gyantarendszert lehet csak használni, amely a különböző kövek árnyalatát, mintázatát nem módosítja.
- A panelek felerősítése a falra épített fémváz és a burkolat hátoldalára rögzített sínek egymásba csúsztatásával történik. A szerelést a panelek adott pontjaiban kiálló menetes rudak, úgynevezett inzertek segítik. E menetek beépítéséhez a méhsejt panelba lyukat fúrnak, abba helyezik el az inzert rúd „talpát”, majd a lyukat kiöntik hőálló műgyantával. Az inzertek kihúzó erejét az EDM által megadott értékre fejlesztettük.
- A tűzállósági vizsgálatokat az ÉMI (Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.) végezte. Miután a HoneyKomp – Kőlap falburkoló technológia (2. kép) a sarokteszten (EN 13823) és az égéshővizsgálaton (EN 1716) is teljesítette a követelményeket, a kifejlesztett rendszer megkapta az EN 13501-es szabvány szerinti A2-es tűzállósági besorolást.
Vasúti felhasználás
Az alumínium méhsejt paneleket széles körben alkalmazzák vasúti szerelvények gyártásakor, belső szerkezeti elemként. Falburkolatok, térelválasztók és födémek is készíthetők ilyen szerkezetekből. A mindkét oldalán két kompozit réteggel készült HoneyKomp panelek mechanikai és tűzállósági vizsgálatai a francia Alstom cég vasúti szerelvényeinek járólapjaként való felhasználásához szükséges kritériumai szerint történt.
2016-ban a MÁV-Start FMK–008 jelzésű, saját gyártású mérővonatának födémszerkezete készült HoneyKomp panelekkel, a famagos panelekhez képest jelentősen kisebb súlyának köszönhetően (3a, 3b kép).
Az ismertetett példákon keresztül jól látható, milyen széles körben elterjedt napjainkban a szendvicsszerkezetű panelek alkalmazása. A Kompozitor Kft. által kifejlesztett termékek a könnyű, de nagy szilárdságú panelek tűzállóságát is javítják.•