Nobel-díj fekete lyukért, vírus felfedezéséért és génszabászatért
A kémiai Nobel-díjat Emmanuelle Charpentier francia mikrobiológus és Jennifer A. Doudna amerikai biokémikus kapta.
A két tudós a DNS célzott, rendkívül pontos szerkesztését lehetővé tévő CRISPR/Cas9 „genetikai olló” kifejlesztéséért érdemelte ki az elismerést. A 2012-ben közölt módszerrel a két kutatónő a világ tudományának élvonalába került. Joggal, hiszen a gének módosítása korábban rendkívül hosszú és bonyolult folyamat volt, a genetikai ollónak köszönhetően azonban néhány hét alatt elvégezhetővé vált. A svéd bizottság szerint a két kutatónő által felfedezett eljárással kikapcsolhatók a betegségeket okozó gének, kijavíthatók a génmutációk.
A fizikai Nobel-díjat a fekete lyukak és a Tejútrendszer sötét titkainak felfedezéséért a brit Sir Roger Penrose, a német Reinhard Genzel és az amerikai Andrea Ghez érdemelte ki.
Roger Penrose-nak azért járt az elismerés, mert matematikai módszerekkel igazolta, hogy az általános relativitáselmélet egyik közvetlen következménye a fekete lyukak képződése. Reinhard Genzelt és Andrea Ghezt azért díjazták, mert egy szupermasszív fekete lyukat azonosítottak a mi galaxisunk közepén. (Andrea Ghez mindössze a negyedik kutatónő, aki fizikai Nobel-díjat kapott.) A két kísérleti fizikus óriásteleszkópok mérési eredményeit használva nemcsak a fekete lyuk létezését igazolta, hanem az általános relativitáselmélet újabb megerősítését is adta.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a világon 170 millió hepatitis C vírussal fertőzött ember él, és évente mintegy 3-4 millió új fertőzöttet találnak. A félelmetes kórokozó felfedezéséért az amerikai Harvey J. Alter, a brit születésű, de Kanadában dolgozó Michael Houghton és a szintén amerikai Charles M. Rice érdemelte ki az orvosi Nobel-díjat.
Az 1970-es évek közepén Harvey J. Alter és munkatársai igazolták, hogy a megbetegedések nagy részét nem a hepatitis A vagy B vírus okozza. 1987-ben Michael Houghton kollégáival az ismeretlen kórokozó azonosítására új diagnosztikus tesztet fejlesztett ki. Charles M. Rice és kollégái pedig azt igazolták, hogy a hepatitis C vírus okozza a vérátömlesztéssel terjedő májgyulladást azoknál az eseteknél, amelyek oka korábban nem volt ismert. A három kutató felfedezései lehetővé tették vértesztek és új gyógyszerek kifejlesztését, ezzel milliók életének megmentését.
Az irodalmi Nobel-díjat idén – a magyar felmenőkkel is rendelkező – költőnő, az amerikai Louise Glück nyerte el.
Az ENSZ Világélelmezési Programja (World Food Programme; WFP) kapta az idei Nobel-békedíjat az éhínséget háborús fegyverként való felhasználás elleni tevékenységéért.
Az ismert aukcióelméletek fejlesztéséért és az új aukciós formátumok kitalálásáért két amerikai kutató, Paul R. Milgrom és Robert B. Wilson megosztva kapták a 2020-as közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat. Mindketten az egyesült államokbeli Stanford Egyetem kutatói.•