Miképp okos az otthonom? – 2024 legnépszerűbb intelligens otthontrendjei

Az intelligens otthonok technológiája ebben az évtizedben figyelemre méltó fejlődésen ment keresztül. Az okoseszközök egyre integráltabb rendszerben működnek, tovább formálva a lakóterek kényelmét, biztonságát és a még hatékonyabb energia­gazdálkodását. A mesterséges intelligencia (MI) és a gépi tanulás ráadásul tág teret nyitott a legfrissebb fejlesztések személyre szabásában. Lássuk, milyen új trendek és megoldások jellemezték az elmúlt időszakot.


Miképp okos az otthonom?Kép: Depositphotos/VitalikRadko

Az egész világot megbénító koronavírus-járvány az évtized első éveiben nagymértékben felgyorsította az okosotthon-technológiák elterjedését, mi­vel az emberek a lezárások idején szinte el sem hagyhat­ták otthonaikat, és ezzel párhuzamosan egyre több he­lyen a mai napig alapvetéssé vált a távmunka állandósu­lása is. A fejlesztések fókusza elsősorban a biztonságot és kényelmet fokozó termékeken volt tetten érhető, a gyakorlati megvalósítás pedig az okostelefonok internetes eszközökkel (IoT) történő egyre egyszerűbb vezérlésére, valamint az internet sebességének megugrására vezet­hető vissza. Az 5G, a vezeték nélküli technológia ötödik generációja mintegy tízszer gyorsabb sebességet biztosít, mint a korábbi 4G hálózatok. Mindez a gyakorlatban azzal jár, hogy jóval több adatot lehet megosztani az okosotthoni eszközök között, és ezek az eszközök képesek lesznek kapcsolódni más adatigényes alkalmazásokkal, mint például a kiterjesztett valóság és a virtuális valóság, az okosvárosi technológiák és az önvezető autók. Jelenleg Észak-Amerika birtokolja a legnagyobb részesedést az okosottho­nok piacán, a magas fogyasztói tudatosságnak és a technológiai elfogadottságnak köszönhetően. Európa, ahol nagy hangsúly kerül az energiahatékony megoldásokra, szorosan követi. Az ázsiai csendes-óceáni térség továbbra is lemaradásban van, azonban a növekvő urbanizáció és a rendelkezésre álló jövedelmek ismeretében már csak az áttörés időpontja kérdéses. A kontinensek közül Afrika lemaradása számottevő, a Market Insights felmérése szerint a technológia legalacsonyabb elfogadási aránya azonban Brazíliához és Indiához köthető, ami egyértelműen jelzi, hogy terjedését nemcsak gazdasági, hanem kulturális tényezők is erősen befolyásolhatják.

Matter, a megváltó

Az okosotthonpiac további bővülésének egyik legna­gyobb gátját elsősorban a különböző ökoszisztémák, a különféle kommunikációs protokollok kialakulása és egy ezeket összefogó univerzális szabvány hiánya jelentette. A felhasználók mind gyakrabban szembesültek azzal, hogy bizonyos fejlesztések nem kompatibilisek a korábban használt kommunikációs rendszereikkel, ez pedig sokakat elbizonytalanított az új megoldások használatában. Gyártótól függött, melyik eszköz és kiegészítő melyik kommunikációs protokollt támogatta, egyesek az Appla HomeKitre fejlesztettek, mások pedig az Amazon Alexát vagy a Google Asszisztenst támogatták. A globálisan is mind nehezebben kezelhető helyzetet végül egy mintegy 550 technológiai vállalatot tömörítő közösség – köztük olyan piacvezető óriások, mint az Amazon, az Apple, a Google és a Samsung –, a Connectivity Standards Alliance oldotta meg, amikor 2022 őszén létrehozta a Mattert, amely lehetővé tette az okoseszközök gyártótól független, közös kommunikációját. A felhasználóknak így már csak egyetlen alapvető platform áll a rendelkezésükre, amellyel gyakorlatilag minden új okosotthontermék és kiegészítő tartozék működik. Mindez a gyakorlatban azt eredményezi, hogy a LED-lámpák, a hűtőszekrény, a kültéri biztonsági kamerák, de még a kávéfőző is képes kommunikálni egymással az egységes ökoszisztémán keresztül. A Matter másik fő erénye, hogy az összes rácsatlakoztatott eszköz helyileg vezérelhető, vagyis nincs szükségük internetkapcsolatra sem a használathoz. A felhőalapú kapcsolat természetesen választható opció, amely lehetővé teszi a rendszer távoli vezérlését is.

A 2024-es év fejlesztései sokat merítettek a mesterséges intelligencia által teremtett lehetőségekből is. Az okosotthonokat már egyre inkább úgy tervezik, hogy ne csak megismerjék a szokásainkat, preferenciáinkat és rutinjainkat, de képesek legyenek előre is gondolkodni. Minél gyakrabban kommunikálunk velük, annál többet tanulnak és alkalmazkodnak, így idővel valóban személyre szabott lakókörnyezetet tudnak teremteni. Ezzel párhuzamosan a generatív nyelvi motornak köszönhetően a hangalapú asszisztensekkel is egyszerűbbé és összetettebbé vált a kommunikáció, ráadásul a nyelvek és dialektusok mind szélesebb körét támogatják. Ám az MI már nemcsak utasításaink vagy a kialakított ütemezéseink alapján működteti az okoseszközöket, hanem intuitívabbá és érzékenyebbé is teszi az otthonokat, és így alternatívát kínál a valós idejű alkalmazkodásra is. Ha például korábban érünk haza a munkából, a rendszer érzékeli a változást, és azonnal reagál. Beindítja a fűtést, kiválasztja a kedvenc zenénket, sőt még a megfelelő italt is a kikapcsolódáshoz.

Egyetlen platformon minden működik.Gyártótól függetlenül, a Matter rendszeren keresztül a LED-lámpák, a hűtőszekrény, a kültéri biztonsági kamerák, de még a kávéfőző is képes kommunikálni egymással. Az összes rácsatlakoztatott eszköz helyileg vezérelhető, a felhőalapú kapcsolat pedig lehetővé teszi a rendszer távoli vezérlését. (Kép: Depositphotos/ArchiVIz)

A biztonság és a zöld szemlélet

A technikai fejlődéssel párhuzamosan a betörők kellék­tára is fejlődik, az idei esztendőben az okosotthonok a biztonsági szegmenst prioritásként kezelték. Ennek egyik legnépszerűbb fejlesztése az intelligens elektromos zár, amely a hagyományos kulcsos megoldás mellett számos okosmegoldást is kínál. Amennyiben ötméteres távol­ságon belül vagyunk, Bluetooth-kapcsolattal is belépést nyerhetünk, és egy ingyenes applikáció letöltésével online naplón keresztül listázhatunk minden egyes ajtónyi­tást. Az eszköz emellett időintervallummal párosítható, mintegy 100 PIN-kód tárolására is alkalmas, tehát a szomszédot előre egyeztetett időpontban, mondjuk, szombaton este hat és hét óra között be tudjuk engedni egy egzotikus szigeten töltött nyaralásunk alatt is, hogy megön­tözze a növényeinket. Emellett az ujjlenyomatunkat is felismeri a rendszer, és természetesen telefonon keresztül a távvezérlés is alkalmazható.

Intelligens elektromos zár.Az intelligens elektromos zár a hagyományos kulcsos megoldás mellett számos okosmegoldást is kínál. Ötméteres távolságon belül Bluetooth-kapcsolattal nyitja az ajtót, és egy online naplón keresztül listázhatunk minden egyes ajtónyitást. (Kép: Depositphotos/ryanking999)

A legújabb intelligens biztonsági rendszerek olyan tech­nológiákat tartalmaznak, mint az arcfelismerés, az okostelefonokon keresztüli személyazonosság-ellenőrzés és a mozgásérzékelők. A kültéri időjárásálló biztonsági kamerák nemcsak a mozgás észleléséről készítenek nagy felbontású felvételeket, de riasztásokat is küldenek a ház tulajdonosának, ráadásul képesek megkülönböztetni az embereket és az állatokat, illetve a járművek mozgási eseményeit is. A videócsengő lehetőséget biztosít, hogy a kényelmes fotelben, újságolvasás közben is lássuk, sőt még felvételt is rögzítsünk az ajtónkon kopogtatókról. A rendszer ezeket a funkciókat akkor is biztosítja számunkra, ha nem vagyunk otthon.

Az okosotthonok másik ismérve a zöld szemlélet és a fenntarthatóság, éppen ezért 2024 egyik kiemelkedő intelligens otthontrendjévé vált. Az intelligens világítás lehetővé teszi, hogy szabályozzuk a fényszinteket, és hangvezérléssel határozzuk meg a lámpák irányát, a LED-izzók pedig kikapcsolnak, ha elhagyjuk a helyiséget. Az okostermosztát a lakásban tartózkodó személyek szá­ma alapján automatikusan szabályozza a hőmérsékle­tet – ez a megoldás elsősorban azoknak lehet igazán előnyös, akik rendszeresen érnek úgy haza egy hétvégi ki­ruccanásról, hogy elfelejtették levenni a fűtést. A rend­szer való­ban körültekintő: az új generációs elosztók eseté­ben megszakítja az inaktív eszközök áramellátását, a vízmelegítő pedig folyamatosan szondázza a vízhasználati szokásainkat, és ezek alapján csak a szükséges mennyiség me­legítését engedélyezi a rendszernek.

Kényelem mindenekelőtt

Gyűjtésünk végén lássunk néhány kényelmi funkcióra fókuszáló fejlesztést is a közelmúltból. A jövő konyhá­jában már nem számít meglepetésnek, ha a hűtőszekrény előre jelzi, hogy a kedvenc narancslevünk szavatos­sági ideje másnap lejár, és az sem, ha a sütőnk új recepteket keres például a karácsonyi mézeskalács sütéséhez. És a vasárnapi ebéd utáni alvás után, még a takaró alatt nyújtózkodva, a telefonunkról elindíthatjuk a kávé lefőzését is. Az okoshűtő ajtaját sem kell kinyitnunk ahhoz, hogy megtudjuk, mi sorjázik a rekeszekben. A beépített kamera segítségével, az okoseszközön keresztül számolhatjuk meg a szupermarketben, hány tojásra és tejre van még szükség a másnapi reggelihez. Ugyancsak a hasznos funkciói közé tartozik a gép belsejében található érzéke­lők által biztosított hőmérséklet-szabályozó képesség is.

Az intelligens hűtőszekrények fejlődése hatással van az egészségünkre is, mégpedig a Health Manager, azaz az úgynevezett „Egészséges étrend ajánlón” keresztül. Az alkalmazás a felhasználó személyes adatai ismeretében egészséges étrendet állít össze, és emellett segít a felhasználóknak, hogy csökkentsék az élelmiszer-pazarlást. Ez annak ismeretében felettébb fontos szempont, hogy egy átlagos magyar háztartásban évente 270 kilónyi élelmiszer-felesleg keletkezik. Chatprogram segítségével kommunikálhatunk az okossütőnkkel is. Az intelligens háztartási gép ételeket javasol a hűtőnk­ben található alapanyagok ismeretében, a recept kiválasztása után pedig beállítja a szükséges sütési hőfokot és az időt is.

És hogy a kávéfőzésről is részletesebben essen szó. Hangvezérléssel szabályozhatjuk a főzés erősségét, és előre beprogramozhatjuk úgy, hogy adott napokon melyik időpontban főzze le automatikusan a kávét. Egy helyiség­gel arrébb, a mosókonyhában is egyszerűsíti a házimun­kát a technológia: az intelligens mosógépbe elég be­helyezni egy adag szennyest, az érzékelők azonnal felmérik az anyag típusát és súlyát, és az eszköz ezek alapján választja ki a megfelelő programot.

Intelligens mosógép.Az intelligens mosógépbe elég behelyezni egy adag szennyest, az érzékelők azonnal felmérik az anyag típusát és súlyát, majd az eszköz ezek alapján választja ki a megfelelő programot. (Kép: Depositphotos/AndreyPopov)

A hálószobában sem maradunk meglepetés nélkül egy okosotthonban. A legújabb technológiát képviselő intelligens ágyak és matracok a horkolás, a mozgás és a testhőmérséklet adatait gyűjtik folyamatosan, és ezek alapján elemzik alvási szokásainkat. Némelyiküknek hő­mérséklet-szabályozója is van, de vannak már olyan mat­racok is, amelyek különböző keménységet tudnak kialakítani a bal és a jobb oldalon, így nem kell kompromisszumot sem kötniük a különböző igényű pároknak.

Miként az állatbarátoknak sem kell aggódniuk, hogy kedvenceik magányosak maradnának hétköznap munkaidőben. A kutyákra specializálódott robotkamerák rögzítik és értesítéseket is küldenek az ugatásokról meg a vonyításokról, és még jutalmazó funkcióval is gazdagították, sőt bizonyos helyzetekben jutalomfalatokat is dobálnak a házőrzőnek. A macskás változat alapvetően megegyezik a kutyás verzióval, de a hangeffektusokat és az értesítéseket a macskafélékre szabja, miközben a tetejét – a játék szellemében – egy lógós tolljátékkal egészítették ki.

Mindent egybevetve egyre nyilvánvalóbb, hogy a digitális megoldások életmódunk elengedhetetlen részévé vál­tak, az okosotthonok pedig kényelmi vágyaink kielégítésének mind magasabb szintű megoldásait kínálják. Az elmúlt évek legfőbb fejleménye, hogy a fejlesztők az olykor öncélú luxuséletérzés mellé fokozatosan építették be a fenntarthatósági szempontokat.•

Címlapkép: Depositphotos/VitalikRadko


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka