Látni a láthatatlant
A Budapesti Műszaki Egyetemen 1999-ben mérnök-fizikus diplomát szerzett, majd 2002-ben orvosbiológiai mérnök diplomát kapott. Hogyan lett a mérnök-fizikusból orvosbiológus?
– Mérnök-fizikus hallgatóként a nukleáris technika érdekelt, majd az egyetem vége felé egyre inkább a biofizika felé fordultam. Logikus folytatásnak tartottam az orvosbiológiai mérnöki szak elvégzését is.
Mi vitte 2001-ben az MTA Szegedi Biológiai Központ Enzimológiai Intézetébe, ahol molekuladinamikai szimulációk segítségével vizsgálta egyes fehérjék tulajdonságait?
– Závodszky Péter professzor előadásai megfogtak, nála írtam a második diplomamunkámat. Sokat beszélgettünk, látta, hogy érdekel ez a terület, ezért lehetőséget adott arra, hogy az Intézetben továbbmélyítsem a számítógépes fehérjefizikai módszerekkel kapcsolatos ismereteimet. Hasznos időszak volt, de szerettem volna még közelebb kerülni a biológiához. Katona István hívására átjöttem az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetébe, hogy az itt újonnan alapított fénymikroszkópos központ vezetője legyek.
2010-ben csatlakozott az itteni kutatói közösséghez. Mi indokolta a váltást?
– Korábbi munkahelyemmel összehasonlítva a KOKI kísérletes technikái, projektjei közelebb állnak a mindennapi élethez, márpedig ez fontos szempont számomra. Úgy is, hogy a kutatók készítik el a mintákat, mi „csupán” a mikroszkópos kísérletek tervezésében, a mérésekben, az adatelemzésben segítünk nekik. A másik vonzó szempont az volt, hogy 2006 körül kezdődött a fénymikroszkópiában egy igazán izgalmas forradalom. Közel 150 éve tudott, hogy fénymikroszkóppal csak olyan részletek különíthetők el, melyek legalább 200 nanométerre vannak egymástól. Ezt a felbontási korlátot szárnyalták túl azok a módszerek, melyek szuperfelbontású fénymikroszkópia néven ismeretesek, és 2014-ben kémiai Nobel-díjat jelentettek három tudósnak. A Nikon céggel közösen alapított képalkotó központban világviszonylatban is elsőként használhattunk szuperfelbontású fénymikroszkópot. Nagyon izgalmas kihívás volt számomra a többi csúcskategóriás mikroszkóp mellett ezt a technikát is megtanulni, optimalizálni és a kutatóknak megtanítani.
Szuperfelbontású mikroszkópiával kapcsolatos tudományos eredményeit meghívott előadóként számos hazai, illetve nemzetközi konferencián és intézeti szemináriumon ismertette. Könnyen megértik a nem szakmabeliek ezt a technikát?
– Nincs szó különösebben bonyolult dolgokról. Érdekesség, hogy ezekért a módszerekért a tudósok kémiai Nobel-díjat kaptak, ami azt jelzi, hogy a felbontási határt megkerülő trükkök inkább kémiai természetűek, mint fizikaiak.
2007-ben a Fiatal Biotechnológusok Nívódíját érdemelte ki. 2018 decemberében Gábor Dénes-díjat kapott a szuperfelbontású mikroszkópia orvostudományi kutatási célokra történő bevezetéséért, a Fénymikroszkópos Képalkotó Központ elismert kutató-fejlesztő mikroszkópos műhellyé alakításában betöltött szerepéért. Mit tud ez a központ?
– Hazánkban ez volt az egyik első fénymikroszkópos központ. Érdemünk, hogy nem ragadtunk le a 2010-es szinten, azóta is folyamatosan bővülünk. Az első berendezést Katona István saját pályázati forrásából vette meg, majd úgy döntött, bárki használhatja azt. A példáját Szabadics János és Hájos Norbert is követték. A központ számos műszere intézeti csoportok hozzájárulásából érkezett. Az adományozók nem élveznek elsőbbséget, ugyanúgy óradíjat fizetnek, mint más felhasználók. Az eszközöket fejlesztjük, új ötletekkel állunk elő. A japán cég fejlesztőmérnökei rendszeresen járnak hozzánk, hogy a tapasztalatainkat az újonnan fejlesztett hardverbe és a szoftverbe integrálják. Európa számos pontjáról is fogadunk vendégeket, akik az itteni kutatókkal konzultálnak.
Csak az idegtudományi kísérletekben hasznos a szuperfelbontású mikroszkópia?
– Az élettudományi kísérletekhez kiváló, az anyagtudósok számára az elektronmikroszkóp hasznosabb.
Mi hozható ki még ebből az eljárásból?
– Az általunk használt módszer alapvetően függ a jelölő fluoreszcens molekulák fotokémiai tulajdonságaitól. Van, amelyikkel nagyon nagy felbontást érünk el, ugyanakkor nehézséget okoz, ha ugyanazon a mintán többféle jelölést alkalmazunk. Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy hol van az adott sejt membránja és a számunkra fontos fehérje hol helyezkedik el, illetve mennyi van belőle, ahhoz új megoldásokra van szükség. Azt szeretnénk elérni, hogy egy mintában legalább háromféle jelölést tudjunk vizsgálni a módszer által biztosított 20 nanométeres XY és 50 nanométeres Z felbontásban, melyhez újfajta jelölőanyagok szükségesek. Szintén feladat, hogy egy képalkotás ne hosszú percekig tartson, hanem másodpercek alatt eredményt adjon.
Van ehhez pénz, paripa, fegyver?
– Kiváló kutatókkal működünk együtt, akik örömmel dolgoznak velünk az új technikák napi rutinba való átültetésén. 2018. december közepén érkezett a Nikon STORM szuperfelbontású mikroszkópjának legújabb verziója, melynek tesztelése azóta is folyik. Az itteni munka elismerése, hogy a japán cég folyamatosan tartja velünk a kapcsolatot, kipróbálhatjuk a legújabb verzióikat anélkül, hogy meg kellene vásárolni azokat. Ám ha az adott készülék érdemben segíti az itt folyó munkát, akkor általában forrást is találnak kutatóink a megvásárlásra.
A doktori disszertációja alapját jelentő egyik cikk a Nature Neuroscience-ben, a másik a Nature Protocolsban jelent meg. Ezen a területen könnyű publikálni?
– A szuperfelbontású mikroszkópiát felhasználó tudományos projektek nagyon vonzóak, annak ellenére, hogy a technológiáról az első cikkek 2006 táján jelentek csak meg. Az eljárás napi rutinba való átültetése hosszú időt vett igénybe, és sok cikket hozott. Eredményeinkkel magas idézettségű folyóiratokba kerültünk be. Ez a lehetőség továbbra is adott.
Milyen feladatok állnak a központ előtt?
– A jövőben szeretnénk más szuperfelbontású mikroszkópos technikát is elérhetővé tenni a felhasználók számára. Csapatunkat bővítenünk kell kifejezetten képanalízisre szakosodott kollégával, hiszen az egyre fejlettebb rendszerekkel a képfelvétel már nem igazán jelent gondot, de annál nagyobb kihívás a keletkezett óriási méretű és különböző struktúrájú adatok megfelelő feldolgozása.•