Hogy ne végezzék a bolhapiacon az adataink!
Sokan azt hiszik, hogy az adatok megsemmisítéséhez egy egyszerű törlés is elegendő, ám azt kevesen tudják, hogy törléskor nem az adatok tűnnek el, hanem csak azok a rekordok, amelyek megmondják, hol vannak valójában az adatok. Az ilyen háttértárakon lévő fájlokat megfelelő célprogramokkal később könnyedén elő lehet hívni, ezért érdemes nagyon odafigyelni, amikor megválunk az eszközeinktől.
Használt számítógép- vagy merevlemez-vásárlás esetén volt, hogy kórházi adatok, oktatási intézmény által diákokról gyűjtött, tárolt információk kerültek elő, és még arra is akadt példa, hogy repülőtéri biztonsági rendszerek tervrajzaira bukkantak az új tulajdonosok. A legnagyobb problémát általában a rengeteg okostelefon jelenti. Az eszközöket adják-veszik, sokszor az értékes adatokat rejtő memóriakártyákkal együtt.
Solymos Ákos, a Quadron Kibervédelmi Kft. szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy ha bármilyen informatikai eszközt eladunk, gondoskodjunk a háttértár és az adatok biztonságos törléséről – erre már ingyenes szoftverek is rendelkezésre állnak. (Manapság a NIST 800-88 Clear és a NIST 800 88 Purge szabványokat használó programokat javasolják.) Ha nincs lehetőségünk a háttértár biztonságos törlésére, akkor ki kell szerelnünk a merevlemezt vagy adattároló egységet, és fizikailag meg kell semmisítenünk.•