Félidőben a Debreceni Egyetem NAP2 csoportjai
A DE Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében a fájdalomérzésért és a látásért felelős gerincvelői és agyi idegsejtek kapcsolatait vizsgálják a NAP2 program keretében. A munkacsoport az intézet által korábban beszerzett 2-foton mikroszkópot például a NAP-program által biztosított keretből többszörös elektrofiziológiai mérésekkel kombinált, kalciummérésekre alkalmas, optogenetikai kísérletekben is használható műszeregyüttessé alakította át (1. kép).

Dr. Kisvárday Zoltán munkatársaival egy új, a látókéreg mély rétegében elhelyezkedő serkentő idegsejtet fedezett fel, amely meglepő módon gátló sejttípusokra jellemző morfológiai jegyeket mutat (2. kép).

Dr. Szücs Péter munkatársaival a korábban a gerincvelői fájdalominformáció feldolgozásáért felelős neuronhálózatainak egyszerű kimeneteként számontartott felületes hátsó szarvi, úgynevezett projekciós sejtek általuk leírt lokális kapcsolatrendszerét vizsgálta. Vírusalapú transzgenikus jelölési technikákat alkalmaztak a projekciós sejt helyi kapcsolatait kialakító axon oldalágak szelektív feltüntetése és manipulálása céljából (3. kép). Eredményeik alapján a projekciós sejt kollaterálisok optogenetikai ingerlésével egyes hátsó szarvi sejtek érzőbemeneteinek hatékonysága csökkenthető, valószínűsítve, hogy a projekciós sejtek aktívan bekapcsolódnak a hátsó szarvi lokális információ feldolgozásába.

A Neurológiai Tanszéken dr. Oláh László vezetésével működő Neurovasculáris Munkacsoport például az ereket belülről bélelő endotéliumra potenciálisan ható faktorok neurovasculáris kapcsolatra gyakorolt hatásának vizsgálatát tűzte ki célul. E kapcsolat működési elvének pontos ismerete elengedhetetlen annak megértéséhez, hogy miként befolyásolja az agy működése a véráramlást az idegrendszerben. A NAP2 keretében beszerzett transcranialis dopplerkészülékkel (4. kép) elsőként az alkohol hatását vizsgálták a neurovasculáris kapcsolatra. Azt találták, hogy az alkohol nemcsak hogy gátolja a neurovasculáris kapcsolat kialakulását, de általában negatív hatással van az agyi aktivitásra, és ezzel egyidejűleg a cerebrovasculáris rezerv kapacitás csökkenését eredményezi. Megállapították továbbá, hogy az alkoholfogyasztás diagnosztikus nehézséget jelenthet a stroke felismerésében a tünetek hasonlósága miatt, ami a stroke felismerését és terápiáját megnehezítheti. A továbbiakban az endotéliumra ugyancsak ható hipertónia és hiperviszkozitás szindróma hatásait vizsgálják.

Az első NAP-program keretében megkezdett, de akkor még nem lezárt kísérletek továbbvitelén és lezárásán is dolgozik a munkacsoport. Megállapították, hogy a direkt elektronikai eszközökből (iPad, tablet) származó fény, illetve a szórt fény (pl. könyvből olvasás) hasonló módon aktiválja a látókérget, azaz igazolódott, hogy a direkt fénnyel bíró eszközökről történő olvasás nem rontja a neurovasculáris kapcsolatot.
A Neuropatológiai Kutatócsoport kutatói, Bencze János és dr. Hortobágyi Tibor egy, a NAP1 program során látókörükbe került fehérje, a lemur tirozin-kináz 2 (LMTK2) neurodegeneratív kórképek kialakulásában betöltött szerepével foglalkoznak a NAP2 program keretében. Korábbi leleteik és irodalmi adatok alapján az LMTK2 fehérjének esszenciális szerepe van az axonális transzport, apoptózis és tau foszforiláció szabályozásában; és feltételezhető az is, hogy az LMTK2 expresszió/aktivitás változása hozzájárulhat a leggyakoribb demencia, az Alzheimer-kór patogeneziséhez. Eddig azonban humán adatok ennek a feltételezésnek az igazolására nem állnak rendelkezésre. Kollaborációs partnerükkel (Mórotz Gábor és Christopher Miller, King’s College London) az első NAP-program során elsőként mutatták be immunhisztokémiai módszerekkel az LMTK2 mennyiségi változásait Alzheimer-kórban és Lewy-testes demenciában. Az ilyen típusú eredmények kiértékelése komoly nehézségekbe ütközik az általánosan elterjedt, szubjektivitástól sem mentes semi-kvantitatív „scoring” megközelítésekkel. Az objektivitás növelése érdekében a NAP2 égisze alatt digitális képanalízisre tértek át a munkacsoport kutatói, a debreceni kötődésű Szarka Máté által kifejlesztett Pathronus online platformot felhasználva. Eredményeik alapján az LMTK2 szintje csökken az Alzheimer-kór legsúlyosabb neuropatológiai stádiumában (Braak VI.) a kontrollcsoporthoz viszonyítva, illetve összefüggés látszik kimutathatónak az Alzheimer-kórban karakterisztikus neurofibrilláris kötegek (NFT) eloszlása és az LMTK2 expresszió változása között, vagyis feltételezhető, hogy az LMTK2 expresszió regionális eloszlása összefügg az NFT-patológia súlyosságával.
Az Idegsebészeti Tanszék Neuro-onkológiai Laboratóriumában dr. Klekner Álmos korábbi, NAP1 program keretében végzett vizsgálatai a peritumorális invázióban szerepet játszó extracelluláris mátrix (ECM) molekulák differenciáldiagnosztikai és prognosztikai szerepét tisztázták különböző grádusú asztrocitómákban és áttéti agydaganatokban, létrehozva egy úgynevezett inváziós panelt. A NAP2 program keretében most ennek folytatásaként a grade II. és grade III. diffúz, infiltratív gliómákban vizsgálják tovább az inváziós panelt eltérő prognosztikai tumorcsoportokban és különböző kezelési protokollban részesült betegek tumormintáiban. Fontos fejlődés a laboratórium munkájában, hogy a NAP2 program keretében a laboratóriumhoz tartozó Agydaganat és Szövetbank egy ultramélyhűtőt szerezhetett be, így biztosítható a vizsgálatokhoz felhasznált, egyre bővülő, egyedülálló mintaállomány szakszerű tárolása.•