A fenntartható jövőért

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) Plusz keretében a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kilenc jelentős projektet indít el a leromlott állapotú természetes élőhelyek rehabilitációjára, továbbá a veszélyeztetett fajok megőrzését szolgáló célzott beavatkozásokra. Mederkotrással és zsiliprendszerek korszerűsítésével biztosítják például a Bodó-, a Kéri- és a Verőlápai-tó hosszú távú fennmaradását. Emellett a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzetben tizennégy, a Lázbérci Tájvédelmi Körzetben négy helyszínen alakítanak ki 100–300 négyzetméteres tavacskákat, amelyeket további 183 ponton kisebb, 2–50 négyzetméteres vízfelületek egészítenek ki.
A Szentgyörgyi-patak felső szakaszán tereprendezéssel, a Mocsolyás-patakon rönkgátas szivárgók építésével segítik elő az árvízi vízvisszatartást, a holtmedrek és mélyedések vízellátását. A fejlesztések közvetlenül támogatják a dunai tarajosgőte, a gyepi béka, a vöröshasú unka, valamint számos madár- és denevérfaj fennmaradását és szaporodását.
A projekt egyik fő célja, hogy a kisebb vizes élőhelyek klímaváltozás és hidrológiai anomáliák okozta állapotromlását kezelje, hozzájárulva a változatos életközösségek hosszú távú megőrzéséhez.•
Címlapkép: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság/Youtube