Példaértékű együttműködés

Mitől ennyire hatékony a munkakapcsolatuk a Paksi Atomerőművel?
– A válasz a HUMANsoft központosított szervizmodelljében keresendő: mindegy, hány beszállítótól, hány gyártótól származnak az eszközök, a megrendelőnek minden hiba esetén ugyanazt a szervizt kell hívnia. Természetesen a szolgáltatás ennél jóval többet kínál. Napjainkban egy cég működéséhez szükséges IT eszközök nem szerezhetők be egyetlen beszállítótól, ráadásul a sokféleséget tovább fokozza az árverseny miatt többször is változó beszállító. A költséghatékony beszerzés azonban egy olyan műszaki környezetet eredményez, ahol az eszközök meghibásodása esetén a garanciális ügyintézés rendkívül bonyolulttá válik. Ahány beszállító, illetve gyártó, annyi szerviz. A helyi üzemeltetésnek, IT csoportnak rengeteg idejét veszi el az ügyintézés, s emiatt nem tudja a saját szakmai feladatait végezni. Gyakran problémát jelent az eszközök szervizbe juttatása, illetve visszaszállítása. A beszállítók és gyártók számától függetlenül Paksnak az MVMI hibakezelő rendszerén keresztül elég a HUMANsoft szervizével tartani a kapcsolatot, a helyi üzemeltetés és IT csoport pedig azzal foglalkozhat, ami a feladata, a teljes javítási folyamatot a mi szervizünk végzi.
Távmunkában vagy a helyszínen dolgoznak?
– Alapvetően egy nyolcfős csapatunk Pakson végzi a munkáját, azonban igény esetén az atomerőmű bármelyik telephelyére néhány órán belül eljutunk. Amennyiben szükséges, pesti kollégáink is besegítenek. Szervizcsapatunk hátországát az a HUMANsoft jelenti, ahol a legtöbb Microsoft vizsgával rendelkező mérnök dolgozik Magyarországon. Szakértői csapatunk olyan rendszerintegrátor tudással van felvértezve, hogy bármilyen hibára képes választ találni.

Hardver- vagy szoftveroldalon jelentkeznek gyakrabban a problémák?
– Az első időszakban még több hardverhibát észleltünk, azonban mióta komolyabb a géppark, minimálisra csökkent ez a szám, ráadásul a garancia lejárta után hamar le is cserélik ezeket a darabokat. Mivel nagyon jól definiált, szigorúan szabályozott szoftverkörnyezetben dolgoznak Pakson, alapvetően operációs rendszerek változásánál lépnek fel problémák. Amennyiben az MVMI helpdeskje nem tud megoldást találni a bejelentésre, a HUMANsoft csoportra osztják ki a hiba megoldását, melyet SLA-szerződés (Service Level Agreement; szolgáltatási szint szerződés – a szerk.) alapján kezelünk. Hívhatóak vagyunk 24 órában a hét minden napján.
Mennyi idő alatt reagálnak a hibabejelentésre?
– Amennyiben a távoli megoldás sikertelen, a szerződésben foglalt válaszidővel kezdik meg mérnökeink a hiba elhárítását. A szolgáltatás alap válaszideje a következő munkanapi megjelenés, azonban ettől el lehet térni bármilyen irányban. Az elmúlt hat évben egyszer sem fordult elő, hogy komolyabb csúszással reagáltunk volna. Büszkék vagyunk arra, hogy a nemrég megújított szerződésünkben az elmúlt évek munkájának köszönhetően a normaidőnket sikerült lejjebb tornáznunk. Ez a siker nem véletlen. Kollégáink szakmai felkészítése folyamatos hardver- és szoftveroldalon egyaránt.

Voltak már speciális feladataik is?
– Egy több telephelyen átívelő migrációs munkafolyamat komoly kihívásnak számít több ezer gép esetén, de ennél is összetettebb megoldást igényelt például az MVM új székházának átadása, amikor több különböző helyről költöztettünk össze egyetlen telephelyre több száz kollégát. A gyakorlatban ez a dolgozókra nézve annyit jelentett, hogy péntek délután Budapest egyik kerületében hagyták abba a munkát, azonban hétfőn reggel már az új székházban kezdték el. Ez a látszólag egyszerű folyamat hihetetlen mennyiségű és precizitású előkészületet, majd egy 48 órás munkafolyamatot követelt meg munkatársainktól. Az eredmény azonban nemcsak minket, de a megrendelőt is megnyugtatta. Ez a példaértékű együttműködés jellemzi a Paksi Atomerőművel kialakított kapcsolatunkat is immár hat éve.•