Ősgabona-terméktérkép fogyasztóknak

Csaknem hatvan helyszín került fel az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) oldalán található térképre, amely a vásárlóknak mutatja meg, hogy hol vannak országszerte olyan pékségek, malmok vagy éppen gazdaságok, ahonnan kiváló minőségű ősgabonalisztet, kenyeret vagy tésztát vásárolhatnak az elkötelezett fogyasztók.


Kép: ÖMKi/Györéné Kis Gyöngyi

Az ősgabonák a kenyérbúza rokon fajai, közülük a legismertebb a tönköly, de az alakor és a tönke is a reneszánszát éli. Pozitív tulajdonságaiknak köszönhetően – mint a kedvező beltartalmi értékük, az egyedi ízviláguk és a kémiai növényvédő szerek használata nélküli termeszthetőségük – fontos piaci lehetőséget jelentenek a biogazdálkodóknak. A környezet- és egészségtudatos vásárlók, valamint a gasztronómia szerelmeseinek pedig értékes és változatos alapanyagot biztosítanak.

Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a tönke és az alakor ősbúzafajok kedvező zsírsav-, keményítő- és fehérje-összetétele, antioxidáns vegyület és ásványianyag-tartalma kivételesen egészséges táplálékká avatja őket, és részben a kenyérbúzától eltérő gluténszerkezetük okán könnyebben is emészthetők.

A tájfajták igen nagy előnye, hogy nem azonos az egyedek génállománya, változatos a populáció, rendkívüli sokféleség jellemzi őket, ellenálló képességük nagyobb az időjárási szélsőségekkel és a betegségekkel szemben. Ezért is fontos, hogy a termesztésből kiszorított tájfajták és ősi gabonák egyre nagyobb teret nyerjenek a szántőföldeken, valamint a vásárlói köztudatban.•

Ősgabona-terméktérkép fogyasztóknak

Címlapkép: ÖMKi/Györéné Kis Gyöngyi


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka