Mikroműanyagok a Balatonban
Különböző technológiákkal, más-más lépésekben egy köbméter vizet szűrtek át, és hétfajta műanyagot azonosítottak a vizsgált mérettartományban. A polipropilén (PP), a polisztirol (PS) és a polietilén (PE) voltak a leggyakoribb műanyagok, amelyek elsősorban fóliákból, PET-palackokból, zacskókból, ruházatokból, továbbá hőszigetelő anyagból (hungarocell) kerültek a vízbe.

A vizsgálatokat kiterjesztették a Kis-Balatonra is, hogy összevethessék a két víztér adatait. A Kis-Balatonban átlagosan 7-8 mikroműanyag szemcsét találtak a kutatók ezer liter vízben, míg a Balatonban 21-et.
Érdekes adat, hogy az egyik legszennyezettebb hazai vizünkben, a Bodrog folyóban tízszer annyi, 214,8 mikroműanyagot mértek egy köbméter vízben, mint amennyit legutóbb a Balatonban.
A mikroműanyagok lebontását különböző mikroorganizmusokkal, például baktériumokkal, gombákkal célzó kutatások még gyerekcipőben járnak, ezért a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, így a szűrőberendezések fejlesztésére és sokkal kevesebb műanyag termék használatára, mert a mikroműanyag a táplálékláncokon keresztül könnyen bejuthat az emberi szervezetbe is.•
Címlapkép: HUN-REN BLKI