Madarak feltérképezése
A nyolcszáz oldalas atlasz bemutatja a hazánkban megfigyelt 420 madárfaj előfordulási adatait. A munka során harminc szakember 635 mintaterület felmérését végezte el, ami jelentősen hozzájárult a nálunk fészkelő madárfajok országos elterjedésének feltérképezéséhez. Az atlasz 30 millió adatrekordot dolgoz fel, és tartalmazza valamennyi madárfajt, amelyet 2019-ig akár csak egyszer is észleltek hazánkban.
Az Agrárminisztérium 2016-ban indította el az összesen egymilliárd forintból megvalósuló programot, amelynek célja a természeti értékek hosszú távú megőrzése és fejlesztése mellett az Európai Unió Biológiai Sokféleség Stratégiájának hazai megvalósítása volt. Ennek egyik eleme Magyarország madáratlaszának elkészítése, de ebbe a sorba tartozik még az ország első ökoszisztéma-alaptérképe, amely a madártani adatok elemzésében is fontos szerepet játszott, vagy a zöld infrastruktúra-alaptérkép is.
Az országos madármonitorozási programok és adatbázisok működtetése, valamint a hazai madárgyűrűzés szintén a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és az Agrárminisztérium együttműködésében valósul meg. Emellett a nemzeti park igazgatóságokkal közösen sikerült stabilizálni olyan veszélyeztetett fajok állományát, mint a túzok, a parlagi sas vagy a kerecsensólyom. Magyarország madáratlasza online, lapozható formában is elérhető a https://www.mme.hu/madaratlasz oldalon.