Európának a jövőben is szüksége lesz atomenergiára
Hogyan látja az atomenergia jövőjét?
– Napjainkban az atomenergia az egyik kulcsszereplő a klímavédelmi, ellátásbiztonsági és versenyképességi célok elérésében. Úgy gondolom, hogy a nukleáris szakma megértette a leckét, és levonta a következtetéseket azokból a hibákból és hiányosságokból, amelyek a csernobili és a fukusimai tragikus eseményekhez vezettek. Az atomerőmű-baleseteket követően sokkal szigorúbb nemzetközi követelményeknek kell megfelelniük szerte a világon az új és a már működő létesítményeknek is.
Ma már teljesen egyértelmű, hogy az atomenergia a reneszánszát éli, hiszen egyre több ország ismeri fel a jelentőségét a klímavédelmi, az ellátásbiztonsági, valamint a versenyképességi célok elérésében. Jelenleg ötvenkét atomerőművi blokkot építenek az egész világon, és a következő évtizedekben további ötszáz új blokk üzembe állítását tervezik. Az Európai Unióban szintén egyre több tagország dönt úgy, hogy meghosszabbítja a már meglévő atomerőművi blokkjainak az üzemidejét, esetleg újak megépítését tervezi. Példaként említeném Magyarország mellett az Egyesült Királyságot, Finnországot, de Szlovénia is új blokkok építésén gondolkodik, és ide sorolhatjuk Csehországot és Lengyelországot is.
Szlovéniában már működik egy atomerőmű, Lengyelországban viszont egy sincs…
– Igen, Szlovénia Horvátországgal közösen üzemeltet egy atomerőművet, s bár Lengyelországban nincs, de ott is kezd kirajzolódni egy másfajta irányvonal az energiapolitikában, ugyanis új blokkokat kívánnak építeni. Pár évvel ezelőtt egyébként az Európai Bizottság is megerősítette azt az álláspontot, mely szerint az atomenergia hozzájárul a klímavédelmi, az ellátásbiztonsági és a versenyképességi célok eléréséhez.
Téves lenne az az állítás, hogy az unióban az utóbbi két évben 95 százalékban megújulóenergia-beruházások folynak?
– Ezt az állítást azok szeretik hangoztatni, akik megpróbálják bebizonyítani, hogy lehet atomenergia nélkül élni. Vannak hasonló adatok, de a számok kissé megtévesztőek, közben látnunk kell azt is, hogy a fejlődés mögött súlyos euró tízmilliárdos támogatások állnak. Ha az Európai Unióban nem élveznének óriási támogatásokat az ilyen beruházások, akkor ezek a technológiák gazdaságilag életképtelenek lennének.
Ezek a támogatások nem arra szolgálnak, hogy az új technológiák kapjanak egy kis időt ahhoz, hogy felerősödjenek?
– Igaz, azonban ott vannak a makacs fizikai tények. A klímavédelemben természetesen szükség van a megújuló energiákra, de ehhez gyorsan tegyük hozzá: végletesen szélsőségesen gondolkozik az, aki úgy véli, hogy csak megújulókkal, különösen nap- és szélerőművekkel meg lehet oldani egy ország villamosenergia-ellátását.
Az innovatív nukleáris rendszerek fejlesztésével kapcsolatban kiemelte, hogy elsődleges szempont a nukleáris biztonság és a megbízhatóság. Mi még?
– Minden irányban történnek fejlesztések. Az atomerőművekbe különböző passzív és aktív biztonságvédelmi rendszereket és más olyan innovatív technológiákat építenek be, amelyekkel a legminimálisabb szintre lehet csökkenteni a kockázatokat. A legújabb 3+ generációs reaktortípusoknál alkalmazott passzív biztonságvédelmi rendszerek önmaguktól képesek működésbe lépni egyszerű fizikai törvényszerűségek alapján. Ez azt jelenti, hogy emberi beavatkozás nélkül képesek biztonságosan leállítani, illetve ellátni a blokkok hűtését, ami a legfontosabb egy üzemzavar esetén. Visszatérve Csernobilra és Fukusimára, nagy tanulság volt a nukleáris szakma számára, hogy mely rendszereket kell fejlesztenie az ott történt balesetek elkerülése érdekében. A paksi telephelyen épülő 3+ generációs blokkok már tartalmazzák ezeket a fejlesztéseket. Ezt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a világ első olyan reaktortípusaként ismerte el, amely megfelel a 3+ generációs követelményeknek és tartalmazza a fukusimai követelményeket is. Az Európai Unió nagyon sok szempontból vizsgálta a Paks II. projektet, míg végül elismerte, hogy az új blokkok teljesíteni tudják a legszigorúbb nukleáris biztonsági követelményeket.
2009 márciusában az Országgyűlés előzetes elvi hozzájárulást adott a Paksi Atomerőmű telephelyén új blokk(ok) létesítését előkészítő tevékenység – amelyben Ön is részt vett – megkezdéséhez. Milyen vizsgálatok előzték meg a döntést?
– A Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartása mindig is kulcskérdés volt a hazai energetikai szakemberek körében. Korábban már többször napirenden volt az építendő új blokkok kérdése, a jelentős fordulat azonban 2008 áprilisában következett be, amikor elkezdődtek az országgyűlési elvi hozzájárulást előkészítő munkálatok. Az előzetes környezetvédelmi értékelések, megvalósíthatósági tanulmányok mind publikus kiadványok voltak, amelyek megindokolták, miért van szüksége Magyarországnak új nukleáris kapacitásra. A jelenlegi szakmai tanulmányok is arra mutatnak rá, hogy a hazai erőmű-kapacitás folyamatosan csökken, és a 2030-as évekre megfeleződik, miközben nő az ország villamosenergia-igénye, és évről évre megdőlnek mind a téli, mind a nyári rendszerterhelési csúcsértékek. A fejlődő gazdaság mellett a növekvő e-mobilitás miatt is több villamos energiára van szükség, és az Európai Unió sokat tesz a környezettudatos technológiák, így az e-mobilitás elterjedésének támogatásáért. Természetesen akkor beszélhetünk tiszta e-mobilitásról, ha az ehhez szükséges villamos energia előállítása is tiszta forrásból történik. Nem mindegy például, hogy Lengyelországban töltik fel az elektromos járművet, ahol a villamosenergia-termelés 90 százaléka szénből származik, vagy Magyarországon, ahol a villamos energia 60 százalékát zöld forrásból állítják elő.
Mekkora Magyarország villamosenergia-importja, és hol állunk ebben a többi tagországhoz képest?
– Luxemburg és Litvánia után hazánk villamosenergia-importja a legmagasabb. 2018-ban az import részarány 31,6 százalék volt, azonban bizonyos időszakokban ez 54 százalékra is emelkedett. Van, amikor hat szomszédos ország felől érkezik hazánkba a villamos energia. Egy ilyen mértékű import már most is ellátás- és nemzetbiztonsági kockázatokat hordoz, ami az előrejelzések szerint a jövőben tovább fokozódhat.
Hazánk energiafüggetlenségének elérése a cél. Miért éppen atomenergiával?
– Felelősen gondolkodó mérnökként azt szoktam mondani, hogy egy országnak olyan egészséges energiamixet kell kialakítania, amely egyaránt figyelembe veszi a technológiák sajátosságai mellett az adott ország földrajzi, gazdasági, műszaki paramétereit, és amivel minimalizálni lehet az importszükségletet, továbbá azt is, hogy az ár ne terhelje túlságosan a fogyasztókat. Hazánk soha nem volt és nem is lesz olyan helyzetben, hogy lemondjon az atomenergiáról. A hazai termelés közel ötven százaléka ma is Paksról származik. Közben azt látjuk, hogy Németországban egy politikai döntés következtében folyamatosan állítják le az atomerőműveket, valamint azzal az indoklással, hogy meg akarnak felelni a klímavédelmi céloknak, 2038-ig be akarják zárni a szénerőműveiket is, amelyek jelenleg a hazai energiatermelés negyven százalékát biztosítják.
Negyven százalékát viszont már a megújulókból állítják elő a németek.
– Azt is tudjuk, de tényekkel támasztható alá az is, hogy minél több megújuló kerül az átviteli rendszerbe, annál drágább a villamosenergia-ellátás a lakossági és az ipari fogyasztóknak egyaránt. Németország a megújulókra csak idén közel 28 milliárd eurónyi támogatást kíván biztosítani. Ezt a nagyon magas támogatást valakinek ki is kell fizetnie, az pedig csak a fogyasztó lehet. Európában jelenleg Berlinben a legdrágább a háztartási villamos energia ára, kilowattóránként közel 107 forint, miközben Budapesten ennek közel egyharmada. Műszaki szemmel nézve azt is el kell mondani, hogy a rendszerben lévő több tízezer megawattnyi nap-, illetve szélerőmű-kapacitás ellenére gyakran vannak olyan időszakok, amikor nem süt a nap és nem fúj a szél, ilyenkor akár napokon keresztül a németországi termelés 90-95 százalékát az alaperőművek biztosítják. Köztük azok a leállításra ítélt atomerőművek és szénerőművek, amelyek nélkül Németország energiarendszere összedőlne azokon a napokon. Jelenleg azért tudják ezt a rendszert fenntartani, mert a háttérben még ott vannak az időjárástól függetlenül üzemelő alaperőművek. Ha majd leállítják az atomerőműveket, bezárják a szénerőműveket, és emiatt egyre több probléma merül fel, akkor lehet, hogy átértékelik a döntésüket.
A jövőbe nem látunk, de az alternatív technológiák rohamosan fejlődnek. Ilyen lehet például a hidrogén felhasználása üzemanyagként, a napelemek hatékonyságának növelése, vagy ha sikerül harminc év múlva a szabályozott magfúzióval energiát termelni. Nem gondolja, hogy ezek a hosszú távra tervezett, drága atomerőmű-beruházások okafogyottá válnak? Lesz-e szükség rájuk, és ha igen, milyen mértékben?
– Egy felelősen gondolkodó szakember, illetve döntéshozó nem úgy vizsgálja a jelent és a jövőt, hogy esetleg húsz-harminc év múlva valamilyen új technológia majd a rendelkezésünkre fog állni, ezért most ne építsünk semmit. Aki felelősen gondolkodik, az a jelenben rendelkezésre álló technológiákat vizsgálja meg, mert a jelenben kell meghozni a lehető legjobb döntést, amellyel biztosítani lehet a fogyasztók folyamatos villamosenergia-ellátását úgy, hogy az megfeleljen a klímavédelemnek és a versenyképességnek is. Csak megújulókból, különösen nap- és szélerőművekkel nem lehet ellátni egy országot villamos energiával, amíg az ipari mértékű energiatárolást hosszú távon nem tudjuk megoldani.
Akár egy lakásfelújításnál is szembesülünk határidőcsúszással, költségemelkedéssel, előre nem látható problémákkal. Mi a helyzet egy atomerőmű építésénél?
– Paks II. egy fix áras beruházás, 12,5 milliárd euró lehet a maximális költsége. A telephelyengedély, a környezetvédelmi engedély és az uniós jóváhagyások megvannak. Folyamatban van a létesítési engedélyekhez szükséges közel háromszázezer oldalnyi dokumentáció összeállítása, amit majd a nukleáris hatósághoz kell benyújtani. Ha ez az engedély is meglesz, akkor kezdődhet el az építkezés.
Várhatóan mikor? És ha üzembe áll a két új blokk, az ország teljes villamosenergia-igényének hány százalékát lesz képes kielégíteni?
– Erre most még nem lehet konkrét dátumot mondani, de bízom benne, hogy mihamarabb elkezdődhetnek a munkálatok. Ehhez még csak annyit tennék hozzá: nem az a kérdés, hogy megépüljön-e Paks II., mert az már eldőlt. Az új erőmű azonban csak egy részét adja majd annak a szükséges új kapacitásnak, aminek a 2030-as években rendelkezésre kell állnia. Az alapvető kérdés tehát az, hogy Paks II. mellett még milyen más erőműveket építsünk annak érdekében, hogy garantálható legyen a biztonságos villamosenergia-ellátás. Mondok egy példát: a hazai kapacitás a tervezett erőműbezárások miatt 2030-ig meg fog feleződni a 2017-es szinthez képest. 2032 és 2037 között pedig majd további 2000 megawatt kapacitás esik ki a rendszerből, mivel ebben az időszakban fokozatosan leállnak a mostani paksi blokkok.
Látjuk, hogy az országban sorra adnak át naperőműparkokat, és a paksi telephelyen megkezdődött az úgynevezett felvonulási épületek építése. Idézek az egyik írásából: „Számomra van zöld és atombiztos atomenergiát tartalmazó jövő, amely nem tesz bennünket energetikailag kiszolgáltatottá, megfelel az ellátásbiztonsági, klímavédelmi és versenyképességi céloknak is.” Véleménye szerint milyen erőművekre lesz még szükség Paks II. mellett?
– A két új paksi blokk mellett továbbra is szükség lesz a megújuló energiaforrások fejlesztésére és más erőművek építésére is. Egy olyan optimális energiamix kialakítására van szüksége az országnak, amelyben éppúgy szerepet kap az atomenergia, mint a megújuló energiaforrások és más erőművek is. Az atomenergia és a megújulók esetében pedig egy optimális részarányt kell kialakítani. Különös tekintettel arra, hogy az időjárásfüggő megújulók jelenleg még nem tudnak meglenni szabályozó kapacitás nélkül. Az atomerőművekkel viszont nem csupán a klímasemleges villamosenergia-termelés biztosítható, hanem az is, hogy a fogyasztók olcsó áramhoz jussanak. Nemzetközi tanulmányok igazolják: ha teljes életciklusukat tekintve vizsgáljuk az egyes villamosenergia-termelési módokat, akkor az atomenergia ára a megújulóknál is versenyképesebb. Természetesen továbbra is fejleszteni kell a naperőműveket és az egyéb megújuló energiafajtákat felhasz-náló technológiákat, csak fontos az optimális részarány kiszámítása, különben a fogyasztóknál és a rendszerben is komoly problémákat okozhatnak. Ha egy nap- vagy egy szélerőműprojekt élettartamát nézzük, az legfeljebb 20-25 év. Ezzel szemben a Paks II. projekt keretében megépülő VVER–1200 típusú 3+ generációs blokknak legalább hatvan év a garantált üzemideje. Oroszországban már folyamatban vannak azok a vizsgálatok, amelyek akár nyolcvan évre is kitolhatják az üzemidőt. Maga a beruházás persze drága, azonban ha a teljes üzemidőt, az üzemanyag-felhasználást, illetve életciklust vizsgáljuk, akkor kiderül, hogy az atomenergia-termelés a leggazdaságosabb. Egyébként az Európai Bizottság is megerősítette a Paks II. projekt versenyképességét.
Az üzemanyag, illetve a kiégett fűtőelemek tárolása, újrahasznosítása az atomenergia-termelés legvitatottabb pontja. Hol tartanak az ezzel kapcsolatos kutatások?
– Magyarországon Bátaapátiban – a legszigorúbb biztonsági követelményeknek megfelelően – üzemel a kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok végleges tárolására szolgáló Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló, amely a szakmai elemzések szerint tovább bővíthető. Jelenleg a Paksi Atomerőmű mellett lévő átmeneti tárolóban ötven évig biztonságosan lehet elhelyezni a kiégett üzemanyag-kazettákat. A nukleáris szakemberek ezeket nem tekintik hulladéknak, inkább alapanyagnak, amely az új típusú reaktorokban, feldolgozást követően, üzemanyagként lesz felhasználható. Oroszországban például már évtizedek óta dolgoznak a nukleáris üzemanyagciklus zárásán a kutatók. A fejlesztések arra irányulnak, hogy a kiégett kazettákból megfelelő technológiákkal kinyerjék a még felhasználható izotópokat, feldolgozzák, és újfajta üzemanyagot készítsenek belőle. A nukleáris üzemanyagciklus zárásához alapvető fontosságú a gyorsneutronos technológiák alkalmazása, ami mérföldkövet jelent az atomenergetikai ipar fejlődésében. Ez környezetvédelmi szempontból rendkívül fontos, hiszen segíti a termikus neutronokkal működő reaktorok, mint amilyenek a paksiak is, kiégett fűtőelemeinek újrahasznosítását, jelentősen csökkentve a véglegesen elhelyezendő nagy aktivitású hulladék mennyiségét.
Új atomerőművek építésével talán négy-öt cég foglalkozik a világon. Hogyan zajlott a kiválasztás?
– Kézenfekvő volt, hogy a nyomottvizes technológiát válasszuk, ami már eddig is bevált, egyrészt mert rendelkezésre álltak az üzemeltetési, engedélyeztetési, karbantartási, oktatási tapasztalatok, másrészt mert a világon jelenleg épülő blokkok döntő többsége is ilyen. Hazánk olyan technológiát választott, amely a jelenlegi legszigorúbb biztonsági követelményeket képes teljesíteni, és a Pakson most megépülő két VVER–1200 típusú 3+ generációs blokk ilyen. Az új atomerőműveket építő többi cég elsősorban prototípus-technológiát hozott volna, ami akkor még sehol nem működött a világon. Az amerikai Westinghouse innovatív nukleáris technológiával foglalkozó cég is ajánlotta a saját blokkjait, de ezeknél súlyos szakmai hiányosságokra derült fény. Ami a franciák EPR típusát illeti, abból Finnországban 2004-ben kezdték el építeni az elsőt, ám a nagyon súlyos tervezési és kivitelezési hiányosságok miatt folyamatosan fellépő problémák következtében az átadási határidő egyre inkább kitolódik. A jelenlegi állás szerint a határidő 2022. Mi a legjobb ajánlatot fogadtuk el, azt, ami a leginkább megfelelt a Magyarország által támasztott elvárásoknak. Fontosnak tartom kiemelni, hogy az első VVER–1200 típusú blokk 2017 februárjában lépett kereskedelmi üzembe a Novovoronyezsi Atomerőműben, amelyet a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a világ első olyan blokkjaként értékelt, amely százszázalékosan megfelel a legszigorúbb nemzetközi nukleáris követelményeknek. Tavaly októberben a második VVER–1200, a Szentpétervár közelében fekvő erőmű második kiépítésének Leningrád II. blokkja is megkezdte kereskedelmi üzemét, ami a Paks II. referenciája is egyben. Szerte a világban egyre több helyen, például Finnországban és Törökországban is a paksiakhoz hasonló blokkok fognak épülni.
Európa mennyire függ az atomenergiától?
– A villamosenergia-mix meghatározása az országok szuverén joga. Magyarországon a villamosenergia-termelés ötven százaléka, Franciaországban hetvenöt százaléka származik atomerőműből, Lengyelországban viszont kilencven százalékban szénerőművekből. S bár minden ország helyzete más, uniós szinten az éves villamosenergia-termelés mintegy negyede atomerőművekből származik. Ha tehát Európa az elektromosenergia-biztonságnak, a klímavédelemnek és versenyképességnek meg akar felelni, akkor továbbra is szüksége lesz az atomenergiára.•