EU-projekt: Robotizálás az ellenőrzés és karbantartás területén
A RIMA-projekt háttere és motivációja
A gazdaság legkülönbözőbb szektoraiban folyamatosan szükség van az infrastruktúra ellenőrzésére és karbantartására. Ennek globális piacát 450 milliárd euróra becsülik. A tevékenység érinti az energiaszektort, beleértve az atomerőművek üzemeltetését, az olaj- és gázipart, a víz- és egyéb kommunális szolgáltatást, a szállítást és az építőipart, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ezek az iparágak és ipari szektorok széles lehetőséget kínálnak a robotok alkalmazására a termelékenység fokozásához és általánosságban a biztonság növeléséhez, de a robotok alkalmazásának piaci értéke ma még elhanyagolható a teljes piaci értékhez viszonyítva. Jelenleg az Európai Unió vezeti a világon a robotizálás rohamos tempóban fejlődő területét, ugyanis az ellenőrzésben és karbantartásban alkalmazott robotokat gyártók több mint fele kontinensünkön működik. Ennek ellenére igen nagy az aránytalanság a fejlesztő- és gyártókapacitás, valamint a potenciális alkalmazás között.
A RIMA-projekt célkitűzése
A projekt általános célja a vázolt aránytalanság megszüntetése. Ezt szolgálja a hálózatépítés az európai digitális innovációs központok, a DIH-ek és az ipari szövetségek bevonásával a robotizálás elterjesztésére, valamint a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) helyzetbe hozására.
Az általános célkitűzés megvalósításához a projekt – a hálózat kiépítésén és erősítésén keresztül – képzést és gyakorlási lehetőséget kínál a robotizálás teljes értéklánca számára, azaz a kutató-, a technológiafejlesztő, a szolgáltató-, az alkalmazó- és a befektetőcégeknek az említett ipari szektorokban. A projekt által kínált szolgáltatások a képzésre és gyakorlásra, a technológiatranszferre, a folyamatoptimalizálásra és a kapcsolatépítésre terjednek ki. A RIMA képzési hálózat fejleszti a digitális képességeket és tudást az ellenőrzés és karbantartás területén alkalmazott robottechnikában az érintettek széles körében. Segíti az egyetemről kikerült fiatal szakembereket karrierjük alakításában, a jelenlegi munkaerőt tudása fejlesztésében, a vezetőket a digitalizálás jelentőségének és hatásának megértésében, továbbá a startup technológiai fejlesztőcégeket a piacra jutásban.
A projekt 2019-ben és 2020-ban két pályázat keretében szponzorálja európai kkv-k határokon átnyúló kísérleteit. A pályázatokra 8,1 millió euró áll rendelkezésre. A pályázatok kétféleképpen támogatják az ellenőrzés és karbantartás robotizálását: technológiatranszfer-kísérletekkel és technológiademonstrációkkal. Az első pályázati felhívás (lásd a lapszám hátsó borítóján) már megjelent, és a https://rima-network.fundingbox.com linken érhető el.
A technológiatranszfer-kísérletek a robottechnikán alapuló reprezentatív modellek és prototípusok műszaki és gazdasági megvalósíthatóságának a fejlesztését, tesztelését, valamint a felhasználás körülményei közötti validálását célozzák. A technológiai demonstrációk lényege új vagy továbbfejlesztett robottechnológiák, termékek, folyamatok, szolgáltatások és megoldások műszaki és gazdasági életképességének validálása egy kiválasztott ipari szektor környezetben.
A projekt várható eredményei
A projekt hozzá fog járulni az Európai Unió versenyképességének növekedéséhez a robotizálás területén; a kritikus infrastruktúrák javuló termelékenységének és rendelkezésre állásának egyértelmű gazdasági hozadéka lesz; a biztonságnövekedésnek és a csökkenő károsanyag-kibocsátásnak pozitív társadalmi és környezeti hatása lesz; a digitális innovációs központok hálózatának növelése és fenntarthatósága pedig egybecseng az európai politikával és ambíciókkal.
Részletes és folyamatosan frissülő információ a RIMA-projekt honlapján található.•