Tisztítókúra
Az aromás (kőolajszármazékok) és az alifás szénhidrogének, illetve ezek halogénezett származékai komoly környezetvédelmi károkat okoznak hazánkban és a világ iparosodott országaiban. Ezeket a vegyületeket az elmúlt évtizedekben rendszeresen alkalmazták oldószerként és zsírtalanítóként az iparban, a mezőgazdaságban és a háztartásokban egyaránt. 2013-ban a Fermentia Kft. az ELTE Mikrobiológiai Tanszéke és a Dynea Hungary Kft. konzorciumot hozott létre, hogy az összegyűlt tapasztalataikat felhasználva olyan bioremediációban alkalmazható mikrobiológiai terméket, oltóanyagot dolgozzon ki, amely hatékonyan és korszerűen képes a talaj és a felszín alatti vizek szennyeződésének csökkentésére.
„Az ELTE Mikrobiológiai Tanszéke több évtizedes alapkutatás és fejlesztés eredményeként sikeresen izolált és dúsított több olyan mikrokonzorciumot, amely laboratóriumi körülmények között képes volt a rövid szénláncú klórozott szénhidrogének bontására, átalakítására” – fogalmazott a konzorcium szakmai munkáját koordináló dr. Márialigeti Károly. Az ELTE Mikrobiológiai Tanszékének vezetője szerint a fejlesztés innovatív elemét elsősorban az jelenti, hogy nem egy egységes „panaceát” kínálnak megoldásnak, hanem a beavatkozási helyszínnek megfelelő, speciálisan összeállított oltóanyagot. A folyamat konkrét lépéseiről elmondta, hogy elsőként a szennyezett terület megismerése és mintázása valósul meg, majd a lebontás laboratóriumi kisléptékű optimalizálása, ezután következik a léptéknövelés, végül pedig a helyszíni beavatkozásra és annak nyomon követésére kerül sor.
A projekt jelenleg az utolsó fázisban, a terepi bioremediációs kísérleteknél tart, melynek során hosszabb ideje fennálló, klórozott szénhidrogénekkel erősen szennyezett ipari terület bioremediációját végzik. „A bioremediációs eljárásban dúsított, egyedi mikrobiológiai készítményt, úgynevezett oltókultúrát alkalmazunk, amely anaerob mikrokozmosz deklorinációra képes törzsek keverékét tartalmazza” – avatott be a részletekbe dr. Márialigeti Károly. Kitért arra is, hogy a rövid szénláncú halogénezett szénhidrogének teljes lebontásához speciális deklorináló mikrobaközösség szükséges, azonban ezek sok esetben alulreprezentáltak, vagy egyszerűen hiányoznak a szennyezett területekről. Ezért is volt szükség egy teljesen egyedi oltókultúra kidolgozására, mely lehetővé teszi, hogy a rövid szénláncú halogénezett szénhidrogéneket teljesen eténig, mint ártalmatlan végtermékig bonthassák le.

A kutatás-fejlesztés másik innovatív része a mikrobaközösségek nagyléptékű fermentációja, amelyet a Fermentia Kft. valósított meg. A cég tizedik éve sikeresen állít elő aerob mikrobiológiai készítményeket, talajoltó készítményeket, illetve aerob biotechnológiai eljárások segítségével nagy értékű királis molekulákat, fehérjéket, DNS-t. A projektben a 100–500 milliliteres léptékről a 10 literes egységen át egészen a 100 literes fermentációs térfogatig történő léptéknövelés volt a feladatuk. „Munkánk során olyan speciális fermentort kellett terveznünk, amely a nagyfokú anaerobicitás biztosítása mellett a hosszú idejű fermentációt is lehetővé teszi” – jegyezte meg a konzorcium vezetője, dr. Erdélyi Balázs, a Fermentia Kft. ügyvezető igazgatója, hozzátéve: jelenleg két darab 100 literes anaerob fermentorban végzik a mezokozmoszok dúsítását és szaporítását, a tavasz folyamán pedig további három darab 100 literes fermentortest beüzemelését tervezik. Az ügyvezető igazgató rámutatott arra is, hogy konzorciumuk a projekt során egy kijuttatási és egy bioremediációs eljárást is kidolgozott az oltóanyag még hatékonyabb felhasználásához.

Az oltóanyaggal laboratóriumi körülmények között 10-14 nap alatt már komoly eredményeket tudnak felmutatni, azonban a természetben sok összetevő befolyásolja majd hatékonyságát. „Nemcsak a talajparaméterek, de még az aktuális időjárás is hatással lehet az oltóanyag működésére” – jegyezte meg dr. Márialigeti Károly, kiemelve: reményeik szerint azokon a szennyezett területeken, ahol évtizedek óta még a szivattyúzás sem segített a problémán, az oltóanyagnak köszönhetően optimális viszonyok között egy-két éven belül számottevő lesz a szennyezőanyag-koncentráció csökkenése.•
Pályázati azonosító: HU09-0046-A2-2013
Az elnyert támogatás mértéke: 86 346 711 Ft
Projekt honlap: www.karmentes.weebly.com