Különbözően művelt talajokat vizsgáltak

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Talajtani Intézetének kutatói összefüggést kerestek a különböző talajművelési megoldások, valamint a szőlészet lejtőjének a pozíciója és a szén-dioxid-, dinitrogén-oxid-kibocsátás között.


A kísérletben egy Balaton-felvidéki borvidéken jelöltek ki két olyan területet, ahol az ültetvényeken gyeppel fedett és rendszeresen tárcsázott sorközök váltják egymást. A területekről származó mintákon végzett kísérletben a kutatók meghatározták a két különbözően megművelt talaj szén-dioxid és dinitrogén-oxid kibocsátását, továbbá azt, hogyan alakul e területek szervesszén- és teljes nitrogéntartalma, pH-értéke, illetve talajnedvesség-tartalma.

Gyeppel fedett és tárcsázott sorközök.Balaton-felvidéki szőlőültetvény (Kép: HUN-REN ATK)

Megállapították, hogy a gyeppel borított talaj szén-dioxid- és dinitrogén-oxid-kibocsátása nagyobb volt, mint a tárcsázott területé. Ugyanakkor a gyepes rész nagyobb biomassza-, nedvesség- és tápanyagtartal­ma arra utal, hogy itt a talaj egészségesebb. A kísér­let során elvégzett csapadékszimulációkból kiderült, hogy eső után megemelkedett az üvegházhatásúgáz-kibocsátás a területen, valamint az, hogy a lejtő po­zíciója is be­folyásolta a talajeredetű kibocsátáso­kat, nagyobb érté­keket lehetett mérni a felső pontokon.

A kutatók reményei szerint eredményeikkel a különböző klíma-előrejelzések hatását pontosabban lehet becsülni, és különféle matematikai, illetve biogeo­kémiai modelleket lehet velük tesztelni, hogy jobban megért­sük a klímafolyamatokat.•

Címlapkép: HUN-REN ATK


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka