Az ipar energiaellátásának helyzete, lehetőségei
Érzékelhető-e már az ipari termelésben vagy az ipar működésének más aspektusaiban, hogy az energiaellátás problematikussá vált?
– Egyelőre ez nem érzékelhető még, hiszen nagyon sok ipari nagyfogyasztó előre szerződik az egész gázévre vagy a villamosenergia-szolgáltatási évre. Ezeket a szerződéseket még tavaly vagy ez év elején kötötték meg, tehát többé-kevésbé fix árakkal számolhatnak. Így az energiaár-emelések még viszonylag kevéssé gyűrűztek át a nagyfogyasztókhoz. Viszont a közepes és kisvállalkozások nem kötnek ilyen hosszú távú szerződéseket, ezért náluk már érződnek ezek a hatások, és természetesen az áremelkedés átgyűrűzik az általuk előállított termékek és szolgáltatások árába is.
Az áremelkedés továbbhárítása a fogyasztók felé kivédhetetlen, elkerülhetetlen jelenség, vagy a termelők igyekeznek tompítani a megnövekedett energiaköltségek árfelhajtó hatását?
– A közepes és kisvállalkozásoknál nagyon erős a piaci verseny, hiszen olyan termékeket állítanak elő, illetve olyan szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek meglehetősen árérzékenyek. A fogyasztók számos alternatív lehetőség közül tudnak választani, ha az egyik ipari termék, szolgáltatás nem felel meg nekik – mert például túl drága –, akkor áttérnek egy másikra. Emellett maguknak a kis- és közepes vállalkozásoknak a gazdálkodása is nagyon kifeszített. Vagyis e cégek több ok miatt is költségérzékenyek.
A nagyvállalatok lehetőségei bővebbek: képesek lehetnek alternatív forrásból energiát vásárolni,
vagy akár saját maguk is képesek lehetnek az energia (a villamos vagy hőenergia) megtermelésére. Ehhez akár technológiaváltást is be tudnak vezetni, így az ő mozgásterük ebből a szempontból nagyobb. Ezt segíti az is, hogy nagyobb részt foglalnak el a piacon, a termék- vagy szolgáltatási volumenük alapvetően nagyobb, így a helyzetük sok ipari szegmensben meghatározó, és nem fenyegeti őket az, hogy könnyen kieshetnek a piacról.
A nagyvállalatok energetikai helyzete
Tehát a legnagyobb ipari termelővállalatok energetikai helyzete stabilabb?
– Igen, azok valamelyest nyugodtabbak lehetnek. A legtöbb esetben rendelkeznek tőketartalékkal, amiből akár finanszírozni is tudják a megnövekedett energiaköltségeket, illetve az ebből származó veszteséget, így nem feltétlenül kényszerülnek azonnali áremelésre. Ezek a lehetőségek attól is függnek, hogy az adott ipari szegmensben az energiaköltségek mekkora hányadát adják a teljes költségeknek. Itt nem lehet általános kijelentéseket tenni, mert iparágtól függ ez az arány, és alapvető különbségek lehetnek benne. Vegyük példaként a kenyér előállítását. A kenyér fajlagos energiaigénye igen magas, hiszen az alapanyagok, a liszt és a víz által közvetített energiaigény is jelentős, de a végtermék előállítása, a tészta elkészítése és maga a sütés is nagy mennyiségű energiát igényel, amely bizonyos üzemekben alapvetően villamos, máshol inkább gázalapú energiát jelent. Az energiaigény az ipari termelés minden szegmensében magasabb, mint a szolgáltatószektorban, ahol ugyan jelentkezhetnek nehézségek, de ezek mérsékeltebbek lesznek.
Sokan úgy vélekednek, hogy a nehézipari üzemek által alkalmazott technológiák alapvetően elavultak, amiből az következik, hogy e gyárak működése nem energiahatékony. Ezzel szemben az ipar modernebb szegmensei agilisabbak, kevésbé kitettek az energiaszektor ingadozásainak. Ez a vélekedés megalapozott? A nehézipari üzemeket valóban jobban fogja sújtani az energiaválság?
– Ez nincs feltétlenül így, hiszen a nehézipari üzemeknek több lehetőségük van az energia diverzifikálására. Válthatnak energiaforrást, és nemcsak földgáz- vagy villamosenergia-alapú energiát használhatnak. A kohászatban például szilárd tüzelőanyagot is alkalmazhatnak, amelyek piacán még nem mutatkoznak a válságjelenségek. Bár az is igaz, hogy ma már Magyarországon a nehézipar jelentősége csekély, sokkal inkább a gépipari összeszerelés jelenti az ipari termelés legfontosabb szegmensét. Nagy a járműgyártás energiaigénye, illetve feltörekvőben van az akkumulátorgyártás, amelynek az ott alkalmazott technológia miatt ugyancsak nagyobb az energiaigénye. Bár jelenleg az akkumulátorgyártás volumene még nem akkora, hogy komoly szerepe lenne a teljes magyar ipar energiafogyasztásában. Magyarország már nem nehézipari ország (klasszikus értelemben nem is volt az soha): a rendszerváltás után ezek az ágazatok viszonylag hamar leépültek. Ma már gyakorlatilag nincs jelentős magyar kohászat, alapanyagipar, illetve az energiaigényes bányászat is megszűnt.
A bányászatot illetően sokan felvetik, hogy ha valóban kritikussá válik az energiaimport válsága, akkor újra lehetne nyitni a hazai szénbányákat, és ki lehetne termelni a megmaradt lignitet. Ez Ön szerint mennyire reális forgatókönyv?
– Magyarországon még a Mátrában van viszonylag könnyen és gyorsan hozzáférhető szén. Ott elvileg jelenleg is lehetőség van arra, hogy a kitermelt lignitet energetikai célra hasznosítsuk. Viszont a mélyművelésű bányáinkat az elmúlt évtizedekben sorra bezárták. Ezeknek az újranyitása lényegében lehetetlen, hiszen legtöbbjüket elárasztották, eltömedékelték vagy hagyták vízzel feltöltődni. Azaz nem lehetséges őket a gyakorlatban is megvalósítható módon eredményesen újranyitni. Az a bányászati szakembergárda sincs már meg, amely ezt meg tudná valósítani. A szakmai struktúrák leépültek, megszűnt a bányászati szakképzés, egyszerűen nincsenek szakemberek, akik le tudnának menni a föld alá, és kitermelni az ott lévő szenet. Vagyis valójában csak azzal a szénkészlettel számolhatunk, ami könnyen és gyorsan hozzáférhető. Ennek az energetikai felhasználásához már most is megvan a gyorsan mobilizálható technológia a Mátrában: a Mátrai Erőmű. Gyakorlatilag ez az egyetlen magyarországi lehetőség a szénalapú energiatermelésre. Tehát a hazai szénkészlet szűk lehetőséghalmazt alapoz meg, vagyis a szén felhasználásával nem tudnánk jelentős földgázigényt kiváltani.
Helyettesíthető energiahordozók
Milyen intézkedéseket tesz szükségessé, ha egy ipari termelőüzem diverzifikálni akarja az energiafelhasználását, és át akar állni egy másik energiaforrásra?
– Ha az üzem önálló földgázalapú villamosenergia-termelést üzemeltet, a földgázt ideiglenesen viszonylag egyszerűen lehet helyettesíteni könnyű tüzelőolajjal. Természetesen az olajpiacról sem lehet manapság olcsón energiahordozót beszerezni, de az olaj alternatívaként még rendelkezésre áll, és a világ számos lelőhelyéről származhat, nincs monopolhelyzetben egyetlen ország sem az európai igények ellátásában. A fűtésben – főképpen a távhőszolgáltatásban – néhány helyen van lehetőség a biomassza-alapú energiatermelésre átállni, legalábbis korlátozott mértékben. A nagyüzemeknél, például a Dunai Vasműben működő kohászati termelésben pedig a technológiából fakadóan a szilárd tüzelőanyag kaphat szerepet a földgázalapú energiatermelés kiváltásában. De hasznosíthatják a kohógázt vagy a kamragázt is bizonyos technológiákban.
Ezek a nagyüzemek infrastrukturálisan minden esetben alkalmasak az energiaellátás átállítására? Feltételezhetően hatalmas költséget jelent, ha meg kell változtatni egy teljes ipari üzem energiaellátását egy másik energiaforrásra, hiszen ez sok esetben új vagy átépített berendezéseket is igényelhet.
– Bizonyos energiaforrás-átállások kisebb változtatásokkal, esetleg szabályozástechnikai módosításokkal is megoldhatók. Például idetartozik a földgáz lecserélése tüzelőolajra. De ha az energiahordozó alapvető jellege változik meg, az valóban komoly beruházást jelent, hiszen az már technológiacserét igényel, vagy alternatív technológiai megoldásokat kell kiépíteni.
Az eredményes átálláshoz természetesen elő kell tudni teremteni a technológiaváltás beruházási fedezetét.
Már korábban is gyakran felmerült, hogy a megújuló energiaforrásokra kell a teljes ipari termelést – és általánosságban a teljes nemzetgazdaság működését – átállítani, mert így csökkenthetjük igazán az ország energiaimport-kitettségét. Mennyire reális opció itthon a megújulók drasztikus ágazati bővülése a következő években?
– Az elmúlt években a napenergia felhasználása egyre népszerűbb lett, és ezt az állami szabályozás is támogatta. A napenergia-alapú energiatermelő kapacitások jelentősen bővültek, igaz ez az ipari (100 megawattos) volumenre, de a háztartási volumenre is. Nagy számban létesültek napelemparkok, illetve háztartási energiatermelő egységek is, amelyek villamosenergia-termelése már rendszerszintű problémákat okoz, hiszen ez a megújuló energiaforrás jelentősen függ az időjárástól. Ahhoz nem vagyunk elég nagy ország, hogy a napenergia-alapú termelés napon belül kiegyenlítődjön. Amikor süt a nap, a napelemek jó hatékonysággal termelnek elektromos energiát, de a termelés tárolása és rendszerszintű szabályozása olyan kapacitásokat igényel, amelyek legtöbbször fosszilis bázison állnak rendelkezésre. Vagyis a napenergia felhasználásában nem a villamos energia megtermelése a szűk keresztmetszet, hanem a megtermelt energia elosztása és kiegyensúlyozott felhasználása. A teljes európai villamos hálózatra kiterjedő nagy együttműködés keretében ezt koordináltan meg lehetne oldani, de ez a jövő kérdése.
A szélenergia felhasználása is előtérbe kerülhet?
– Nem lehet kizárni, hogy az elkövetkező években újra erőre kaphat a magyarországi szélenergia hasznosítása, ha megváltozik a „szabályozási széljárás”.
A legsúlyosabb vészforgatókönyv
Ha jól értem, ahol egyáltalán van bármiféle lehetőség, ott az eddig alkalmazott energiahordozókat, főképpen a földgázt, legtöbbször fosszilis – és esetenként környezetszennyezőbb – alternatívákkal lehet rövid távon a gyakorlatban is kivitelezhető módon kiváltani. Ezáltal növekedni fog az ipari termelés környezeti terhelése?
– Ez nem minden országban lesz így, hiszen a fosszilis energiahordozók környezeti terhelése is nagyon eltérő lehet. Franciaországban például arról döntöttek, hogy újból megnövelik az atomenergia részarányát az energiatermelésben. Az atomenergia felhasználása nem jár akkora környezetszennyezéssel. Természetesen a sok francia atomerőmű között vannak elöregedettek is, amelyek újbóli bekapcsolása problémákat vethet fel, és többletberuházást tesz szükségessé. Németországban még van szén, ott a széntüzelésű erőművek újbóli beindítása merült fel alternatívaként. Ez érdekes dilemmákat vet fel a zöldek körében, akik egy része az atomenergiát ellenzi jobban, a másik részük meg a klímaváltozást mérsékelné inkább, és ebben a helyzetben ezek között elvi ellentét bontakozik ki. Kétségtelen, hogy a szénalapú energiatermelés visszahozatala, és az ebből fakadó üvegházhatásúgáz-kibocsátás káros éghajlati következményekkel jár, de a kényszer sok olyan megoldást tesz szükségessé – és a jövőben ez a helyzet csak súlyosbodni fog –, amelyet el kell fogadtatni az emberekkel.
Elképzelhetőnek tartja-e, hogy az energiakrízis olyan kritikus méreteket ölt, hogy az energiahiány miatt le kell állítani bizonyos ipari termeléseket, ha nem megvalósítható a hozzáférhető energiahordozóra való átállításuk?
– Ez már a legsúlyosabb vészforgatókönyvet jelentené, és ez már a társadalmi szintű összeomlás veszélyét is felvetné.
Nem tartom valószínűnek, hogy addig fajulna a helyzet, ami szükségessé tenné a gazdaság részleges leállítását az energiahiány miatt.
A mai modern társadalmak megfelelő minőségű és mennyiségű energia nélkül működésképtelenek. Egyes szolgáltatások működését időlegesen fel lehet függeszteni, bár ez is megroppanthatja a nemzetgazdaságot, hiszen a szolgáltatószektor is komoly jövedelemtermelő potenciállal bír. Ám még mindig kevésbé fájdalmas a bizonyos nem létfontosságú szolgáltatások – de nem a társadalmi közszolgáltatások – leállása, mint az ipari termelés ellehetetlenülése. Nem megengedhető, hogy az energiaellátás nehézsége alapvető fogyasztási cikkek termelését sodorja veszélybe.
Az ipari termelés ellátásában milyen szerepet játszhatnak az alternatív forrásból származó, illetve alternatív módon szállított földgázfajták, így a palagáz vagy a cseppfolyósított földgáz?
– Ezekben még nagy fejlődési potenciált látok, hiszen a földgáz, bárhonnan is származik, a fosszilis szénalapú energiahordozók közül még mindig a legkisebb fajlagos üvegházgáz-kibocsátással rendelkezik. Emellett könnyen szállítható, akár csővezetéken, akár cseppfolyósított formában, mobilis, és sokrétűen felhasználható, akár járműhajtásra is – bár nem a teljes járműállomány alkalmas a gázüzeművé történő átalakításra. A földgáz már jelen van a vasúti vontatásban és a tömegközlekedésben is. A háztartások energiafelhasználásában, különösen a fűtés terén, egyszerűen nincs valódi alternatívája a meglévő épületállomány mellett. A földgázról tehát még évtizedes távlatban sem tudunk lemondani, még nagyon hosszú ideig velünk lesz. Ahhoz, hogy a források valóban diverzifikáltak legyenek, a szállítási útvonalakat is bővíteni kell. Így a cseppfolyósított földgázt feladni és fogadni képes állomások fejlesztése fontos és szükséges lépés.
Kilábalási lehetőségek
A hazai földgázkészletek mekkora szerepet játszhatnak az ipar és a gazdaság energiaellátásában?
– A hagyományos technológiával kitermelhető földgázkészleteinknek szinte a végére értünk, ebből a hazai fogyasztás csak nagyon kis hányadát lehet fedezni. Európában, például Lengyelországban, vannak még olyan földgázmezők, amelyek a hidraulikus repesztéses technológiával kitermelhetők lennének. Ennek a palagáznak nagy forradalma zajlik az Egyesült Államokban, és Amerika a palagáznak köszönhetően vált nettó földgázimportőrből nettó exportőrré. Ilyen készletek Magyarország alatt is vannak, de ezekhez eddig még nem nyúltak hozzá. Egyrészt azért, mert a korábbi időszak földgázáraihoz képest ez drága technológia, másrészt pedig nagyobbak is a környezeti kockázatai, hiszen a repesztés során sokkal jobban be kell avatkozni a geológiai struktúrákba. Ezért a sűrűbben lakott régiók alatt ez rejt magában kockázatokat. De ez a készlet itt van, és ha nagyon kell, akkor kellő körültekintéssel akár hozzá lehet nyúlni.
A klímaváltozás a következő évtizedekben egyre meghatározóbb szerepet fog játszani az ipari termelés és általában a teljes társadalom energiaellátásában. Még ha praktikusan korlátlanul is áll majd újra rendelkezésre a földgáz, a környezeti hatásai miatt sokak szerint mindenképpen alapvető energiaellátási változtatásokra lesz szükség. Ez a kényszer hogyan alakíthatja át az ipari termelést a jövőben?
– Az ipari termelés fenntarthatósága szempontjából az elsődleges cél a hatékonyság javítása. Tehát itt alapvetően a hatékonyságot célzó technológiai fejlesztésekre van szükség. Bár azt is be kell látnunk, hogy vannak olyan alapvető technológiák, amelyeken már nem nagyon lehet mit fejleszteni, de kisebb lépéseket lehet tenni, és a megvalósításnak is adottak a lehetőségei. A jövőben egyre nagyobb szerepe lesz annak, hogy hogyan állítjuk elő azt a végső energiahordozót, amelyet az ipar közvetlenül is fel tud használni. Ha minél több villamos energiával működtetjük a gazdaságot, és ezt a villamos energiát fenntartható forrásokból állítjuk elő, itt komplex fenntarthatóságra, vagyis rendszerszintű környezet- és klímavédelemre gondolok, akkor csökkenthetjük a jövőbeli problémákat és kockázatokat. A fenntarthatóság csak komplex gondolkodással valósítható meg. Nem zárhatunk ki egyetlen energiaforrást és energiahordozót sem azonnal és kategorikusan a termelésből, hiszen a totális átálláshoz valóban évtizedekre lenne szükség.
A jövőben az energiaigény lesz az ipari fejlesztések hajtómotorja, és az energiahatékonyság fogja meghatározni, hogy mely iparágak, mely cégek lesznek sikeresek és melyek nem?
– Valószínűleg ez is a fejlesztések egyik szempontja lesz, de nem gondolom, hogy ez lesz a meghatározó tényező. Fontos szerepet fog játszani a termékek és szolgáltatások iránti kereslet is – ez mindig is így volt, amióta világ a világ –, illetve a jövőben sem lehet figyelmen kívül hagyni az országok gazdasági, földrajzi és társadalmi adottságait, hiszen ezek meghatározók lesznek a lehetőségeiket és mozgásterüket illetően. Számos körülmény befolyásolja azt, hogy az adott ország milyen termelési struktúrát tud kialakítani, illetve milyen mértékben tudja átalakítani a már meglévő struktúrát. Bizonyos iparágakat viszonylag egyszerűen át lehet alakítani energetikai szempontból, másokat viszont sokkal nehezebb új energetikai alapokra helyezni. Azok az országok, amelyekben az utóbbi iparágak jelentősebbek, általánosságban nagyobb nehézségek elé néznek.•