A hazai öntözésfejlesztés jelene és jövője
Az öntözéses gazdálkodással mérsékelhetők a mezőgazdaságot érintő olyan negatív hatások, mint az aszályos időszakok gyakoribbá válása vagy a csapadék intenzitásának és időbeli eloszlásának változása. Hol tartunk jelenleg a hazai öntözésfejlesztésben?
– Az utóbbi évtizedekben tapasztalt időjárási szélsőségek rendkívüli módon megterhelik a hazai agráriumot. Míg öt-hat évtizeddel ezelőtt a leghosszabb csapadékmentes időszak legfeljebb húsz-huszonöt napig tartott, addig az elmúlt húsz évben több olyan év is volt, amikor negyven napot meghaladó csapadékmentes periódusok alakultak ki. Ez a jelenség az intenzív növénytermesztésben rendkívüli terméscsökkenéshez vezet, mivel lerontja a növények életfeltételeit. A szélsőséges időjárás hatásainak csökkentésére különböző megoldásokban lehet gondolkodni, de ezek közül a vízzel való gazdálkodás a legkézenfekvőbb. Itt nem kizárólag az öntözésre gondolok, hanem azokra a víztakarékos technológiákra is, amelyekkel a rendelkezésre álló víz sokkal jobban hasznosítható. Ezt azért tartom fontosnak, mert a teljes hazai mezőgazdasági területből a statisztikai adatok alapján 2019-ben és 2020-ban alig haladta meg a százezer hektárt az öntözött területek nagysága.
Jelenleg ez hány százaléka a gazdálkodásba vont területeknek, és mi a kitűzött cél, amit el szeretnének érni?
– Ez a közel százezer hektáros terület a szántók körülbelül két százalékát teszi ki. Reális cél lehet a háromszáz-, háromszázötvenezer hektár öntözött terület elérése, ami hat-nyolc százalékos arányt jelenthet. Azonban sok minden gördíthet akadályt az öntözött területek növelése elé, és az öntözésfejlesztési stratégia kidolgozása az ezzel foglalkozó szakemberek feladata, mégis azt gondolom, hogy ez a cél gyorsan és aránylag kis befektetéssel elérhető.
Visszatérve a korábban említett víztakarékos, illetve csapadékgazdálkodásra, ez mennyire ismert és népszerű a gazdálkodók körében?
– Azt gondolom, hogy az agráriumban szemléletváltásra van szükség. Nagy kérdés, hogy a természetes csapadékkal való gazdálkodás során a gazdák milyen szélsőséges évjáratokat tudnak megfelelően kezelni. Az országos termésátlagokat tekintve kukoricából – ami egy kifejezetten aszályérzékeny növény, és jó indikátora az évjáratoknak – a négytonnástól a nyolctonnás termésátlagig bármire képes az ország. Ez azt jelenti, hogy egymillió hektáron a négymilliótól a nyolcmillió tonnáig rendkívül változó termésmennyiségeket lehet elérni, ami hatalmas ingadozást jelent. A gazdálkodóknak fel kell készülniük arra, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ehhez előbb meg kell változtatniuk az alapvető agrotechnikai feltételeiket. Leginkább másként kell gondolniuk a talajokra, a talajművelésre, valamint azokra a technológiákra, amelyeket a megszokott, tradicionális művelésben használtak.
Forgatás nélküli talajművelés, eke helyett kultivátor?
– Egy biztos, a régi szemléletet el kell felejteni. Csökkenteni kell a forgatásos műveletek arányát, és minél több talajlazító eszközt kellene használni. Korábban az számított jó talajművelésnek, ha a növénymaradványok lehetőleg nem maradtak a talajfelszínen. Ma azt mondjuk, hogy egy 30 százalékos szármaradvány-borítással rendkívül jó párolgáscsökkentő réteget lehet kialakítani, és javul a talaj víz- és tápanyag-gazdálkodása. Ezeknek a technológiáknak az alkalmazásával és okszerű vetésváltással jelentős mennyiségű, akár hatvan-száz milliméter vizet meg tudunk őrizni a talajban, ami a magyarországi meteorológiai adatokat figyelembe véve másfél havi csapadékot is jelenthet. Nagyon gyorsan kiderül egy aszályos évben, melyik gazdálkodó tudta megőrizni a talajban a vizet, és melyik nem. Az új szemlélet elterjesztése az agrotechnikát újragondolni képes szakemberek feladata lesz.
Foglalkoznak tehát az öntözéses gazdálkodás technológiai kérdéseivel, de azzal is, hogy ennek milyen hatása van a vízmegtartásra, és ezáltal a fenntarthatóságra?
– A vízkészlet-gazdálkodás ugyan nem klasszikus értelemben vett mezőgazdasági feladat, hanem vízügyi, de a kettő nem választható szét, ugyanis a vízkészlettel való gazdálkodás végfelhasználói nagy arányban a mezőgazdasági termelők. Jelenleg hazánkban a legnagyobb vízfelhasználó területek a szántóföldi kultúrák, a gyümölcsösök és a halastavak. Igaz viszont, hogy Magyarországról sokkal több csapadék távozik, mint amennyi az országba érkezik. Ez nem is lehet másként, hiszen az a csapadék, amely nem a növénytermesztésben hasznosul, a folyóinkat táplálja. Hogy mi lenne a cél? Azt gondolom, alapvetően akkor gazdálkodunk jól a vizekkel, ha a területre érkező csapadékot és a felszíni vízkészletek jó részét a növénytermesztésben tudjuk hasznosítani, ami aztán a növény párologtatása révén távozik a légkörbe. Ez azt jelentené, hogy amennyi felszíni víz érkezik hozzánk, nagyjából ugyanannyi távozik, vagyis a területünkre érkező csapadék száz százalékát tudtuk hasznosítani, számunkra ez már komoly fejlődés lenne. Nagyon sok ország akár még ennél is jobb mutatókat képes elérni. Az elsődleges feladatunk az, hogy mindenképpen növeljük az öntözött területek nagyságát, ami szerintem csak korszerű öntözési beruházásokkal valósulhat meg.
Az öntözéses gazdálkodásra való áttérésnél a gazdálkodók számára az a kérdés, hogy vajon megtérülő beruházást jelent-e, vagy sem?
– Az öntözésre is igaz a mérethatékonyság elve; minél nagyobb táblákon építik ki, annál hatékonyabb az üzemeltetés, és annál hamarabb térül meg a beruházás költsége. Magyarországon éppen az az egyik komoly gátja az öntözésfejlesztésnek, hogy csak kis arányban alakultak ki olyan egybefüggő, nagyobb táblaméretek, amelyek elősegítenék a hatékony és gazdaságos öntözést. Ezért a szaktárca az elmúlt években különböző ösztönzőket vezetett be. Támogatja például az öntözési közösségek kialakulását, ami azt jelenti, hogy több termelő összefog egy azonos cél érdekében azért, hogy közösen, gazdaságosabban tudják öntözni az egymáshoz közel lévő területeiket. Ez komoly előrelépést jelentett az öntözésfejlesztés területén az elmúlt években. Eddig az elaprózott táblaméretek akadályozták a beruházásokat, és az is, hogy egyes tulajdonosok nem járultak hozzá egy csatorna vagy egy felszín alatti rendszer kiépítéséhez a saját területükön. Azóta jogszabályi változás történt; a jogszabály előírja, hogy ha a területek, illetve a tulajdonosok többsége szeretne egy beruházást megvalósítani, akkor a kisebbségben lévő tulajdonosok ezt nem akadályozhatják meg, cserébe viszont kártérítésre jogosultak. A gazdálkodókat nem elég meggyőzni arról, hogy az öntözéses gazdálkodással megéri foglalkozni, meg kell tanítani őket arra, milyen korszerű öntözési módokkal tudják növelni a hatékonyságot.
A vízgazdálkodásról szóló törvény módosítása mekkora segítséget jelent? Az, hogy az öntözési idény meghosszabbításával a gazdálkodók két hónappal tovább juthatnak kedvezményesen öntözővízhez, és a vízhiányos időszakban lehetővé vált a rendkívüli öntözés intézménye, vagy az engedély nélkül kialakított mezőgazdasági öntözést szolgáló kutak helyzetének rendezése egyszerűsíti az ilyen kutak nyilvántartásba vételét és vízjogi engedélyezését.
– Megfordítanám a kérdést. Az elmúlt évtizedek keserű tapasztalatai miatt a gazdálkodók között volt egyfajta pesszimista hozzáállás az öntözéses gazdálkodáshoz. Ennek talán az egyik legfőbb oka az, hogy nagy volt az engedélyeztetéshez kapcsolódó adminisztrációs teher. Vízjogi engedély kell ahhoz, hogy valaki öntözhessen, azt gondolom, hogy szükséges egyfajta kontroll, hiszen, ha nem végzik helyesen, akár talajromboló, esetenként környezetkárosító hatása is lehet az öntözésnek. Vannak olyan területek Magyarországon, ahol nem javasolt az öntözés. Ott, ahol természetvédelmi aggályokat, talajdegradációt, például másodlagos szikesedést okoz. Az elmúlt években megtörtént az adminisztráció nagyarányú egyszerűsítése, így a gazdálkodók jelenleg sokkal jobb feltételekkel szerezhetik meg az öntözéshez szükséges engedélyeket. Elhárult tehát az első akadály, azonban még mindig azt tapasztaljuk, hogy az öntözéses gazdálkodás, mint termelési módszer, nem olyan formában alakult ki, mint ahogy arra szükség lenne. Sokan megelégednek azzal a termésátlaggal, hatékonysággal, amit öntözés nélkül elérnek, nem mozdulnak az intenzív mezőgazdaság és a korszerűbb technológiák felé. Ennek alapvetően szakmai okai vannak, ezért olyan fontos megismertetni a gazdálkodókkal, milyen előnyökkel jár az öntözéses gazdálkodás, hogy mennyire meg fog változni a vetés szerkezete, hogy sokkal intenzívebbé válik a termesztés, ezáltal nagyobb nyereségre tehetnek szert. Nem beszélve a vidékfejlesztésben, illetve a vidéken való foglalkoztatásban betöltött szerepéről, hiszen aki öntözéses gazdálkodást folytat, általában intenzív, élőmunka-igényes növények termesztésével foglalkozik: szántóföldi zöldségfélékkel, olyan növényfajokkal, amelyekhez sok embert kell foglalkoztatni. Ezek a gazdák helyben adnak munkát, megélhetést. Az öntözéses gazdálkodás több annál, mint hogy vizet juttatunk a szántóföldre, a hatása makrogazdasági szinten is jelentős.
A közfelfogás szerint éppen az intezív mezőgazdasági termelés teszi tönkre a termőtalajokat. Nálunk mennyire fontos szempont a melioráció, azaz a talajjavítás?
– Az intenzív gazdálkodás nyilvánvalóan sokkal nagyobb terhelést jelent a talajokra, azonban nem lehet egyenlőségjelet tenni az intenzív gazdálkodás és a talajleromlás közé. A világ mezőgazdaságának meg kell oldania több mint hétmilliárd ember élelmiszer-ellátását. Ha globálisan gondolkodunk, nem nagyon marad más választás, mint az intenzív gazdálkodás. A jó hír az, hogy a korszerű mezőgazdaságban minden, a talajban bekövetkezett károsodásra léteznek jól működő talajjavítási mechanizmusok. A gondot legtöbbször inkább az jelenti, hogy a gazdálkodók egy részének vagy hiányosak az ismeretei, vagy az eszközparkja nem alkalmas arra, hogy ezeket a talajjavítási feladatokat elvégezze. Ezért a melioráció az elmúlt évtizedekben sajnos háttérbe szorult, ami hatással van a növénytermesztés hatékonyságára és az öntözésre is.
Rossz talajon gyengébb az öntözés hatása?
– A növény vízigényét mindig a talajszerkezeti tulajdonságok figyelembevételével kell kielégíteni. Hiba nagy intenzitással öntözni ott, ahol lassú a víz talajba szivárgása, mert ha a felszínen megáll a víz és tócsásodás lép fel, akkor a talajfelszín szerkezetrombolása azonnal bekövetkezik. Ezt a jelenséget felszíni cserepesedésnek nevezzük, amikor kialakul egy olyan réteg, amely nem engedi át a vizet, így sem a csapadék, sem az öntözővíz nem tud maradéktalanul beszivárogni a talajba, és ahelyett, hogy a növényen keresztül hasznosulna, egyszerűen elpárolog. Ha odafigyelünk a talaj szerkezetességére, a megfelelő agrotechnológiára, akkor egy öntözéses intenzív gazdálkodás egyáltalán nem rontja a talaj szerkezetét. Sőt, bizonyos feltételek mellett a talaj termékenysége még növelhető is, ehhez azonban komoly szakmai ismeretekre van szükség.
A jogi ösztönzők mellett a támogatási rendszer is változott?
– Öntözésfejlesztésre jelenleg több pályázati és egyéb forrás áll rendelkezésre. Az öntözési közösségek létrehozása, illetve a vidékfejlesztési programok keretében az öntözési beruházások akár 80 százalékot is elérő támogatása komoly ösztönzést jelent az áttérésen és a hagyományos technológiák leváltásán gondolkodók számára. Ezeknek az ösztönzőknek elsősorban a beruházások megvalósulását kell szolgálniuk, hiszen nem olcsó technológiák bevezetéséről beszélünk, viszont az öntözéses gazdálkodást folytató termelők nagyobb hasznot és nyereséget fognak elérni, és versenyelőnyben lesznek a többiekkel szemben. Ez az előny aszályos, száraz évjáratokban rendkívül felértékelődik. A pályázatoknak és támogatásoknak a célja szerintem az kell, hogy legyen, hogy minél több gazdálkodó térjen át az öntözéses gazdálkodásra, hogy növelhető legyen az öntözött területek nagysága, illetve, hogy korszerűsítsék az elavult öntözőrendszereket. Ma már sem energetikai, sem víztakarékossági szempontból nem felel meg a klasszikus végszórófejjel, úgynevezett vízágyúval történő öntözés, viszont a hatékonyság javítására rengeteg új technológia létezik. Ilyen például a víz kimagasló hasznosulását biztosító talaj- és növénykímélő öntözőkonzol, a lineáris öntözőrendszerek vagy a mikroöntözési technológia. Ez utóbbi szántóföldi bevezetésével a felhasznált vízmennyiség 45-50 százalékra csökken, és az energiamegtakarítás elérheti a 60-70 százalékot. Az elmúlt években a gazdák hozzáállása kedvezően változott a korszerű technológiák bevezetését illetően, ami egyre több pályázóhoz, így beruházások megvalósulásához és öntözési közösségek megalakulásához vezetett.
Milyen a szakember-utánpótlás? A fiatalok körében a digitális technológiák alkalmazásával nőtt a mezőgazdaság ázsiója?
– A természettudományi alapokon működő agrárgazdálkodás rendkívül tudásigényes ágazatnak számít. Azonban, sajnos, ki kell mondani, hogy az agrárium népszerűsége az utóbbi évtizedben csökkent, és bizonyos területein nagyon komoly a szakemberhiány. A bolognai folyamat bevezetése utáni években mind a középfokú, mind pedig a felsőfokú képzésből jóformán eltűnt az öntözéssel, meliorációval kapcsolatos oktatás. Szerencsére az elmúlt években ismét sikerült mezőgazdasági vízgazdálkodással, öntözéssel foglalkozó szakokat indítani, azonban közben eltelt húsz év, amíg sem a középfokú, sem a felsőoktatásban nem voltak ilyen képzésben részt vevő diákok, ennek következtében komoly szakemberhiány alakult ki. Napjainkban nagyon keresettek a mezőgazdasági vízgazdálkodási, öntözési ismeretekkel rendelkező szakemberek. A MATE-n több olyan szakot is indítottunk, amely mezőgazdasági vízgazdálkodással és öntözéssel foglalkozik. Csakhogy miközben egyre nagyobb az igény agrárszakemberekre, évről évre kevesebb a jelentkezők száma. Azt gondolom, kell még pár év, amíg igazán el lehet fogadtatni az új generációval azt, hogy ez egy olyan szakma, hivatás, amiből hosszú távon jól meg lehet élni. A képzésben ugyanúgy szükség van a szemléletváltásra, mint az agrárium más területein, mert növelni kell a végzett szakemberek számát. Ez óriási feladat, nagy kihívás a jövő számára.
A képzések mellett szakértőként is bekapcsolódott az öntözésfejlesztési programba. Milyennek látja a helyzetet, a nehézségeket és lehetőségeket a hazai öntözésfejlesztésben?
– Szakértőként segítettük azoknak a szakembereknek a munkáját, akik döntés-előkészítőként vagy döntéshozóként vettek részt a programban. Talán azt emelném ki, hogy a műszaki megoldásokban is komoly szemléletváltásra van szükség. El kell mozdulni a víz- és energiatakarékos technológiák irányába, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. Egyébként is fontos a fenntarthatóság a mezőgazdaságban, ami a jövő generációk számára egy fenntartható vidéket, életteret hagy örökül. Az öntözésfejlesztés területén elképzelhetetlen, hogy ne víz- és energiatakarékos rendszerek telepítésével történjen. Az agrárium digitalizációján belül elő kell segíteni a precíziós technológiák bevezetését az öntözésben is. Ma már képesek vagyunk olyan műszaki megoldásokra, amelyek segítségével a víz – a talajadottságokhoz igazodóan – eltérő mennyiségben juttatható ki, akár egy táblán belül is. A térinformatikai és távérzékelési eszközök által vezérelt precíziós öntözés ma a legkorszerűbb technológia, amellyel a szántóföldi növénytermesztés sokkal biztonságosabbá válik a jövőben. Szakértőként közreműködtünk a kollégákkal például azoknak a műszaki lehetőségeknek, valamint az öntözésre alkalmas csatornáknak a felmérésében, amelyek az elmúlt évtizedekben elhanyagolt, sok esetben növényzettel benőtt, gazdátlan állapotba kerültek. Magyarországon sok gazdálkodó jelezte már, hogy öntözni szeretné a területét, de a földjéig nem jut el a víz. Ezért, ahol korábban kiépített öntözési lehetőség volt, ott a csatornákat rendbe kell tenni. 2021-ben a szaktárca által felállított munkacsoport feladata lesz felmérni a gyorsan és viszonylag kis költséggel helyreállítható csatornákat, műtárgyakat az országban. Így várhatóan több tízezer hektár új terület vonható be az öntözésbe. A harmadik fontos dolog, amiben szakértőként segítettük a munkát, a már említett képzés és oktatás. Javaslatot tettünk arra, hogy milyen képzéseket lenne célszerű elvégezniük azoknak, akik öntözéses gazdálkodással szeretnének foglalkozni. Továbbá javasoltuk, hogy az agráriumban évtizedek óta dolgozó gazdálkodóknak is induljon továbbképzés, hiszen az elmúlt időben olyan gyors fejlődésen ment keresztül a mezőgazdaság, mint soha korábban: ma már robotkormányzott traktorok, precíziós öntözőgépek dolgoznak a földeken. Ezekkel az új technológiákkal a húsz-harminc évvel ezelőtt végzett szakemberek nem találkoztak a tanulmányaik során, ezért szükség van a legkorszerűbb ismeretek átadására. Hiszek abban, hogy erős szakembergárdával és korszerű öntözőrendszerekkel, valamint az ehhez szükséges megfelelő vízmennyiséggel akár háromszázezer hektárnál is nagyobb területet fogunk tudni öntözni. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Magyarországon régen volt négyszázezer hektár öntözött terület, vagyis amit most célul kitűztünk, egyszer már megvalósult. A lehetőségeink és az adottságaink megvannak hozzá, mellé kell tennünk a szándékot és az elszántságot, és sikerülni fog.•