A földi élet sokszínűsége
A világ egyik legnagyobb független természetvédelmi szervezetének kétévente kiadott jelentése bolygónk aktuális állapotát és az emberi tevékenység hatását igyekszik bemutatni. 2020-as jelentésükben arra hívják fel a figyelmet, hogy a természet felbolydult, ezért David Attenborough, a szervezet nagykövete szerint rendszerszintű változásra van szükség az élelmiszer-termelésben, az energia előállításában, valamint a tengereink kezelésében és a nyersanyagok felhasználásában. A természettudós az ember és a természet közötti egyensúly helyreállításában látja az egyetlen esélyt a túlélésre.
Az idei Élő bolygó jelentésből kiderül az is, hogy az 1970 és 2016 közötti időszakban az egész világon megfigyelt 4392 faj 20 811 populációja átlagosan 68 százalékkal zsugorodott.

A biológiai sokféleség különböző területeken eltérő mértékben csökken. A legnagyobb csökkenés a trópusi területeket érinti. Amerika trópusi területein (neotropikus ökozóna) a legjelentősebb a csökkenés; az élő bolygó index (LPI) 94 százalékos. Ebben vezető szerepet játszik a legelők, a pampák, az erdők és a vizes élőhelyek átalakulása, a fajok kizsákmányolása, az éghajlatváltozás, valamint az idegen honos fajok behurcolása.
A leggyorsabb ütemben az édesvizek biológiai sokfélesége csökken; a globális vizes élőhelyeknek pedig mintegy 90 százaléka eltűnt az utóbbi háromszáz évben. A jelentés adatai szerint a megfigyelt 3741 édesvízi populáció – 944 emlős-, madár-, kétéltű, hüllő- és halfaj – átlagosan 84 százalékkal lett kisebb. Az éghajlatváltozás következtében a vadon élő fajok egyötödét fenyegeti a kihalás ebben az évszázadban.
A növényeknél sem jobb a helyzet. A növényfajok kihalási kockázata az emlősökéhez hasonló mértékű, azonban jelentősebb a madarak esetében becsült értékeknél. A dokumentált növényfajkihalás az emlősök, a madarak és a kétéltűek együttes csökkenésének kétszerese. Ezenkívül egy több ezer fajon végzett reprezentatív értékelés eredményei alapján, ahol a fajok a globális növényi diverzitás rendszertani és földrajzi elterjedtségét képviselik, minden ötödik növényfajt (22%) a kihalás veszélye fenyegeti, ezek nagy része a trópusokon található. Az elmúlt évtizedekben több száz helyi, nemzeti, regionális és nemzetközi vetőmagbankot hoztak létre, ezekben világszerte mintegy hétmillió különbözőféle magmintát tárolnak, hogy biztosítsák a biodiverzitás, valamint a globális táplálkozásbiztonság megőrzését.

A jelentés felhívja a figyelmet az emberiség természetromboló tevékenységére, ami nemcsak a vadon élő állatok populációira, hanem életünk minden területére kihat. 1970 óta az ökológiai lábnyomunk meghaladja a Föld regenerálódási képességét. Ez a túlfogyasztás károsítja a bolygó természe-tes rendszereinek működését, és ezzel együtt az emberiség jövőbeli életminőségét is.
Az emberi igények, továbbá a természeti erőforrások is rendkívül egyenlőtlenül oszlanak meg a Földön. Az erőforrások fogyasztása és az egyes erőforrások elérhetőségei eltérő mintát mutatnak, mivel az erőforrások fogyasztása nem a kitermelés helyén történik. Az ökológiai lábnyom méretében tapasztalható különbségek oka az életmódbeli eltérésekben és a fogyasztási mintákban keresendő, beleértve az elfogyasztott élelmiszerek, anyagi javak és szolgáltatások, a felhasznált természeti erőforrások mennyiségét, valamint a javakkal és szolgáltatásokkal járó szén-dioxid-kibocsátás mértékét.
Marco Lambertini, a WWF főigazgatója szerint a világ vezetőinek lépéseket kell tenniük a természet mint az egészséges társadalom, valamint a gazdaság alapjának védelme és helyreállítása érdekében.•