Pörög a hidrogenerátor-piac
„Az Európai Unió fontosnak tartja és anyagilag is támogatja, hogy a kontinensen környezetkímélő módszerrel, megújuló energiaforrásból állítsanak elő elektromos áramot. A mi cégünk ezen a téren sok évtizedes tapasztalattal rendelkezik” – tájékoztatta magazinunkat Mahesh N. Kunnath, a CG Electric Systems Hungary Zrt. Forgógép Üzletág értékesítési vezetője.
A CG Electric Systems Hungary Zrt. a magyar ipar talán legnagyobb múltú gyára, a Ganz Művek utóda. Egykoron olyan kiváló feltalálók, tehetséges mérnökök dolgoztak itt, mint Mechwart András vagy éppen az energiaelosztó transzformátort feltaláló Déri Miksa, Zipernowsky Károly és Bláthy Ottó. Az 1980-as évek végén a Ganz Villamossági Műveket részvénytársasággá alakították, és előbb olasz többségi, majd 2000-ben a Transelektro révén újra 100 százalékban magyar tulajdonba került. 2006-ban az indiai Crompton Greaves vállalatcsoport vásárolta meg a cég tulajdonjogát. A gyártás Tápiószelén és Szolnokon folyik, a fővárosban a tervezési, anyagbeszerzési és adminisztrációs feladatokat látják el.
A megújuló energiaforrásokat használó európai piac dinamikusan növekszik, és ami a cég számára különösen fontos, hogy nemcsak több száz megawatt teljesítményű erőművek létesülnek, hanem kisebbek is. Olyanok, amelyek néhány kistelepülést látnak el elektromos árammal. A vízerőműveknél a hidrogenerátorokat – a turbinán keresztül – forgatja meg a lezúduló folyóvíz, az állít elő elektromos áramot.
Az előző tulajdonos 2000-ben leállította az akkor veszteséges hidrogenerátor-gyártást, az új tulajdonos azonban 2008-ban újraindította a nagy hagyományokkal rendelkező termelést. A piacon egyaránt kínálnak nagy erőművekhez beépíthető modulokat, mint ahogy 1–50 megawatt teljesítményű létesítményekhez hidrogenerátorokat.

A technológia az indiai fejlesztések és a magyar műszaki tudás szerencsés egymásra találására épül. Hinniük kellett a jövőben, mivel az ágazat újraindítása a 2008-as gazdasági világválság kezdetével esett egybe. Az igazi felfutás 2012-től datálható, ekkortól értek be a korábbi évek fejlesztései.
A 2007 óta hazánkban dolgozó indiai értékesítési vezető szerint a magyar fejlesztés és gyártás mellett több ok is szólt. Az egyik, hogy sok évtizedes szakmai tapasztalattal bíró mérnökgárda dolgozik a cégnél – és a magas szintű szakmai utánpótlás is biztosított –, a vevők számára tetszetős külsőt eredményező dizájnt alkalmaznak, ám hasonlóan fontos volt az indiai befektetőnek hazánk kedvező geopolitikai elhelyezkedése. A vízenergia hasznosítása terén különösen dinamikusan fejlődő térségnek számít Délkelet-Európa, míg Észak-Európa sok évtizedes hagyományokra tekinthet vissza – Norvégia áramigényének 98 százalékát megújulókból, döntően vízenergiából fedezi. Mindkét régió könnyen elérhető hazánkból. Hidrogenerátoraikkal az Ausztriában, Szlovéniában, Bulgáriában és Csehországban található turbinagyártó cégeket célozták meg.

„Állandóan fejlesztjük generátorainkat, kiegészítő berendezéseinket, új megoldásokkal állunk elő, minőségbiztosítási programunkat is folyamatosan csiszoljuk, mert csak így maradhatunk versenyképesek az európai piacon. Azon a piacon, ahol rajtunk kívül húsz kisebb-nagyobb hasonló profilú cég próbál megélni” – vázolja a mindennapok kihívását Mahesh N. Kunnath. Az eredményeik azt mutatják, hogy állják a sarat, ugyanis termékeik több mint 95 százalékát exportálják. Kilátásaik biztatóak, mert az európai vízerőműpiac évente 15 százalékkal bővül – ahhoz képest, hogy ez az üzletág 2012-ben jelent meg termékeivel a piacon, idén már hétmillió eurós forgalmat bonyolítanak le, a tavalyi forgalom kétszeresét. Jövőre hasonló bővülést remélnek, két-három éven belül az európai piac öt százalékát szeretnék lefedni, ami újabb munkahelyek létesítését jelentheti az idén közel százmillió eurós forgalmú CG Electric Systems Hungary Zrt.-nél. A hazai piac ígéretes üzleti kihívását jelenti a két új paksi blokk megépítése – itt is szeretnének jelen lenni, hiszen az évtizedek óta működő négy blokk 250 megawattos generátorait is a Ganz szállította.•