Génektől az ökostabil növényfajtákon át a szaktanácsadásig
A februárban kirobbant orosz–ukrán háború történelmi csúcsok közelébe emelte a búza és a kukorica árát a nemzetközi piacokon. Mennyire értékelődik fel a jövőben az agrárium szerepe a világban?
– A háborútól függetlenül hatalmas szükség van a mezőgazdaság fejlesztésére, hiszen az előrejelzések szerint a Föld népessége 2050-re elérheti a kilencmilliárd főt. A növekvő populáció élelmezéséhez – a fogyasztási és táplálkozási szokások változása, az egészséges élelmiszerek iránti igény és a bioüzemanyagok iránti kereslet növekedése miatt – az előrejelzések alapján 2050-re duplájára kell emelni az agrárium kibocsátását. Ez kizárólag akkor valósítható meg, ha a molekuláris genetikai, genomikai kutatási módszerek beépítésével gyorsabbá és hatékonyabbá tudjuk tenni a növénynemesítés folyamatát.
Az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Mezőgazdasági Intézete milyen eredményeket tudott felmutatni az elmúlt években e tekintetben?
– A nemesítési programunkból származó búzafajták hosszú ideje piacvezetőnek számítanak Magyarországon, vetésterületük pedig évente meghaladja a 350 ezer hektárt. Kalászos fajtáinkkal a hazánkban és külföldön előállított érték éves szinten már a 100 milliárd forintos határt is átlépte. Ennek elismeréseként a Magyar Innovációs Szövetség 2018-ban Intézetünknek ítélte oda az Agrár Innovációs Díjat. A kalászosgabona- és kukoricanemesítési program eredményeként az elmúlt öt évben 26 új kukorica hibrid, hét őszi búza, négy őszi durumbúza, három őszi és két tavaszi zab, valamint egy-egy tönköly, alakor és őszi árpafajta kapott állami elismerést. A martonvásári kukoricanemesítés eredménye az elmúlt hét évtizedben: több mint 400 fajtaoltalom, állami minősítés vagy szabadalomban részesített szellemi termék.
Milyen infrastrukturális háttér és fejlesztések biztosítják az ATK Mezőgazdasági Intézet sikerességét?
– Az Európában egyedülálló fitotron (növénynevelő kamrák együttese, amelyben növényeket termesztenek pontosan megszabott körülmények között – a szerk.) megléte, másrészt az alap- és alkalmazott kutatások összhangját megteremtő laboratóriumi és szántóföldi infrastruktúrára alapozható kísérletek a jövőben is széles hazai és nemzetközi együttműködést eredményezhetnek. Ehhez hozzájárulnak a közelmúltban lezajlott fejlesztések, mint például a Metabolomikai platform kialakítása, a szántóföldi liziméter és FACE rendszerek kiépítése. Jelenleg beszerzés alatt van egy nagy áteresztőképességű, zárt HTP fenotipizáló platform, mely multispektrális kamerák segítségével új szintre emeli a vizuálisan kevésbé vagy csak szubjektíven detektálható, a növények fejlődését befolyásoló abiotikus és biotikus stresszfolyamatok meghatározását. A több évtizede működtetett tartamkísérleti rendszer és a tanúsított ökológiai tenyészkert lehetőséget biztosít a jelenleginél kedvezőbb víz- és tápanyag-hasznosító képességű genotípusok azonosítására, valamint ökológiai gazdálkodásban is eredményesen termeszthető fajták szelekciójára.
A Tématerületi Kiválósági Programjukban milyen alapvető célokat tűztek ki maguk elé?
– A projekt alapkutatási moduljának célja a kalászos gabonák környezeti adaptációját befolyásoló fiziológiai és genetikai komponensek vizsgálata SNP chip alapú markerekkel és bioinformatikai módszerekkel. Kutatásaink fókuszában szerepel a régi búzatájfajtákban rejlő genetikai változékonyság, az abiotikus stressztolerancia genetikai alapjainak feltárása, és indukált mutációval új típusú génvariánsok előállítása is. A metabolomikai kutatások fő célja a növények stressztűrése és metabolomikai mintázata közötti kapcsolatok feltárása. A génbanki Aegilops tételek élettani, biokémiai, strukturális és funkcionális genomikai vizsgálatával a levélrozsda-rezisztenciát, hő- és szárazságtűrést meghatározó genomi régiók feltárása, génváltozataik innovatív markerekkel történő átvitelével pedig új búza-Aegilops introgressziók előállítása. Olyan új, genomszerkesztett növényvonalak fejlesztése a célunk, melyek utat nyitnak – a korábban elérhetetlen kromoszómarégiók rekombinációban való részvételének indukálásával – az utódpopuláció genetikai variabilitásának fokozására. A termés minőségi paramétereinek javítására irányuló vizsgálataink célja nagy rostanyagtartalmú és megfelelő terméspotenciállal rendelkező fejlett törzsek és fajtajelöltek előállítása. Célunk továbbá humán táplálkozásra alkalmas nagy β-glükán-tartalmú árpa és zab genotípusok előállítása.
Milyen szempontokat vesznek figyelembe a növénynemesítéskor?
– Egyrészt jó alkalmazkodóképességű, a rendelkezésre álló erőforrásokat hatékonyan felhasználni képes genotípusok előállítására, másrészt ökológiai gazdálkodásban és low-input rendszerekben is eredményesen termeszthető kalászos fajták és kukorica hibridek piacra juttatására törekszünk. Kutatásaink során vizsgáljuk a többi között a beltenyésztett vonalak hideggel, valamint szárazsággal szembeni toleranciáját szántóföldön és mesterséges körülmények között. A növénynemesítés hatékonyabbá és gyorsabbá tétele érdekében a molekuláris genetikai, genomikai módszereket beépítjük a nemesítés folyamatába. Egyes emésztőrendszeri megbetegedések és túlérzékenységi reakciók miatt a búza és egyéb gabonafajok bioaktív komponenstartalmának és összetételének vizsgálatára is sor kerül. A szelekció hatékonyabbá tétele érdekében modern fenotipizáló rendszerek és távérzékelés útján szerzett információk (dróntechnológia) felhasználását is tervezzük.•