A Smart Grid rendszerek Magyarországon
A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének egyik módja a villamosenergia-termelés átállítása karbonsemlegesre. Ennek érdekében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) 2020 elején Klíma- és Természetvédelmi Akciótervet dolgozott ki. Ennek részeként a magyar villamosenergia-termelést 90 százalékban karbonsemlegessé alakítjuk át 2030-ra, miközben garantált az ország energiabiztonsága. Ennek érdekében 2030-ig 6000 megawatt termelőkapacitású PV (photovoltaic) naperőmű üzembe állítását ösztönzi az ITM. Összehasonlításul: a villamosenergia-fogyasztás tavalyi legnagyobb csúcsteljesítménye 7150 megawatt volt.
Milyen műszaki kihívásokkal kell szembenéznünk?
A PV naperőműveket a hagyományos termelőkkel ellentétben ott létesítik, ahol megfelelő hely van a számukra, és ahol jól süt a nap. Ezért ezek nem az átviteli hálózatra, hanem az elosztói és főelosztói hálózatra csatlakoznak. Ez különféle hálózati problémákat okoz, például túlterheléseket és feszültségingadozásokat. Ezenkívül a naperőművek termelése időjárás-, napszak- és évszakfüggő. Jellemzően nem akkor termelik az energiát, amikor arra a fogyasztás szempontjából szükség lenne. Ezekre a feladatokra különféle műszaki megoldások léteznek, ilyen például az energiatárolás. Az energiatárolás segítségével a megtermelt energiát többlet esetén eltároljuk, és akkor adjuk vissza, amikor azt a fogyasztás szükségessé teszi. Például a naperőmű energiáját nappal eltároljuk, és éjszaka az elektromos buszok töltésére használjuk.

Mi is az a Smart Grid és mire jó?
A Smart Grid (SG) rendszerek esetében egy közösség saját maga termeli meg a villamos energiát, és helyben el is fogyasztja. Ennek érdekében úgy kell kialakítania a saját villamos hálózatát, hogy arra csatlakozzanak a közösség villamosenergia-termelői és fogyasztói is. Ehhez a villamos hálózatán energiatárolót kell alkalmaznia, sok esetben még villamos magánhálózatot is kell létesítenie. A magánhálózatot természetesen célszerű az elosztói hálózatra csatlakoztatni, mert ez biztosítja a hálózati stabilitást és szükség szerint a villamosenergia-vételezést és értékesítést. Ahhoz, hogy a Smart Grid rendszer megfelelően működjön, intelligens Smart Grid központot kell létesíteni, mely begyűjti az adatokat az objektumokról, azokat a diszpécser számára megjeleníti, és továbbítja az intelligens modul felé. Ez aztán az adatokat mesterséges intelligencia segítségével értékeli és tárolja, elvégzi a termelés és fogyasztás előrejelzését, majd a feladatnak megfelelően előállítja az energiatároló és a többi vezérelhető objektum számára az optimális vezérlési igényeket, amiket aztán a tároló vezérlője végrehajt.

Ezzel a módszerrel a közösség optimálisan tudja hasznosítani a napenergiát, meg tudja takarítani az arányos hálózathasználati díjat, vagy optimalizálni tudja az általa megtermelt villamos energia értékesítését és vételét az áramtőzsdén.
A villamosenergia-hálózat szempontjából is kedvező ez a megoldás, mert azt tehermentesíti és egyúttal csökkenti a feszültségingadozásokat anélkül, hogy jelentősebb hálózati fejlesztést kellene végrehajtani.
Ilyen lokálisan termelő és fogyasztó energiaközösségek lehetnek tipikusan önkormányzatok, iparvállalatok vagy ipari parkok.
Az Infoware saját Smart Grid rendszere
Az Infoware Zrt. világviszonylatban is élen jár az akkumulátoros energiatárolók hasznosításában, Magyarországon pedig ezek gyártásában és rendszerbe állításában is. Annak érdekében, hogy fejlesztéseinket tesztelni tudjuk, saját Smart Grid rendszert alakítottunk ki szigetszentmiklósi telephelyünkön. Ennek során támogatott projekt keretében létesült egy-egy 30 kWp (kilowatt peak, azaz pillanatnyi csúcsteljesítmény – a szerk.) és 22 kWp naperőmű, valamint 2 darab 20 kW/68,5 kWh lítiumionos energiatároló. Fogyasztóként saját gyártócsarnokunkat és villamos laboratóriumunk eszközeit használjuk.
Az intelligens alkalmazások fejlesztésében saját mérnökeinken kívül közel tíz cég vesz részt. Közülük három külföldi: két német és egy izraeli. A fejlesztés során a cégek a mi Smart Grid rendszerünket használják tesztelésre.
A békéscsabai Smart Grid rendszer
A Békéscsabai Önkormányzat a Modern Városok Program keretében létesíti Smart Grid rendszerét. Az ezzel kapcsolatos közbeszerzési pályázatot az Infoware Zrt. nyerte fővállalkozóként. A projekt során a következő objektumokat létesítjük: 1,3 MWp PV naperőmű, 1,2 MW/2,4 MWh lítiumion-akkumulátoros energiatároló, 11 kV-os magánhálózat Nemzeti Közmű-csatlakozással és az egészet vezérlő Smart Grid központ, amely látványos látogatóközponttal egészül ki. A látogatóközpontban egy 65 colos érintőképernyős monitoron nézhetik meg az érdeklődők a Smart Grid működését és aktuális energiaállapotát 3D-s animált grafikákkal illusztrálva.

A projekt jellegzetessége, hogy a lítiumion-akkumulátorok tűzvédelmi rekeszrendszerben lettek elhelyezve, ami megakadályozza ezen akkumulátorok hőmegfutásos tüzének keletkezését, ezért a sportközpont látogatói a lehető legnagyobb biztonságban lesznek.

Az objektumokat már telepítettük, jelenleg ezek összekötése, illetve a vezérlőközpont szoftvereinek implementálása van folyamatban.
Jövőbeni kihívások
Békéscsaba Megyei Jogú Város a Smart Grid rendszerét a jövőben elektromos autók töltőivel kívánja kibővíteni, amihez további naperőművek és energiatárolók létesítését tervezi.
Jogi szabályozások szükségesek az energiaközösségek számára, amennyiben elosztói hálózatra is csatlakoznak a közösség termelői és fogyasztói.
Jelenleg Magyarországon a villamos energia vételi ára rögzített, de a jövőben – más országokhoz hasonlóan – nálunk is dinamikusan változó lesz. Az értékesítési ár már most is óránként dinamikusan változik a HUPX áramtőzsdén.•