Inno-tér
2025. június 3.

Megvannak az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia nyertesei

Daganat őssejtkutatási, víztisztasági és matematikai projektekkel végeztek az élen a középiskolai innováció legjobbjai.


34. alkalommal díjazta az ország leginnovatívabb középiskolás diákjait a Magyar Innovációs Szövetség. Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia legjobbjainak járó elismeréseket tíz projekt tizenegy fiatal feltaláló és tudós alkotója vehette át. Az összesen több mint 5 millió forintnyi ösztöndíj mellett a nyertesek egyben a legnagyobb európai, amerikai és távolkeleti nemzetközi innovációs versenyekre való kijutás lehetőségét is kiérdemelték.

A Magyar Innovációs Szövetség által a 14–19 éves korosztály számára kiírt versenyre idén rekordszámú – közel 300 – pályázat érkezett. A kidolgozást segítő mentorálások, szabadalomkutatás és tudománykommunikációs tréning után az elkészült 66 pályázat közül a 29 tagú, akadémikusokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság választotta ki a 31 döntős pályamunkát. A Budapesti Műszaki Egyetemen tartott kétnapos kiállításon és versenyen ezek mérkőztek meg egymással a tíz fődíjért, valamint az értékes különdíjakért.

A május 31-i ünnepélyes eredményhirdetésen három első, négy második és három harmadik díj került átadásra. A díjazottak a pénzjutalom mellett Borbás Dorka Ferenczy-díjas üvegtervező különleges üvegalkotását is megkapták.

Első díjban részesültek, és a nemzetközi színtéren is képviselhetik hazánkat:

Szokolai Lili a díjátadókkal

Szokolai Lili, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium diákja a „Tumorőssejteket célzó peptid hatóanyag konjugátumok készítése” című projektjével, amely az agydaganat sejtek azonosítását és célzott elpusztítását teszi lehetővé a daganat őssejtek receptorait célzó hatóanyag (peptid konjugátum) segítségével.

Milich Zakariás a díjátadókkal

Milich Zakariás, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja a „Bizonyítások a könyvből” című kutatásáért, amelyben a híres indiai matematikus, Ramanujan egyik különlegesen nehéz tételét bizonyította elemi módszerekkel, komplex függvénytan és hipergeometria sorok alkalmazása nélkül.

Ivánka Laura a díjátadókkal

Ivánka Laura, a The British International School Budapest diákja a „Dive&Clean” innovációs projektjéért, amelyben a tengerekben és óceánokban található szemét újszerű, búvárok segítségével történő begyűjtési koncepcióját dolgozta ki.

Második díjat kapott Czapák Dániel (Medgyessy Ferenc Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum) az „MVE rugalmas érzékelő alapú előrejelző karbantartáshoz” című projektjével, Rajhona Henrietta (Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium) az „Új típusú defibrillátor” kifejlesztéséért, Ágostházy Bercel (Budapesti Piarista Gimnázium)a „DIY animálás, valós időben” fejlesztőmunkáért és Kertesi Csongor Balázs (BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum) a „Komplex levegőminőség elemző rendszer” kifejlesztéséért.

Harmadik díjat érdemelt ki Kránicz Tamás és Kránicz Dániel (Győri Révai Miklós Gimnázium és Kollégium) a Réztartalmú mikroelektronikai hulladékok hasznosítását célzó munkájáért, Hajsz Natali Júlia (Thomas Mann Gimnázium, Deutsche Schule Budapest) a Különböző sérülésfajtákra alakítható egyedi sebtapasz előállítását lehetővé tevő kutatásáért, valamint Szél Csanád Zoltán és Ádám János Dániel (BMSZC Neumann János Informatikai Technikum) a „Brain Wave Danger” agyhullámok detektálására alapuló munkájáért.

Idén is odaítélték a Magyar Innovációs Szövetség legjobb határon túli pályázónak járó különdíját, ezt az Erdélyi Innovációs Műhely diákja, Simon Dorka-Boróka kapta „Cerebromics” című pályázatáért.

A diákok további értékes különdíjakat (IPOSZ Start Your Business képzést, Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány ösztöndíjat) vehettek át, valamint az Országos Tudományos Diákköri Tanács által meghirdetett Tehetségútlevél Programba is bekerültek.

A díjátadáson 18 középiskolai, természettudományt oktató, innovatív szemléletű kiváló tanár kapott elismerést és egyenként 800 ezer forintos pénzdíjat a felnövekvő tudós- és innovátor generáció szakmai támogatásáért:

  • Bacher József – Győri Révai Miklós Gimnázium és Kollégium
  • Bán Sándor – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium
  • Beck Sándor – Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium
  • Bolgár Bence – Piarista Gimnázium, Budapest
  • Boncz Dániel – Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium
  • Borbélyné dr. Bacsó Viktória – Medgyessy Ferenc Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum, Debrecen
  • Borbola Andrea – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium
  • Bottka Benedek – Piarista Gimnázium, Budapest
  • Dr. Farkas István József – BMSZ Neumann János Informatikai Technikum
  • Dr. Hömöstrei Mihály – Deutsche Schule Budapest, Thomas Mann Gymnasium
  • Dr. Koncz Gábor – Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium
  • Dr. Konczné dr. Jámbrik Katalin – Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium
  • Gőgh Zsolt – BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum
  • Majoros József – British International School Budapest
  • Markó Zoltán – Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
  • Vámosi László – Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium
  • Várady Zoltán – BMSZ Neumann János Informatikai Technikum
  • Zsigó Zsolt – NYSZC Bánki Donát Műszaki Technikum és Kollégium


A 14 legeredményesebb innovatív középiskola fejenként 900 ezer forinttal térhetett haza a rangos eseményről. A díjazottakról és a további húsz, kiemelt dicséretben részesített pályázatról szóló kiadvány ITT olvasható.

„Az OTIO egyik fő üzenete, hogy a tudomány és technológia szabad világában a verseny nem cél, hanem életforma. Nemzetközi szinten folyik és sikerek és a kudarcok viszik előre. Kiszállni belőle nem szabad és nem is érdemes.” – emelte ki Jakab László, a bírálóbizottság elnöke.

Pakucs János, a szervezőbizottság elnöke elmondta, hogy Magyarországot 2025. szeptemberében az első díjas pályázatok képviselik az Európai Bajnokságon, Rigában, a „36. EU Fiatal Tudósok Versenyén”, amelyen 37 ország fiataljai versenyeznek majd az Európai Uniós díjakért.

A 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, a kulturális és innovációs miniszter fővédnöksége mellett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alap finanszírozásával és a 4iG Nyrt főszponzorálásával valósult meg.

Forrás, képek: MISZ

 
Inno-tér
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024  2025
Címkék

Innotéka