Inno-tér
2024. december 17.

Gábor Dénes-díjátadó 2024

Idén immár 36. alkalommal kerül átadásra a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott Gábor Dénes -díj, amely a civil szféra közismert műszaki alkotói elismerése ma Magyarországon, és napjainkig 277-en részesültek ezen elismerésben.


A Gábor Dénes-díjakat 2024 december 13-án, a Parlament Felsőházi termében tartott ünnepségen adták az idei elismerteknek. Az ünnepséget Kövér László az Országgyűlés elnöke a rendezvény Fővédnöke nyitotta meg. Bendzsel Miklós kuratóriumi elnök köszöntőjét Jamrik Péter az alapítvány alapítójának gondolatai követtek.
Gábor Dénes nevével fémjelzett-díjakat, a szakmai és tudományos szervezetek felső szintű vezetőinek valamint a sajtó, rádió és televízió képviselőinek és a meghívott vendégek jelenlétében vehették át a kiválasztott szakemberek Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, Kiss Ádám, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, Farkas Szabolcs, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke, Greskovits Dávid Lajos, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke, Charaf Hassan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora és Bendzsel Miklós, a NOVOFER Alapítvány kuratóriumának elnöke közreműködésével.


A társadalmi fejlődés csak magas szinten képzett alkotó emberek közreműködésével biztosítható, ezért társadalmi érdek a kutató, fejlesztő, feltaláló, oktató szakemberek kiemelkedő teljesítményének elismerése és sikereik példaként állítása. Ezt célozzák a különböző szakmai elismerések, amelyek sorában fontosak a civil kezdeményezéssel létrejött díjak


A 2024. évi díjazottak

Gábor Dénes Életmű Díjban részesült

Prof. Dr. Bodor Miklós orvosi kémikus, a BODOR LABORATORIES INC. alapítója, a Florida Egyetem professzor emeritusa a kvantumkémiai kutatásaira is alapozott retrometabolikus gyógyszer tervezés elméletének és módszertani iskolájának kidolgozásáért, a Kémiai Irányított Rendszerek, illetve a Lágy Gyógyszerek úttörő aktiválási programjainak kifejlesztéséért, különösen az új központi idegrendszeri, szemészeti, dermatológiai, továbbá hiperhidrózis- és multiplex szklerózis – blockbuster - gyógyszerek megalkotásáért.

Gábor Dénes-díjban részesültek

Dr. Aszódi Attila energetikai mérnök, gépészmérnök, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja a nukleáris energiatermelés biztonságos működtetését célzó kutatási, mérnöki és nemzetközileg elismert széles körben hivatkozott szakértői eredményeiért, a hazai nukleáris szakember utánpótlás érdekében tartósan végzett eredményes oktatói és vezetői munkásságáért, az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos sokirányú szakpolitikai, koordinációs, valamint hazai felvilágosító aktivitásáért.

Dr. Buttyán Levente mérnökinformatikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi tanára a kiber-fizikai rendszerek informatikai biztonságát támogató kiemelkedő színvonalú hazai és nemzetközi kutatói és oktató munkájáért, az általa alapított és vezetett CrySyS Adat- és Rendszerbiztonsági Laboratórium keretében végzett, IoT rendszerek kiberbiztonságával kapcsolatos eredményeiért, azon belül is a kártékony programok hatékony detektálására kidolgozott eljárásaiért, továbbá a V2X kommunikáció biztonságához kapcsolódó nemzetközi szabványok iskolateremtő publikációs megalapozásáért.

Dr. Buzás Edit Irén orvos, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet igazgatója a sejt- és immunbiológia terén végzett több évtizedes eredményes kutatói- és oktatói munkásságáért, az autoimmunitás, a T-sejtes immunitás, a rheumatológia és a kardioveszkuláris megbetegedések, továbbá az extracelluláris vezikulák kutatásának területén elért nemzetközi rangú eredményeiért, valamint kimagasló tudományszervezői és szakmai publikációs aktivitásáért.

 

Prof. Dr. Helyes Zsuzsanna orvos, klinikai farmakológus, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára, a fájdalom és gyulladás farmakológiai kutatásaiban végzett kimagasló modell- és gyógyszerfejlesztési munkásságáért, különösen a kapszaicin-érzékeny peptiderg érzőideg-végződések és interakcióik szerepének feltérképezéséért, a krónikus neuropátiás és ízületi fájdalom csillapítását célzó innovatív fejlesztéseiért, valamint az egyetem-ipar kapcsolatépítésben és a nemzetközi szakmai közéletben elért sikereiért.

Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsolt orvos, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója, a szemészeti lézerekkel való hatékony cukorbetegségi és műlencse beültetési szövődmény kezelés, a látásjavítás femtolézeres megújítása, a hályogsebészet és célzottan a glaucoma-gyógyítás biztonságosabb és hatékonyabb műszerkészlete, valamint az örökletes retina-betegségeket, illetve a hosszútávú űrutazások látáskorlátozó hatásait innovatívan gyógyító eljárások alkotó bevezetéséért.

Dr. Rózsa Balázs orvos, fizikus, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatócsoport vezetője, a BrainVisionCenter Nonprofit Kft. igazgatója a neuronhálózati aktivitás és az idegsejtnyúlványokban zajló mechanizmusok vizsgálatára a vezetésével kifejlesztett valós idejű háromdimenziós lézerszkennelő mikroszkópiai eljárásokért, a szabadalmakban is megtestesülő természettudományos alapú feltalálói munkásságára épülő új innovatív eszközök jelentős gazdasági eredményű világpiaci értékesítésének megszervezéséért, valamint úttörő nemzetközi tudományos kollaborációk kiépítéséért.

Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíjban részesültek

Olosz Adél hallgató a „Gyalogoshidak dinamikus próbaterhének vizsgálata” tárgyú dolgozatáért.
Konzulensek: dr. Kövesdi Balázs, dr. Hegyi Péter BME Építőmérnöki Kar, Hidak és Szerkezetek Tanszék

 

 

Bankó Alexandra hallgató „Mit ér a gazdasági növekedés, ha szennyezéssel fizetünk érte? Menedék országok a kereszttűzben” tárgyú dolgozatáért.
Konzulens: dr. Böcskei Elvira BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, Pénzügyek Tanszék




Forrás, fotók: NOVOFER Alapítvány

 
Inno-tér
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka