Fenntartható legeltetés
Ezek az új, főként adatgyűjtésen alapuló módszerek a gyepgazdálkodást is segíthetik, támogatva a gazdálkodókat, hogy a védett területeket is fenntarthatóan, ugyanakkor gazdaságosan hasznosítsák. Megfelelően tervezett szakaszos legeltetéssel és a szakaszváltások optimális idejének meghatározásával akár 40 nappal is meghosszabbítható évente a legeltetési idény, ami jelentős megtakarítást eredményezhet a takarmányozási költségekben. A kutatási eredményeket az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) közölte, a hazai legelőkön végzett többéves vizsgálatok alapján.
A kutatók az állatokra szerelt szenzorokkal követik nyomon a húsmarhák mindennapjait, és egyedenként gyűjtik a táplálkozással és viselkedéssel kapcsolatos adatokat. A szenzoros vizsgálatokat kiegészítették a legelők botanikai felvételezésével. Évente háromszor vizsgálják a vegetációt, és nyomon követik a növényzet változásait. A szenzoros és botanikai vizsgálatok összekapcsolásával egy optimális legetetési terv készülhet.
Ez év őszétől a megfigyelések talajvizsgálatokkal is kiegészültek, emellett a kutatók fontosnak tartják a legeltetési idény végén az állatokból vett vérminták laborvizsgálatát is.
A gazdálkodók aktív szerepvállalása a kutatásban, és az elért eredmények megnyithatják az utat a digitális technológiák jobb kihasználása felé, ami támogatja az állatok jóllétét, a gyepgazdálkodás fenntarthatóságát, továbbá a jó minőségű, egészséges élelmiszer-termelést.•
Címlapkép: ÖMKi