A leginnovatívabb középiskolákat díjazták

A Magyar Innovációs Szövetség által szervezett, a 14-19 éves korosztály számára kiírt versenyre idén rekordszámú – közel 300 – pályázat érkezett, közülük választotta ki a bírálóbizottság azt a 31 projektet, amelyek alkotói több hónapos mentori támogatást követően ezen a hétvégén mérkőznek meg az értékes díjakért. A verseny megnyitóján a leginnovatívabb hazai középiskolák vehettek át elismerést.

A verseny döntőjébe jutott pályázatokat bemutató kiállítást Charaf Hassan, a BME rektora és Varga-Bajusz Veronika, felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár nyitotta meg. Pakucs Jánosnak, a szervezőbizottság elnökének a versenyről szóló ismertetője után Birkner Zoltán, a MISZ társelnöke beszélt a verseny jövőképéről. Ezt követően Magyarország legkiválóbb és leginnovatívabb iskoláit díjazták, amelyek különösen nagy hangsúlyt fektetnek a természettudományos szakkörök működtetésére és a kreatív, műszaki, illetve tudományos tehetségek képzésére és támogatására. Ennek eredményeként ezen iskolák diákjai hagyományosan nagy számban vesznek részt és kiválóan szerepelnek az Országos Tudományos és Innovációs Olimpián.

A díjakat a következő iskolák vehették át:
- BMSZC Neumann János Informatikai Technikum
- BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum
- Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
- Budapesti Piarista Gimnázium
- Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma
- Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium
- Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium
- Medgyessy Ferenc Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum, Debrecen
- Németh László Gimnázium, Általános Iskola
- NYSZC Bánki Donát Műszaki Technikum és Kollégium
- Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr
- Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium
- Szegedi SZC Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Szilágyi Mihály Kollégium, Mórahalom
- Venczel József Szakközépiskola Csíkszereda, Románia

Az ingyenesen látogatható kiállításon szereplő fiatalok 2025. május 30-án, pénteken 9:00-17:30 között, illetve május 31-én, szombaton 9:00-13:00 között várják a kilátogató középiskolásokat, valamint tanáraikat, szüleiket a BME Q épületének aulájában, ahol minden versenyző önálló standon mutatja be innovációs projektjét a zsűrinek és az érdeklődőknek. A döntős projektekről részletek az OTIO honlapján olvashatók.
Az ünnepélyes díjkiosztó ünnepségre 2025. május 31-én este kerül sor, ahol a verseny legeredményesebb, leginnovatívabb, legtehetségesebb 10-12 diákja kap majd értékes díjakat és különdíjakat, továbbá díjazzák a leginnovatívabb tanárokat is.
A 34. OTIO, a kulturális és innovációs miniszter fővédnöksége mellett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alap finanszírozásával, a 4iG Nyrt. főszponzorálásával valósult meg.
Forrás/képek: MISZ