Új szemlélet, modern eljárások
„Év elején jelentünk meg a piacon, elsősorban a roncsolásmentes anyagvizsgálat és a mérnöki szaktanácsadás területén, azonban tevékenységi körünk ennél jóval összetettebb – körvonalazta a KER-SZER mozgásterét az ügyvezető igazgató, aki példaként a nyomástartó rendszerekkel (csővezetékek, zárószerelvények és biztonsági szelepek) kapcsolatos szaktanácsadást, az ellenőrzést, illetve mindezek hatósági engedélyeztetését (a tervek elkészítésétől egészen a végső használatbavételi engedélyek megszerzéséig) említette. Mint megtudtuk, a cég profiljába beletartozik a tárolótartályok, nyomástartó berendezések, csővezetékek, illetve mindezekből álló rendszerek, létesítmények gyártásához, üzemeltetéséhez, állapotértékeléséhez, időszakos vizsgálatához kapcsolódó műszaki szakértői, ellenőrzési, anyagvizsgálati tevékenységek végzése, sőt tervezése is. Füzesséry Erik ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy egy-egy veszélyes folyadékot tároló tartály vizsgálata lényegesen eltér a másfajta tartályokétól. Speciális eljárásra, az úgynevezett MFL-módszer (Magnetic Flux Leaking; mágneses fluxus szivárgás) alkalmazására van szükség, melyet egy brit műszer segítségével végeznek. A műszert jelenlegi kialakításában egyébként egy másik cég égisze alatt ugyanez a csapat használta először Magyarországon, és saját tapasztalataikat megosztva a gyártóval együtt fejlesztették tovább, a hélium jelzőgázas tömörségvizsgáló készülékhez hasonlóan. Az ügyvezető éppen ezért jelentős piaci részesedést vár a közös fejlesztéstől. A társaságnak mindezek mellett hatósági engedélye van technológiai berendezések tisztítására, hegesztés nélküli helyszíni szerelésére, valamint beruházások, karbantartások, projektek teljes körű műszaki ellenőrzésére és felelős műszaki vezetésére is az olajipar, a gázipar és a bányászat területén.
„A belföldi munkák nagy részét az első években alapvetően a szénhidrogén-ágazatból és a hagyományos, továbbá a megújuló energiát termelő erőművektől várjuk a külföldre történő piacnyitás mellett” – mondta az ügyvezető igazgató. A KER-SZER az elmúlt hónapokban letette névjegyét a hulladékfeldolgozás, az alkohol- és a bioetanol-gyártás piacán, de tavasztól partnercéggel, az AIRWolf Bt.-vel közösen egy egészen más területen, a légi járművek karbantartásához kapcsolódó hatósági vizsgálatokban is szerepet vállal. „Ezen nem honvédségi vagy légitársaságok repülőgépeit kell érteni, hanem polgári és mezőgazdasági kisgépeket, elsősorban helikoptereket” – fűzte hozzá magyarázatképpen.
Az ügyvezető igazgató szerint egyik legnagyobb előnyüket a munkatársaik jelentik. „Fiatalos, rugalmas, kreatív csapat vagyunk, ezért választottuk mottónknak a »Tudjuk, Akarjuk. Megoldjuk!« szlogent, melyet weblapunk is hirdet.” Áttörést szeretnének elérni a szakmában, és a legmodernebb eljárásokat, illetve vizsgálórendszereket kívánják meghonosítani.
A cégnek a megcélzott szegmensek igényét kielégítő komplett laboratóriuma van, melyet folyamatosan igyekszik fejleszteni és bővíteni, a későbbiekben pályázati források bevonásával is.
„Most még újak vagyunk a piacon, a hagyományos utak a telítettség miatt nem feltétlenül lesznek járhatók – ismerte el Füzesséry Erik –, éppen ezért teljesen új iparágakat is meg fogunk célozni. A kiszemelt piaci szegmens szereplői jellemzően külföldi tulajdonban vannak, ezért az innovatív megoldásokra reményeink szerint sokkal nyitottabbak lesznek.” Az ügyvezető igazgató a jövőre vonatkozó terveikkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a KER-SZER egy olyan jogosultságot készül megszerezni, melyre korábban idehaza még nem volt példa. Ennek fejleményeiről folyamatosan tájékoztatja weblapjuk és személyes twitter oldalának látogatóit.•