Nagydíjjal ismerték el a csontritkulás elleni gyógyszert
A 2020. évi Magyar Innovációs Nagydíjban a Richter Gedeon Nyrt. részesült a Terrosa®, egy új bioszimiláris magyar gyógyszer létrehozásáért. Az oszteoporózis kezelésére kifejlesztett hatóanyag már az első teljes évben 27,237 millió euró árbevételt hozott. Az oszteoporózis a csontváz megbetegedése, amelyben a csonttömeg fogyása és a csontminőség romlása fokozott törékenységhez vezet. A társadalom átlagéletkorának növekedése miatt a csontritkulás napjaink egyik komoly népegészségügyi kihívása.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Ipari Innovációs Díjában az Additive Manufacturing Technologies Hungary Kft. részesült automatikus felületkezelő berendezés fejlesztéséért és gyártásáért 3D nyomtatott alkatrészekhez. Az Informatikai Innovációs Díjat a Tungsram Operations Kft. kapta a vállalat hagyományos képességeinek (volfrámszálfejlesztés, fenntartható és biztonságos élelmiszer-termelés) újrahasznosításáért. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Ipari Innovációs Díjában a TEQBALL Kft. részesült a Teq Lite, a tömeggyártható, összecsukható Teqball-asztal létrehozásáért. Az eszköz pingpongasztalra hasonlít, de kinézetét és funkcióját tekintve eltér a normál pingpongasztaltól. A lapjai ugyanis nem egyenesek, hanem íveltek.
Az Agrár Innovációs Díjat a KITE Zrt.-nek ítélték oda Precíziós Gazdálkodási Rendszere (PGR) kidolgozásáért, melynek célja, hogy a precíziós megoldásokat a technológiai elemek minél szélesebb körére adaptálják. Az Agrárminisztérium Környezetvédelmi Innovációs Díjában a Mol Nyrt. részesült co-processing eljárásáért, mely biológiai eredetű és fosszilishulladék-alapanyagok együttes átalakítását jelenti gázolajokká. A co-processing eljárással előállított minden egyes liter biogázolaj 2,5-3,0 kilogramm szén-dioxid-kibocsátás csökkenését eredményezi a kőolajból nyert gázolajhoz képest.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2020. évi Innovációs Díját a Hagyó Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. kapta a számos szabadalommal védett univerzális lepárlóberendezéséért, mely aromaprofilra kifejlesztett számítógépes vezérléssel működik. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2020. évi Innovációs Díját a Graboplast Padlógyártó Zrt.-nek ítélték különleges tulajdonságú (önfertőtlenítő felületű közületi padló, tömör és habszerkezetű rétegekből felépülő versenysportpadló) fejlesztésekért.
A Startup Innovációs Díjat a 2019-ben alapított Femmetex Hungary Kft. érdemelte ki a this is Redy intim női alsóneműért. Termékinnovációjuk teljesen új, környezetbarát alternatívát kínál a nőknek az intim higiéniás eszközök piacán, akár 2,5 normál tamponnyi vért magába szíva. Több mint 20 ezer termék eladása után kijelenthető, hogy az innováció elért a nőkhöz, nemcsak egy jó és innovatív ötlet a menstruációs alsónemű, hanem szükséges is.
Kiemelt dicséretben a Vitafort Zrt., a Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft., a FUX Zrt., a Hobré Laser Technology Kft., az I4P-Informatikai Kft. és az Agrártudományi Kutatóközpont innovációja részesült.
„A gazdaság növekedését biztosító vállalati innovációs tevékenység az elmúlt évben jelentősen, közel 50 százalékkal emelkedett, ez döntően a hazai innovációs irányítórendszer átalakítása, kormányzati szintre emelése, és az állami kutatás-fejlesztési források jelentős növekedésének eredménye” – mondta Pakucs János, aki a Magyar Innovációs Nagydíj rendszert 29 évvel ezelőtt alapította, és jelenleg is szervezi.•