Innováció és a LivingLab
A FILab egyebek között azt a célt tűzte ki, hogy a vonzáskörébe tartozó vállalatokkal, kutató-fejlesztő műhelyekkel együttműködve valós kérdéseket, problémákat tárjon fel, kínáljon technológiai választékot a megoldásukra és inicializálja, kanalizálja a megoldás keresését. A probléma- és felhasználóérzékenység visszahat a kutatásokra is, abban az értelemben, hogy az alkalmazhatóság, a hasznosság kiemelt prioritás legyen. Nem szorítkoznak csak a technológiai innovációra (ami egyébként alapvetően a zárt innovációt jellemzi), hanem a szervezeti, de még inkább a társadalmi vagy közösségi innovációban való előrelépés az egyik fő ambíciójuk.
A FILab egyik alapítójaként a Corvinno elsősorban a STUDIO ontológia alapú tudásfelmérő rendszerével kíván új alkalmazásokat generálni. A rendszer magja egy adott szakterület fogalmi rendszere, amelyet ontológiában ábrázol. Az ontologikus leképezés lehetőséget ad arra, hogy a fogalmak közötti relációkat is szemléltessék. Az ontológia egységes, különböző szakterületi ontológiák egymás mellett – és ahol ennek jelentése van –, egymással összefüggésben léteznek. Az ontológia csomópontjaihoz a fogalom megértéséhez szükséges ismeretek kapcsolódnak. Ezek az ismeretek túlnyomórészt kognitív jellegűek, de az alkalmazott megoldásoktól függően az ún. soft skillek is kezelhetők. Ha fejlett szenzortechnológiát is lehet alkalmazni, akkor akár hard skillek is bekerülhetnek az ismeretek tárába (például Microsoft Kinectre épülő alkalmazással).
Az ismeretek és azok összefüggéseinek felhasználása függ az alkalmazási területtől, a MedAssess (Leonardo da Vinci program) projektben a cél a munkaerő toborzása, kiválasztása, karriertervezés, továbbképzés és munkában szerzett ismeretek validálása. A sokféle értelmezés közül a STUDIO kompetenciának a magas szintű, több területet érintő, összefüggő tudásterületet tekinti. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a munkakörrel kapcsolatos elvárt kompetenciákat az üzleti folyamatokból származtassák, hiszen a szerepköröket a folyamatokat alkotó feladatok nevesítik, töltik meg tartalommal. A feladat megoldásához a STUDIO rendszer és az üzleti folyamat modellje egy szövegbányászati, ontológiatanulási alkalmazáson keresztül kerül összekötésre, ezt a ProKEX (EUREKA program) és az Eduworks (Marie-Curie program) projektekben fejlesztik.
A ProKEX megoldás egyik előnye, hogy amikor változik a folyamat – és ez egy reális feltevés a gyors alkalmazkodást kívánó tudásintenzív szervezetek esetében –, a munkakörökhöz tartozó elvárt kompetenciák is automatikusan változnak. Következésképpen az alkalmazottak felmérése és felkészítése vagy reallokációja is kompetencia alapon objektíve megalapozott lesz. A CentraLab projekt (Central Europe program) a közösségi innovációval kapcsolatos célkitűzést valósítja meg, az előzőekben ismertetett megoldást felhasználva egy olyan platformot kínál a különböző intézkedések, rendelkezések, irányelvek, röviden policyk kidolgozásához, amelybe minden érdekeltet bevonnak, de a problémamegoldás, tervezés támaszkodik a szakterületre vonatkozó ismeretek aktív bekapcsolására.•