Innováció a Karotázs szolgálatában
A z 1995-ben alakult pécsi cég szakembereinek több évtizedes tapasztalatuk van a víz, nyersanyag-, környezetvédelmi kutatások, illetve kútállapot-vizsgálatok terén.
– A radioaktív hulladékok elhelyezésére alternatívát jelenthetnek a biztonsági követelményeknek megfelelő geológiai képződmények – mondja Henézi Ferenc ügyvezető. – Az alkalmasság ellenőrzését a kutatófúrások karotázs vizsgálatával segíthetjük. Méréseink célja a felszín alatti földtani formációk, geofizikai, geotechnikai, tektonikai és vízföldtani megismerése volt, a karotázs mérésekkel szolgáltatott fizikai paramétereken keresztül – teszi hozzá.
Munkatársai több ízben vettek részt a felszíni és felszín alatti feltárási és létesítési munkálatokban a Bodai Aleurolit Formáció (BAF), Bátaapáti, valamint az azt megelőző ófalui kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok elhelyezését célzó földtani kutatásokban. Rendszeresen kapnak külföldi felkérést is.
– Bátaapátiban a hulladéktároló létesítési munkálatai során feladataink közé tartoztak a vágathajtás szempontjából az egyes kőzettestek geotechnikai tulajdonságainak vizsgálata, valamint a tároló mélységviszonyaira jellemző kőzetmechanikai, hidrogeológiai paraméterek, tulajdonságok pontosítása – sorolja Henézi Ferenc.
Egyebek között a felsorolt kutatómunka eredményeképpen több korszerű eszköz fejlesztése fűződik a cég nevéhez.
– A BAF vizsgálatához fejlesztettünk spektrális gammaszelvényező berendezést, melyet többször használtunk Bátaapátiban is a kőzettest természetes, háttér (K-, U-, Th-) radionuklid koncentráció mérésére, alapállapot-felmérés céljából. A berendezéssel sikeres aktivációs kísérleteket folytattunk a BAF egyes meghatározó ásványi anyagainak (pl. Albit-tartalom) kimutatására.
– A jelenlegi gazdasági helyzet is indokolta termékeink piaci megjelenését, ennek központi eleme, az Új generációs felszíni egység. Mivel ez alkalmas az összes karotázs szondánk és a jövőben fejlesztendők jeleinek kezelésére, segítségével a korábban említett gamma-spektrum eszköz, valamint a többi között a mélységi vízparaméterek (pH, hőmérséklet, vezetőképesség, redoxpotenciál, oldottoxigén-tartalom) szelvényezésére alkalmas, intelligens mérőszonda is használható – magyarázza Henézi Ferenc.
A vállalkozás ezen földtani innovációjának célja a különböző rétegekben tárolt vagy injektált víz fizikai-kémiai tulajdonságainak in-situ vizsgálata szerkezeti, vízföldtani és geokémiai állapotfelmérés céljából.
A kőzetek jellemzésének egyik legfontosabb kritériuma a szivárgási tulajdonságok ismerete. A paraméterek vizsgálati módszereinek részleges kiváltására alkalmasnak látszik a komplex ellenállásmérés, illetve az indukált polarizáció és az indukált polarizáció spektrum (IP, SIP) módszere idő- és/vagy frekvenciatartományban. A geoelektromos mérési technikák fejlesztésében erre a környezetbarát módszerre helyezi a cég a hangsúlyt.
– Legújabb projektünkben elektromos és akusztikus impedancia vizsgálatára fejlesztünk műszercsaládot. A megvalósított berendezések alkalmasak lesznek a gyakorlatban előforduló szervetlen és szerves anyagok komplex elektromos, akusztikus ellenállásának időtartománybeli, illetve széles frekvenciatartományú elemzésére. A sokcsatornás rendszerek részei lehetnek monitoringtevékenységnek is – fejtette ki az ügyvezető.
A Karotázs Kft. a jövőt illetően komplex megoldásokban gondolkodik: a célberendezések fejlesztése mellett kutatóhelyek bevonásával kívánja bővíteni K+F tevékenységét, alkalmazásfejlesztéseit, értelmezési metodikák kutatásával, az egyes analógiák átjárhatóságának kihasználásával.•