Hiánypótló az orvosi és műszaki oktatásban
− Az elektronikus tananyagot kiegészítésnek szánjuk a nyomtatott könyvek mellé – pontosított a fizikus, elektromérnök végzettségű dr. Kári Béla. − A két- és háromdimenziós képalkotáshoz a különböző leképező rendszerek fizikáját, méréstechnikáját és sugárvédelmi rendszerét ismertetjük meg a hallgatókkal. A fő tématerületek: a röntgen, az ultrahang, a CT, a nukleáris mágneses rezonancia, a nukleáris medicina, a sugárterápia és az orvosbiológia.
Dr. Bérczi Viktor igazgató ez utóbbival kapcsolatban elmondta, hogy a klinikán dr. Karlinger Kinga tudományos főmunkatárs az orvosi rész felelős szerkesztője, az ő közreműködésével készül az orvosbiológiai rész, melynek a negyedéves orvostanhallgatók oktatásában és a posztgraduális képzésben lesz fontos szerepe. Körülbelül kétszáz oldal lesz a graduális és ötszáz a posztgraduális elméleti tankönyv, ehhez kapcsolódik egy anonimizált esetleírásokat tartalmazó képi gyakorlati rész, amely a szakorvosok továbbképzéséhez kiegészítő tananyagként is hasznos lehet – fűzte hozzá. Képalkotó vezérléssel a diagnózis felállítása mellett számos terápiás eljárást lehet végezni, természetesen a tankönyveink erről is szólnak, és szeretnénk, ha a döntéshozók is minél többet hallanának erről, mert az, hogy a beteg rövidebb ideig van kórházban és táppénzen, nemzetgazdasági szempontból is lényeges. Már elkészült egy negyven képből álló vizsgaanyag, amelyet két hónapja elérhetővé tettünk a hallgatók számára. Nagy örömmel mondhatom, hogy a várakozásunkat fölülmúló volt a siker; a mintegy hétezer kattintásból kétezer független, vagyis átlagosan mindenki többször is ellátogatott a honlapra. Ezek a mintaanyagok komoly segítséget jelentenek majd az oktatásban magyar, angol és német nyelven is. Az idegen nyelvű oktatást mint szellemi exportot kormányzati szinten is fontosnak tartják – jegyezte meg az igazgató.

Dr. Légrády Dávid arról tájékoztatott, hogy a műegyetem fizikus mesterképzésében egy éve indult az orvosi fizika szakirány, melynek tantervét úgy alakították ki, hogy a képzés tartalmazza a diagnosztikai és terápiás tantárgyakhoz szükséges alapvető orvosi ismereteket is. Ehhez az új szakirányhoz és az egészségügyi mérnökképzéshez nyújt segítséget az új elektronikus oktatási anyag egy része.
− A képalkotó diagnosztika korunk egyik legdinamikusabban fejlődő interdiszciplináris tudományterülete, mely napjainkra nélkülözhetetlenné vált a mindennapi betegellátásban – hangsúlyozta dr. Kári Béla. – Elengedhetetlen a megszerzett tudás folyamatos frissítése mind az orvosbiológiai, mind a műszaki szakemberek számára. Nemzetgazdasági szempontból is fontos a szakember-utánpótlás az orvosi és a műszaki területen, ehhez kívánunk hathatós segítséget nyújtani a Wikipédiához hasonló rendszerrel működő, kereszthivatkozásokat és szócikkeket tartalmazó elektronikus tananyaggal.•