Hazatértek az első magyar űrnövények

A VITAPRIC kutatási anyaga a HUNOR Magyar Űrhajós Program tudományos portfóliójában, az Axiom–4 küldetés részeként, 2025. június 25-én indult el Kapu Tibor kutatóűrhajóssal és társaival a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra. Kapu Tibor az űrállomásra érkezést követő második napon csomagolta ki a retek-, búza- és magyar paprikamagokat. Az ezer mag speciális ültetőközegbe került. Az edényekben található magokat csak az űrállomás környezeti fényforrása világította meg, a kutatóűrhajós a legénység ivóvíz-adagolójából vett vízzel öntözte őket. A speciális csíráztatóban a retek már a negyedik napon csaknem 2 centiméteres, míg a búzanövények 3-4 centiméteresek voltak. A kísérlet 10-16 napig tartott.


A mintákat mínusz 80 Celsius-fokos mélyhűtő eszközbe helyezték, és abban tárolták 2026. január 15-éig, amikor is a betegség miatt félbeszakadt Crew–11 misszió legénységét szállító hordozóval tértek vissza a Földre. A kutatók megvizsgálják, hogy az űrállomáson fejlődött mikrozöldek emberi fogyasztásra alkalmasak-e, továbbá azt is, hogy a növények biokémiai és ásványianyag-összetétele miként változott meg a mikrogravitációs környezetben.•
Címlapkép: unideb.hu


