Határon átnyúló együttműködés segíti a biogáz-technológia elterjedését
A szerves anyagokat biogázzá, azaz metánná vagy hidrogénné alakító fermentációs eljárások a megújulók közül is kiemelkednek azzal, hogy egyedül ezek képesek a hulladékkezelési és energiatermelési feladatokat egyszerre ellátni. A biogáz olyan megújuló energiahordozó, amely a szerves anyagok anaerob (levegőtől elzárt környezetben végzett) lebontása során keletkezik. Sokféleképpen hasznosítható, miután kivonják belőle a felesleges gázkomponenseket, el lehet égetni gázkazánban, vagy gázmotor és generátor segítségével áramot termelhetünk vele. A tisztított biogázt biometánnak is nevezik, ez gyakorlatilag megegyezik a földgázzal, és minden olyan célra felhasználható, amire ma a fosszilis, importált földgázt használjuk.
A biogáz-technológiákban összetett mikrobaközösségek alakítják át a szerves anyagot. Az általában több száz különféle mikroorganizmusból álló csapat nagyon finoman szabályozott mikroméretben működő táplálékláncot alkot, ahol egyes résztvevők élete a társaiktól függ: hasonlóan az emberi közösségekhez, vannak közöttük olyanok, amelyek együttműködnek, de persze olyanok is, amelyek versengenek egymással. A körülményekhez és a táplálék-összetételhez rugalmasan alkalmazkodva stabilan tud működni egy ilyen rendszer a biogáz fermentorban éppúgy, mint például a kérődző állatok összetett gyomrában. A két folyamat között a lényeges különbség, hogy a tehénben sokkal gyorsabban megy végbe ugyanannak a silókukoricának a lebontása, mint az ember építette biogázerőművekben. Tehát sok tanulnivalónk van még a természettől.
A biogáztermelő bonyolult folyamat minden részletét nem ismerjük. Azt már korábban megfigyelték, hogy az egyik olyan körülmény, ami sebességmeghatározó lépés, a biomassza lebomlása során keletkező hidrogén mennyisége. A mikrobák egyik csoportjának működését gátolja a hidrogén, a metántermelők egy másik csoportja viszont hidrogént igényel. Az ellentétet nyilvánvalóan nehéz feloldani az összezárt közösségben.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Biotechnológiai Tanszékén folyó, több évtizedes kutatás egyik figyelemre méltó eredményeként megállapították, hogy bizonyos, hidrogéntermelésre is képes baktériumoknak a „természetes” közösségbe juttatásával kibékíthető a két mikrobacsoport közötti ellentét, a beavatkozás eredményeként az egész rendszer hatékonyabban, tehát gazdaságosabban dolgozik. Az eljárást nemzetközi szabadalom védi, amelyet az egyik legnagyobb biogáz-berendezéseket gyártó német cég vásárolt meg, hogy ipari léptékű technológiává fejlessze. A példa jól mutatja, hogy a biogázképződéshez vezető mikrobiológiai eseménysor megismerésével a mikrobákat szorgosabb munkára lehet ösztökélni, ami a technológia gazdaságosságának javulását eredményezi.
A modern molekuláris biológia rohamosan fejlődő eszköztára lehetővé teszi, hogy közelről bepillanthassunk a parányi élőlények összetett világába; az úgynevezett metagenomikai módszerekkel bármikor pillanatfelvételt készíthetünk, és a közösség tagjait, azok működését rögzíthetjük a genetikai örökítő anyaguknak néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen gyorsaságú „leolvasásával”. Sok ilyen állóképből azután összerakható az egész rendszer viselkedése, dinamikus változása. Ilyen vizsgálatok az SZTE és az MTA Szegedi Biológiai Központ összefogásával folynak.
A több évtizedes szegedi tapasztalatot két, határokon átnyúló tudományos együttműködéseket támogató pályázat segítségével a Novi Sad-i Egyetem és két temesvári egyetem kutatóival kialakított közös program keretében adják át és fejlesztik tovább. Az együttműködést segíti a Magyar Biogáz Egyesület, a civil szervezet a Zöld Ipari Magazin szervezésében 2012. november 27-én a biogáz témában Budapesten tartott konferencia megrendezésében szakmai támogatóként működött közre.
A kutatások anyagi feltételeit a HURO/1001/193/2.2.2. CBC EU projekt (akronim: RESGAS2011) forrás biztosítja.•
Jelen cikk tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.