Felismeri a gyógyszereket az MI

A Pécsi Tudományegyetemen (PTE) fejlesztett, mesterséges intelligencia (MI) alapú alkalmazás már harminc, szájon át bevehető gyógyszert ismer fel, és a tervek szerint néhány éven belül jelentős segítséget nyújthat a kórházi gyógyszerosztás ellenőrzésében. A klinikai környezetben már tesztelt, a PTE Kutatói Innovációs Díját elnyert újítás hardveres fejlesztése jelenleg is zajlik.


Dr. Ashraf Amir RezaA díjat dr. Ashraf Amir Reza egyetemi tanársegéd vette át a munkatársaival közösen fejlesztett alkalmazásért. (Kép: PTE/Csortos Szabolcs)

A pécsi fejlesztés egyik legnagyobb eredménye, hogy a mesterséges intelligenciát olyan formában képesek alkalmazni, hogy ne kiváltsa, hanem segítse az emberek munkáját. 

A fejlesztés részeként egy mobilalkalmazást is létrehoztak, amelyet a PTE Klinikai Központjában, a Kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórházban és a Komlói Egészségcentrumban is teszteltek. Miután a képfelismerés hatékonyságát korlátozza a mobiltelefon kame­rája, ezért a fejlesztők egy 3D nyomtatással készülő, integrált kamerás prototípuson dolgoznak, amelybe bele lehet helyezni a vizsgálandó gyógyszereket. Emellett a modellt is továbbfej­lesztik. A cél, hogy a jelenlegi harminc helyett nyolcvan gyógyszert ismerjen fel. Ez már akkora mennyiség, ami megfeleltethető egy kisebb kórházban, osztályon használt gyógyszerlistának, azaz innentől kezdve már valós környezetben tudják tovább tesztel­ni és fejleszteni az alkalmazást. Minderre a tervek szerint 18 hónap áll rendelkezésre, és ezután jöhet a lehetséges ipari, szakmai partnerek felkutatása. 

A fejlesztésről publikáció jelent meg az Artificial Intelligence in Medicine szakfolyóiratban.•

Címlapkép: PTE/Csortos Szabolcs


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka