Felhőben a hazai tudomány
Az ELKH Cloud működéséhez az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), valamint az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK) Adatközpontja nyújtja a számítási és adatszolgáltatásokat az ELKH Titkárság támogatásával, immár több mint 150 kutatási projektben.

Az infrastruktúra-fejlesztés célja, hogy a hazai kutatók számára megnövelt felhőszámítási és -adattárolási kapacitások, a legmodernebb hardverek és felhőben használható szoftverek álljanak rendelkezésre, amelyek egyben támogatják a nemzetközi projektekbe történő bekapcsolódást. A felhőrendszer kialakítását az MTA kezdeményezte 2016-ban.
Az ELKH Cloud jelentős mértékben megkönnyíti a felhasználók munkáját azzal, hogy az adatelvű kutatáshoz szükséges rendkívül nagy kapacitású hardverinfrastruktúrát és a speciális szoftverkörnyezeteket kulcsrakészen biztosítja. „Az ELKH Cloud által olyan kutatóműhelyek is hozzáférhetnek a legkorszerűbb informatikai platformokhoz, amelyek nem tudják vállalni a saját rendszer beszerzésével, kialakításával és üzemeltetésével járó terheket. A közös munka révén a hazai kutatók számára is biztosított az európai viszonylatban is versenyképes felhőinfrastruktúra, melyhez egyetemi és nemzeti laboratóriumok által kezdeményezett projektek is csatlakozhatnak” – hangsúlyozta az átadóünnepségen Bokor József, az ELKH alelnöke.•