Biogázerőmű Szeged határában
A szegedi biogázerőmű ötlete több évre nyúlik vissza. A Szegedi Tudományegyetemen már évtizedek óta folynak kutatások a biogázgyártás hatékonyságának biotechnológiai eljárásokkal történő javításával kapcsolatban, amelyeket az EDF DÉMÁSZ Zrt. pénzügyileg is támogatott. A biogázüzem megépítésére Zöldforrás Energia Kft. néven létrehozott cég az EDF DÉMÁSZ Zrt. többségi tulajdonában áll. Kisebbségi tulajdonos a cégben a növénytermesztéssel foglalkozó Agroplanta Kft., a terményszárítást végző Karotin Kft., a sertéstenyésztő Pigmark Kft., valamint a Szegedi Tudományegyetem tulajdonában álló Deak Zrt., amely az alapkutatásokat végezte. A közel 1,3 milliárd forintos beruházás – amelynek megvalósítását 625 millió forinttal támogatta az Európai Unió – alapkövét tavaly júniusban tették le Szeged határában, az M43-as autópálya és a Sándorfalvi út kereszteződésében. A létesítmény műszaki átadását decemberben tartották.
A beruházás kivitelezője, a budapesti székhelyű Inwatech Környezetvédelmi Kft. épített már biogázüzemet a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Csengersimán, illetve Gyulán. A kivitelező cég ügyvezető igazgatója, Eszes Zsolt szerint nagyon fontos egy ilyen projektben a partnerség. Elmondása szerint a fermentorok kialakítása tekintetében technikailag nincs különbség az általuk korábban épített, illetve a most átadott szegedi biogázerőmű között. „Az alapanyagok viszont különböznek, azok előkészítése és adagolása az igazi kihívás.
A gyulai biogázüzemnél van például almos trágya is. Komoly és komplex feladatot jelent, ahol nagyon sokféle, hét-nyolc alapanyag van, s abból kell megteremteni azt a teljesítményt, amit a beruházó eltervezett. Igazából ez a nagy különbség a biogázüzemek között” – hangsúlyozta Eszes Zsolt.
A beruházó Zöldforrás Energia Kft. ügyvezetője, Fodor Zsolt elmondta: évente 17 ezer tonna, a mezőgazdasági cégek által termelt silókukoricát és 19 ezer tonna, a Pigmark Kft. sertéstelepein keletkező hígtrágyát használ föl a Zöldforrás Biogázerőmű, mely jelenleg 40 százalékos teljesítménnyel működik, de ezt folyamatosan növelik a műszaki átadás óta. „Reményeink szerint két-három hónapon belül 100 százalékos teljesítményt tudunk elérni, s fel tudjuk futtatni a biogázüzem kapacitását 1200 kilowatt teljesítményre. Az erőműben keletkező 6,9 gigawattóra hőenergiát – a biogázerőmű fermentorainak működtetése mellett, amelyeket 38 fokra kell felfűteni – nyáron a Karotin Kft. szárítója, télen pedig a Pigmark Kft. sertéstelepe hasznosítja majd. Az éves szinten megtermelt – mintegy 3400 háztartás igényét fedező – 7,5 gigawattóra villamos energiát az országos villamos hálózatba táplálják be, melyet megvásárol a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. Az erőműben keletkező rothasztott mellékterméket a növénytermesztő cégek hasznosítják természetes trágyapótlóként” – mondta Fodor Zsolt, aki szerint nem egyszerű ilyen projektet előkészíteni, menedzselni, finanszírozni úgy, hogy fél év van rá. A projektben ő is az együttműködést hangsúlyozta. Mint ahogy Thierry Le Boucher is. Az EDF DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint a Zöldforrás Biogázerőmű a partnerek története is. „Az építéshez szükség volt a partnerszellemiségre. És szükség lesz rá azért is, hogy a lehető legjobb feltételek között üzemeltessük az erőművet – hangsúlyozta Thierry Le Boucher.– Az EDF Csoportnak fontos a Zöldforrás Biogázerőmű, hiszen ez az első alkalom, hogy az EDF DÉMÁSZ megújuló energiát hasznosító erőművet épített. A cégcsoport Magyarországon is fejleszteni akarja a megújuló energiákat, s a jövőben több és nagyobb erőműveket fogunk építeni. Már ismerünk olyan helyeket, ahol hasonló beruházásra lenne mód, de előtte meg akarjuk ismerni ennek a biogázerőműnek az eredményeit. Ezenkívül mindenképpen meg kell vizsgálni a támogatási lehetőségeket is” – fogalmazott az új üzem átadásán EDF DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója.•