Az invázió hatása a növény-beporzó közösségekre

A biodiverzitás-csökkenés legfőbb okai közé tartozik az idegenhonos fajok erőteljes terjedése, aminek következtében az érintett területeken a diverzitás csökken, az élőhelyek homogénebbé válnak, mert míg a velük kompatibilis beporzó fajokat segítik, addig mások táplálékforrásait kiszorítják a tájból. Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Babeş–Bolyai Egyetem (BBE) kutatói három, közelmúltban megjelent tanulmányukban tizenkét, különböző tulajdonságokkal rendelkező lágyszárú inváziós növényfajnak a vegetációra, a beporzó közösségekre és a beporzó rovarok funkcionális tulajdonságaira gyakorolt hatásait tárták fel.
A kutatás eredményei alapján elmondható, hogy ahány inváziós növényfaj, annyiféle hatásuk lehet az elözönlött növény-beporzó közösségekre, így az egységes irtásuk helyett fajonként, lokalitásonként és helyzetenként javasolt eldönteni, hogy mi a legjobb megoldás. A kutatók szerint az inváziós növények irtására szánt költségek egy részét megfelelő alternatív táplálékforrásra lehetne fordítani, például úgy, hogy az elözönlött területeket őshonos magkeverékekkel felülvetik.
Mivel a befolyásoló tényezők és a hatások komplexek ezekben a rendszerekben, a szerzők úgy vélik, még számos további, részletekbe menő vizsgálatra lenne szükség.•