Anyagtudományi kiválósági műhely
A projektben folyó kutatások célja kettős. Olyan új anyagokat kívánnak előállítani és jellemezni, amelyek alapul szolgálhatnak új eljárások és eszközök kifejlesztéséhez egyrészt biomassza-eredetű anyagok újszerű hasznosítása, másrészt energiatárolás és -felszabadítás céljára. A kutatásokban egy-egy, potenciálisan ipari alkalmazásra érdemesnek ítélt anyagcsoport vagy folyamat több oldalát vizsgálják egyidejűleg, kihasználva az egyes kutatócsoportok kompetenciáinak szinergizmusát.
A biomassza-hasznosítás területén a vizsgálatok egyik fő területe a növényi vázanyag, a lignocellulóz új felhasználási lehetőségeinek felderítése. Ez a biomassza-alkotó a termesztett növények feldolgozása során nagy mennyiségben képződik, általában hulladékként. Hatékony vegyipari és energiaipari hasznosításához új kémiai, bio- és kemokatalitikus eljárásokra, előnyösen azok kombinációjára van szükség.
A lignocellulóz közvetlen felhasználását hátráltatja, hogy energiasűrűsége kicsi, inhomogén, nagy a víz- és oxigéntartalma, továbbá érzékeny a biodegradációra. A hátrányos tulajdonságok alacsony hőmérsékletű (200–300 °C közötti) pirolízissel (torrefaction) javíthatók. A projekt keretében korszerű eszközökkel pirolízis-vizsgálatokat végeztek, és meghatároztak egy sor, a lignocellulóz ipari felhasználása szempontjából fontos paramétert.
A biomassza teljes körű feldolgozása a biofinomítás, amely során a nyers biomasszát értéknövelt termékekké alakítják a biotechnológia fejlett módszereivel. A projektben savas frakcionáláson, enzimkatalízisen és fermentációs lépéseken alapuló biofinomító eljárást dolgoztak ki xilit és arabinóz előállítására hemicellulózból. Laboratóriumi kísérletekben meghatározták a folyamat paramétereit, és azok ismeretében a technológiát számítógépes modellezés segítségével optimálták.
Cukrokból és cukorpolimerekből fermentációs eljárással rövid szénláncú oxigenátokat: etanolt, illetve aceton-butanol-etanol elegyet állítanak elő nagyipari léptékben. A butanol kiváló benzinadalék. Az etanol alkalmas keverő komponense ugyan a benzinnek, de energiasűrűsége kicsi, és meglehetősen higroszkópos, emiatt célszerű lehet az üzemanyag számára előnyösebb butanollá alakítani. A projekt keretében heterogén katalitikus eljárást fejlesztenek a fermentációval előállított rövid szénláncú oxigenátok átalakítására hosszabb szénláncú alkoholokká és ketonokká, illetve dízel üzemanyag helyettesítésére is alkalmas alkánokká. A reakciókhoz erősen bázikus és gyengén savas karakterű MgO-Al2O3 vegyesoxid-katalizátort készítettek, amelynek hidrogénező-dehidrogénező, aldoladdíciós és dehidratáló aktivitásának hangolásával elérték, hogy segítségével nagy szelektivitással és jó hozammal alakítható az etanol butanollá, illetve kapcsolhatók össze az alkoholok egymással és acetonnal hosszú szénláncú alkoholokká és ketonokká.
Annak megtervezésére, hogy a butanolt belső égésű motorokban hogyan lehet optimálisan használni, elengedhetetlen a számítógépes szimuláció. A projekt egyik célja, hogy kidolgozzák a butanol égésének eddigi legmegbízhatóbb reakciókinetikai modelljét. Ehhez összegyűjtötték az összes, az irodalomban elérhető kísérleti adatot és reakciómodellt. Kiértékelték a modellek teljesítőképességét, majd kiválasztották a továbbfejlesztésre legalkalmasabbat. A modell egyes reakciólépéseinek pontosabb leírásához a kinetikai paramétereket kvantumkémiai módszerek alkalmazásával számították ki.
A projekt másik fő iránya az energia tárolására és szabályozott felszabadítására alkalmas módszerek fejlesztése. Ebbe a körbe tartozik a polimer-elektrolit membrán tüzelőanyag-cellák (PEMFC-k) fejlesztése. Molibdénnel adalékolt rutil TiO2-t (titán-dioxidot) és aktív szenet tartalmazó kompozit hordozóból kialakított katalizátoruk versenyképes a kereskedelemben kapható legjobb katalizátorokkal, noha azoknál kevesebb Pt-t (platinát) tartalmaz. Előnyös tulajdonsága, hogy aktivitását olyan magas CO-koncentrációk mellett is megőrzi, melyeknél az ismert katalizátorok már nem aktívak, és stabilitása is lényegesen nagyobb. Azonosították a katalizátor kedvező tulajdonságait megalapozó kölcsönhatásokat, összetételbeli és szerkezeti paramétereket. A fejlesztés részeként eljárást dolgoztak ki nitrogénnel adalékolt szén aerogélek előállítására, melyeknek nagy az elektronvezető képességük, és katalizálják a PEMFC katódján lejátszódó oxigénredukciós lépést. A katalizátorok működési mechanizmusának megértése céljából kvantumkémiai módszerekkel azonosították a sebességmeghatározó lépéseket TiO2 és grafénfelületeken. A számítások szerint az oxigénredukció várhatóan mindkét felületen a kevésbé hatékony kételektronos úton játszódik le, de TiO2 hibahely környezetében, illetve grafénéleken a reakció történhet a kedvezőbb négyelektronos úton is. E várakozás összhangban van a hasonló éleket tartalmazó aerogélek viselkedésével, amelyeken a kísérletek szerint az oxigénredukció a négyelektronos úton játszódik le.
Új protonvezető elektrolitok kifejlesztése céljából kationos polimerizációval savas szubsztitutenseket tartalmazó β-pinén alapú polimert állítottak elő. Megállapították, hogy a polimer párás környezetben vízfelvétellel duzzad. Ezen tulajdonsága, valamint polisav természete révén a polimer jó protonvezető képességet mutat. Jó vezetőképességű és vízzel duzzasztható polimert állítottak elő az önmagában nehezen polimerizálható vinil-foszfonsavból is úgy, hogy térhálós szerkezetű makromolekulába építették be.
Az energiatárolásra alkalmas eszközök közül az átáramoltatásos elektrokémiai reaktorok és a szuperkondenzátorok fejlesztéséhez járultak hozzá. Számos új kinonszármazékot szintetizáltak, melyek redoxi folyamatokban tudnak részt venni. Elektrokémiai vizsgálatok alapján kiválasztják azokat, amelyek felhasználhatók átáramoltatásos reaktorok aktív elemeként. Szuperkondenzátorokhoz kompozit rendszereket és vezető polimereket állítanak elő, és tesztelik azok alkalmasságát.
A kutatások eredményeiről eddig 69 cikket közöltek, ezek közül 38-at Q1 minősítésű folyóiratban, valamint 5 PhD-dolgozat is elkészült.
A konzorcium tagjai a projekt hátralevő két évében folytatják a megkezdett alapkutatásokat, és felkészülnek az eredmények hasznosítására.•