Adják-veszik adatainkat a neten
A személyes adatok birtokában az adathalászok sokkal kidolgozottabb, célzottabb támadásokat tudnak végrehajtani. „Míg korábban olyan csaló levelek érkeztek, amelyek úgy kezdődtek, hogy »Kedves Ügyfél!«, most minden adat megvan ahhoz, hogy a támadó nevén szólítsa potenciális áldozatát, vagy SMS-ben küldjön adathalász linket – ez az úgynevezett smishing (SMS phishing)” – figyelmeztet a veszélyekre Solymos Ákos.
A szakértő szerint az élethűbb próbálkozások jóval nagyobb arányban érik el céljukat, azaz sokkal többen dőlnek be a trükknek. Az ilyen esetek elkerüléséhez a felhasználók részéről tudatosságra van szükség, indokolatlan adatokat semmiképpen se adjunk meg se a Facebookon, se máshol. Hibásak ugyanakkor a szoftverfejlesztők is, akik, mivel gyakran rövid határidővel dolgoznak, sérülékeny terméket bocsátanak a piacra, és természetesen az üzemeltetők is, akik sok esetben nem értenek megfelelően az üzemeltetett rendszerhez.
A mai távmunkával, internetes vásárlásokkal, online szolgáltatásokkal és folyamatos közösségimédia-jelenléttel átszőtt világunkban már nem megengedhető sem a magánszemélyek részéről (legyenek azok gyerekek, felnőttek, orvosok, pékek vagy akár autószerelők), sem pedig a vállalatok, szervezetek részéről, hogy ne foglalkozzanak az információvédelemmel.•