A tudományról közérthetően – nagy sikerrel zajlott az első Tudományos Expo Budapesten
A Tudományos Expo középpontjában a tudomány különböző területei álltak: a matematika, a fizika, a kémia és a biológia. A témákat látványos bemutatókon és interaktív programokon keresztül ismerhette meg a több ezer látogató. Az Expo egyik kiemelt programja Krausz Ferenc professzor előadása volt: a fizikai Nobel-díjas kutató a többi között az elektronok atomon belüli mozgását feltáró attoszekundumos fényimpulzusokról szóló kutatásáról, valamint az ehhez kapcsolódóan Szegeden létrehozott Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központról (Center for Molecular Fingerprinting) beszélt. Utóbbi célja, hogy a betegségeket vérvétel útján akár már korai fázisban ki lehessen szűrni. Krausz Ferenctől kérdezni is lehetett, így a szakmai érdeklődés mellett arra is választ kaptak a jelenlévők, hogy ha valaki nem kiemelkedően tehetséges, de kellően szorgalmas, és szereti azt, amit csinál, akkor ugyanúgy nagy dolgokat képes elérni.
A három nap során változatos programokon vehettek részt a látogatók. A programok között szerepelt a Semmelweis Egyetem Da Vinci robotjáról szóló előadás, amely bepillantást nyújtott a sebészet jövőjébe, valamint a BrainVisionCenter innovatív VR-szemüvege, amely az agyi aktivitás és viselkedés vizsgálatát segíti. Emellett a kvantumszámítógépek és 3D nyomtatók, a legmodernebb orvostechnikai eszközök, illetve az ELI-ALPS lézerkutatásainak működésébe is betekinthettek az érdeklődők, ahogy a HUN-REN SZTAKI robotkutyája és az átlagosnál hosszabb üzemidővel működő hidrogénes drónja is sokak kíváncsiságát felkeltette.
A Tudományos Expo egyik kiemelt célja az volt, hogy inspirálja a fiatalokat, és közelebb hozza hozzájuk a tudomány világát, ezért az esemény kiemelt figyelmet szentelt a jövő generációinak. A Tudományos Expo szervezésében is részt vevő Nemzeti Tudósképző Akadémia diákjai például látványos kísérletekkel mutatták be egyebek között a sejtszámlálás, a génsebészeti technikák vagy éppen az agy működésének rejtelmeit.
A rendezvény elméleti előadásokban is bővelkedett, és olyan izgalmas témák kerültek terítékre, mint a bioterrorizmus és az új fertőző betegségek elleni védekezés; az önvezető autók technológiai és jogi kihívásai vagy éppen az élelmiszer-pazarlás megoldásának lehetőségei. De a klímavédelemről, a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségekről és veszélyekről, az agrárium digitalizációjáról, a gyógyszeriparról, illetve a magyar borászat jövőjéről is szó esett.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében megvalósult Tudományos Expo egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy az érdeklődők jobban megértsék a magyar tudományos eredményeket, és megismerjék hazánk vezető szerepét a kutatás és innováció területén.•
Címlapkép: Nemzeti Innovációs Ügynökség