A transzlációs medicina kritikus tömege jön létre
Grazból érkezve, 2020 decemberében vette át a szegedi központú intézmény főigazgatói tisztségét. Mit várnak Öntől, illetve Ön mit vár ettől a feladattól?
– Legfontosabb egy olyan bázis létrehozása, melyben nagy hangsúlyt kap a transzlációs medicina, az alapkutatási eredmények klinikai alkalmazásának elősegítése és a nemzetközi értékelési rendszeren alapuló tudományos kiválóság biztosítása. Ebben a munkában az összes olyan magyarországi tudásbázisra számítok, ahol jelenleg ilyen típusú kutatás, fejlesztés folyik.
Az Európai Unió 2014-ben írt ki pályázatot az olyan tagállamai és társult államai számára, melyek kutatási, fejlesztési és innovációs teljesítménye nem éri el az európai élvonalét. A HCEMM a 169-ből a tizenegy nyertes pályázat egyike lett, és a legmagasabb, 15 millió eurós támogatást nyerte el. A kormány és a partnerintézmények összefogásának köszönhetően az intézmény költségvetése 2024-ig 52 millió euró lesz. Mire elegendő ez a keret?
– Valójában az Európai Unió, a HCEMM-partnerek – a Szegedi Biológiai Kutatóközpont, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem –, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által befizetett teljes összeg már most meghaladja az 52 millió eurót. Ez a keret elegendő hozzávetőlegesen 20-25 „Matching Groups” – ők a társintézményekben dolgoznak –, 5-6 „Core Groups” – ezek költöznek be a most épülő kutatóközpontba –, továbbá négy Advanced Core Facility (ACF; fejlett műszerpark) létrehozására. Valamennyi fél szorosan együttműködik a heidelbergi központú EMBL-lel (European Molecular Biology Laboratory), amely egyben a HCEMM konzorcium tagja is.

Munkatársaik sok más mellett a sejtek közötti kommunikációban szerepet játszó kis hólyagocskákat, a pikkelysömör kiújulását, az anyagcsere működésében mutatkozó különbségeket vagy éppen a tumorok kialakulásának molekuláris mechanizmusait kutatják. A csoportok a világ öt legjobb, élettudománnyal foglalkozó kutatóintézetének egyikeként számontartott, imént említett EMBL partnerségi programjában is részt vesznek. Ez az együttműködés hozott már eredményt?
– A transzlációs orvoslás alapjainak lerakásánál tartunk – ebben a folyamatban szorosan együttműködünk az EMBL-lel. Segíti az ACF-ek létrehozását, a kutatási irányok meghatározását. 2021 végére – amikorra már remélhetően nem kell számolni a koronavírussal összefüggő korlátozásokkal – intenzívebbé tesszük az EMBL-lel a tudományos tevékenységet. Azt reméljük, hogy a csoportvezetők és az ACF-vezetők a heidelbergi szakemberekkel személyesen tudnak egyeztetni.
A programot a szegedi központú HCEMM Nonprofit Kft. menedzseli, amelyet a Szegedi Tudományegyetem, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Semmelweis Egyetem alapított. Hat kutatócsoporttal kezdték meg a működést, jelenleg tizenhat csoport dolgozik, de harmincat szeretnének befogadni. Mi a felvételi követelmény?
– Folyamatos a fejlődés, az egyik újabb csoportunk a következő hetekben jön létre, az inkubátorházban 2021 végéig kutatási és fejlesztési bázis alakul. A tervezett négy ACF-ből hármat már létrehoztunk. Terveink szerint legalább harminc csoportunk lesz – az ACF-ekkel együtt – 2025-ig. Az összes csoportvezetőt nemzetközi szakértői értékelés keretében választjuk ki, a HCEMM tudományos tanácsadó testületével együttműködve. A fő felvételi követelmény a tudományos kiválóság, a központ szempontjából releváns kutatási területeken. Különösen azon kutatók és kutatásaik érdekelnek bennünket, akiknek az eredményei a laboratóriumokból kikerülve a betegágyak mellett hasznosulhatnak.
Tavaly a Nemzeti Laboratóriumok Program része lett a HCEMM. A tagsággal mit ismertek el, és milyen elvárásokat kell teljesíteni?
– A Nemzeti Laboratóriumok egy adott tématerület hazai szakmai csomópontjai, amelyeknek jelentős globális problémákra hazai és nemzetközi szinten választ adni képes kompetenciák fejlesztésén túl fontos feladata a kutatási eredmények társadalmi, gazdasági és környezeti hasznosítása is. Ezen elvárásoknak a HCEMM megfelel, Nemzeti Laboratóriumként célunk, hogy magasan kvalifikált kutatókat képző és foglalkoztató, a molekuláris medicina legmodernebb irányzataival foglalkozó regionális, tudományos központtá váljunk.

A HCEMM felállításának elsődleges célja volt, hogy a biológiai alapkutatásokból a gyógyításban közvetlenül felhasználható eredmények – gyógyszerek, eljárások – szülessenek. Születtek ilyenek? Milyen konkrét eredményeket hozott az elmúlt két év?
– Hetvenhét kutatási eredményünk vár publikálásra, ezek kétharmada szakterületük legjobb folyóirataihoz lett benyújtva. Fontos eredmény, hogy a koronavírus-járvány jelentette korlátozások ellenére létrehoztunk két klinikai vizsgálati egységet a Szegedi Tudományegyetemen, illetve a Semmelweis Egyetemen.
A szegedi lézerközpont szomszédságában már épül a HCEMM kutatóintézete, ahol a magáncégek különböző formákban még könnyebben tudnak majd bekapcsolódni a központ munkájába. Érezhető a magánszféra érdeklődése?
– Alaposan végiggondoljuk a lehetőségeinket, de ez 2021 végén lesz aktuális, amikor elkészül az inkubátorház. Erre a kérdésre akkor lehet érdemben válaszolni, ha megalapítottuk az intézet saját csoportjait, amire 2021 őszétől kerül sor.
Mit akarnak elérni 2025-ig, illetve mi lesz azt követően?
– Az ipari partnerekkel való intenzív együttműködésre törekszünk. Olyanokkal, akiknek akár speciális szolgáltatások nyújtásával (ez a munka már elkezdődött), akár licencszerződések révén segítünk, ellensúlyozva hozzájárulásukat az önfenntartó szervezetté válás felé vezető úton. Arra is számítunk, hogy tevékenységünket kibővítjük európai kontextusban, kiaknázva a Horizon Europe új lehetőségeit. Arra törekszünk, hogy további magyar partnereket toborozzunk a HCEMM programjaiba annak érdekében, hogy elérjük a magyarországi molekuláris és transzlációs orvoslás kritikus tömegét.•