A szegedi lézeres neutronforrás első sorozatlövései
A magyar kormány 2019-ben, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet kihasználtságának növelése érdekében indította el a kiégett nukleáris fűtőelemek lézeres kezelési projektjét. Az első feladat annak meghatározása, hogy lézeres úton előállítható-e megfelelő számú neutron másodpercenként.
„Az egylövéses üzemmódban végzett kísérletsorozatban napi 100-130 lövést tettünk” – tudtuk meg Osvay Károlytól, a Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium vezetőjétől. 2022 januárjában számoltunk be magazinunkban arról, hogy lövésenként legalább 1500 fúziós, azaz 2,6 megaelektronvolt energiájú neutront sikerült kelteni.
Az elmúlt időszakban két fontos, előremutató kísérletre került sor. Tavaly júniusban sikerült először a folyamatos neutronkeltés. A folyamatosságon azt kell érteni, hogy korábban naponta legfeljebb száz lövésre volt lehetőség, az első júniusi kísérleti napon ezer, a harmadikon már ezerötszáz belövést értek el a kifejlesztett sorozatlövéses eljárással. Az egylövéses üzemmód esetében minden egyes impulzus után újra be kellett állítani a céltárgyat, egy vékonyfóliát. A SEA lézer 20 millijoule-os impulzusaival deuterizált polietilénből készült ultravékony (nagyjából 150 nanométer) fóliákra lőttek. A másodlagos target, vagyis céltárgy egy dPET-ből készült tabletta volt a deuteronforrás mögött, attól mintegy 9 centiméterre. A deuteronforrást előrefelé elhagyó ionokat Thomson-ionspektrométerrel mérték. A sorozatlövéses eljárás részeként a fóliákat úgynevezett targetkerékre helyezték, majd a fóliákon öt sorban öt lyukat ejtettek. A lézer léptetését programozva, a sugár irányát megfelelően fókuszálva sikerült a sorozatlövés. A lézerrel gyorsított deutériumok a céltárgyba csapódva deuteronnal fuzionálnak, ami neutronképződéssel jár.
A kísérlet érdekes részeredményeként információkat kaptak a másodlagos céltárgyba csapódó gyorsított deutériumok tulajdonságairól. Annak érdekében a másodlagos céltárgyba lyukat fúrtak, hogy az azon keresztülszáguldó deutériumot csapdába ejthessék. A lyukfurás azonban nem magától értetődő egy olyan tabletta esetén, amelynek vastagsága 0,1 milliméter. Mechanikus módszerek nem vezettek eredményre – sajnos a legjobb esetben is „csak” kétfelé tört a céltárgy. Mentő megoldásként a Szegedi Tudományegyetem Tewati lézerrendszerével vágtak ~1 milliméter átmérőjű nyílást a másodlagos céltárgyba.
„Az eredmények minimum »érdekesek«. Megállapítottuk például, hogy a lézerrel gyorsított deutériumok karakterisztikája függ a gyorsító lézerimpulzus vivőhullám-fázisától. Az eddigi elméletek alapján erre nincs magyarázat” – értékelt Osvay Károly.
Egy speciális technika kifejlesztésével az eredetileg 12 femtoszekundumos lézerimpulzus időtartamát sikerült harmadolni, azaz négy femtoszekundumra csökkenteni. Ezt követően ennek az impulzusnak a gyorsító hatását kísérletileg vizsgálták, amire tavaly decemberben és idén év elején került sor. Külön-külön mind a közel merőleges, illetve 45 fokos lézerfény-céltárgy kölcsönhatásra van magyarázat, és ezeknek a magyarázatoknak harmonizálniuk kellene. Pillanatnyilag kicsit „zavaró”, hogy ezek egymásnak ellentmondanak, amire megoldást kell találni. Ebben kértek segítséget a cseh ELI-ben dolgozó, elméleti szimulációkban igen tapasztalt kollégáktól.
Az előbb említett munkákkal párhuzamosan kifejlesztettek két folyadéksugárból álló céltárgyrendszert. Az egymásra lőtt folyadéksugarak találkozásakor apró, levélre hasonlító folyadékréteg jött létre, amelynek vastagsága mindössze 200 nanométer. A levelecskének az a hatalmas jelentősége, hogy azt lézerrel folyamatosan lőhetik, ami elvileg folyamatos neutronforrásként szolgálhat. A gyakorlat néha más, az igen vékony folyadéksugarak vákuumkörülmények között másképp „oldják meg” a hidrodinamikai egyenletet, mint amire az ember számítana. Mindenesetre azt már sikerült elérni, hogy négy órán keresztül folyamatosan stabilan működjön a folyadék céltárgy. A neutronkeltés mellett radiobiológiai kísérleteket is terveznek – ezt a munkát Hideghéty Katalin orvos-radiológus csoportjával közösen tervezik.
Hogy miért van szükség lézerrel generált neutronokra? Osvay Károly szerint azért, mert egyre nagyobb az igény a biztonságos neutronforrásokra Európában és a világon. A legfontosabb hazai K+F célú neutronforrás, a csillebérci reaktor engedélye hamarosan lejár, míg a Martonvásárra tervezett forrás még nem készült el. Más országokban is egyre kevesebb kutatási célokat szolgáló neutronforrás működik, miközben ezen a téren egyre nagyobb az igény. A kutatóreaktorok nukleáris fűtőanyagból, maghasadással hoznak létre neutronokat, ami miatt a vonatkozó törvényi rendelkezések komoly biztonsági és őrzési feladatot írnak elő. A neutronok lézeres előállítása során nincs nukleáris fűtőelem, nem jelentenek veszélyt a környezetre. Ezért lenne kiemelkedő jelentősége egy folyamatosan üzemelő, nagy mennyiségű neutront produkáló forrásnak.•